20 najzdravších nápojov sveta

Dodržiavanie pitného režimu je jednou z podmienok bezproblémového fungovania organizmu. Pitie nápojov bohatých na dôležité vitamíny a minerály nás môže chrániť pred vysokým tlakom, rakovinou aj rednutím kostí. Voda tvorí 50 až 70 percent celej našej hmotnosti. Práve vďaka nej prebieha v organizme takmer každá chemická reakcia. Tekutiny ovplyvňujú látkovú výmenu, udržujú konštantnú telesnú teplotu, dodávajú nám potrebné vitamíny, minerály i stopové prvky.

Nedostatok tekutín spôsobuje zhustnutie krvi, čím sa znižuje tlak, zaťažuje sa srdce, zhorší sa prietok krvi vlásočnicami a vzniká riziko trombózy. Odborníci zostavili rebríček 20 najvhodnejších nápojov, ktoré uhasia smäd, osviežia, zahrejú a posilnia vaše zdravie.

1. Víno pre štíhlu postavu

Podľa výskumov amerických vedcov dokáže červené víno predĺžiť mladosť, znížiť riziko Alzheimerovej choroby, demencie, pôsobí ako prevencia proti mŕtvici a srdcovému infarktu. Chráni aj proti ateroskleróze a pomáha udržať štíhlu líniu. Po jedle sa preto odporúča radšej deci vína ako pohár vody, pretože víno bráni ukladaniu tukov v tele.

2. Kakao proti vysušovaniu pokožky

Kakao obsahuje flavonoidy, ktoré majú priaznivý účinok na kardiovaskulárny systém. Pripravovať by sme ho mali vždy z prášku s vysokým obsahom kakaa a nízkym množstvom cukru a pridaním odtučneného mlieka.

3. Pivo na pevné kosti

Zlepšuje minerálnu hustotu kostí a zohráva dôležitú úlohu v boji s osteoporózou. Vďaka flavonoidom v chmeli pomáha pivo chrániť telo pred rakovinou, znižuje riziko demencie aj srdcovo-cievnych ochorení, infarktu a pomáha udržiavať optimálny krvný tlak.

4. Mlieko – nenahraditeľný zázračný nápoj

Hoci majú niektorí laici názor, že mlieko zahlieňuje organizmus, lekári ho pokladajú za najkomplexnejšiu a najzdravšiu potravinu. Obsahuje tuky, ktoré sú zdrojom energie, minerály dôležité pre kosti a zuby, vitamíny, enzýmy, bielkoviny protirakovinovými, antisklerotickými imunitu posilňujúcimi vlastnosťami.

5. Šťava z brusníc proti infekciám močových ciest

Ak vás obťažujú časté zápaly močových ciest a močového mechúra, popíjajte čo najčastejšie brusnicovú šťavu. Je to snáď najlepší prírodný liek na tieto ťažkosti. Brusnice obsahujú veľa vitamínov C a K. V bobuliach nájdeme aj omega-3 mastné kyseliny. Pomáhajú pri hnačkách, bolestivej menštruácii i nádche.

6. Kefír na dobré trávenie

Má schopnosť vyrovnať sa s premnoženými kvasinkami, baktériami a vírusmi v tráviacom trakte a povzbudzovať tak imunitný systém. Rozkladá ťažko stráviteľné látky a bráni tým zhromažďovaniu a zahnívaniu potravy v črevách. Okrem toho, že obnovuje črevnú mikroflóru, lieči aj zápchu, ochorenie žlčníka, pečene, nervové choroby, pomáha pri vyrážkach, ekzémoch a kvasinkových infekciách.

7. Džús z granátových jabĺk na krvný obeh

Granátové jablko obsahuje až 77 percent vody, veľa sodíka, draslíka, vitamínov C, B a A. Bohaté zastúpenie polyfenolov podporuje tok krvi v drobných cievkach, napr. v oblasti srdca. Prítomnosť antioxidantov zabezpečuje ochranu pred nánosmi v cievach a vznikom nádorových chorôb.

8. Šťava rakytníku proti stresu

Pomáha odstraňovať únavu, posilňuje imunitu, zlepšuje zrak a lieči boľavý žalúdok. Bobule rakytníka obsahujú desaťkrát viac vitamínu C ako pomaranč. Vitamín B, kyselina listová, železo, horčík a mangán blokujú stresové hormóny. Nesladený čaj z rakytníka pomáha najmä pri tráviacich ťažkostiach.

9. Káva proti mŕtvici a infarktu

Kofeín bráni zlepovaniu krvných doštičiek a predchádza tak zužovaniu ciev a vzniku krvných zrazenín. Bojuje aj proti baktériám, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach z úst. Pitie kávy môže chrániť organizmus dokonca aj pred vznikom niektorých druhov rakoviny – napríklad hrubého čreva alebo pečene. Tieto účinky sú zatiaľ v štádiu výskumu. Rastie počet dôkazov, že pitie kávy pomáha udržať rozumové schopnosti v priebehu starnutia.

10. Paradajková šťava proti spáleniu kože na slnku

Lykopén obsiahnutý v paradajkách sa usadzuje v podkoží a znižuje následky škodlivého ultrafialového žiarenia. Zistilo sa, že 10 polievkových lyžíc paradajkovej omáčky alebo 4 poháre paradajkovej šťavy týždenne znižujú riziko rakoviny prostaty v priebehu pol roka dokonca až o polovicu. Paradajky, obsahujúce vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu sa považujú za všeliek posilňujúci imunitu, chránia srdce aj cievy, telo pred infekciami, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a znižujú cholesterol.

11. Čierny čaj bojuje s Alzheimerovou chorobou

Čierny čaj zlepšuje krvný obeh, chráni pred vznikom usadenín v tepnách a znižuje riziko ochorenia Alzheimerovou chorobou. Tein, ktorý je v čaji obsiahnutý, rovnomerne povzbudzuje mozgovú činnosť bez zaťaženia srdca a krvného obehu. Vitamín B1 pozitívne ovplyvňuje nervový systém. V čiernom čaji sú obsiahnuté ďalšie stopové prvky a minerálne látky, napríklad fluór a draslík. Éterické oleje dodávajú čaju vôňu. Aromatické látky spolu s chlorofylom pôsobia pozitívne na nervy.

12. Mrkvová šťava pre krásnu pleť

Betakarotén a vitamín A posilňujú imunitný systém. Mrkva zvyšuje odolnosť proti infekčným ochoreniam, bráni tvorbe vredov a opuchov, zlepšuje kvalitu mlieka dojčiacich matiek. Pomáha aj pri liečbe porúch a chorôb hrubého čreva.

13. Zelený čaj proti rakovine

Obsahuje polyfenoly, ktoré spomaľujú rast nádorov. Bráni tiež vzniku zubného kazu. Pitie zeleného čaju upravuje krvný obeh, odbúrava cholesterol z krvi a zabraňuje kôrnateniu tepien. Neutralizuje vplyvy žiarenia. Kofeín obsiahnutý v čaji podporuje činnosť centrálnej nervovej sústavy. Vitamín E spomaľuje degeneráciu buniek, fluór bráni vzniku zubného kameňa. Draslík ovplyvňuje správne fungovanie mozgu a nervov, je účinný pri detoxikácii organizmu. Horčík je stavebným materiálom kostí a zubov, zinok sa zúčastňuje na tvorbe červených a bielych krviniek, hojenie rán a delenie buniek. Železo pomáha vstrebávaniu kyslíka do krvi, fosfor, sodík a mangán posilňujú kosti, metabolizmus, spaľovanie tukov, aktivujú dôležité enzýmy a vitamíny.

14. Kvas – pre zdravé črevá

Obsahuje množstvo minerálnych látok, vlákniny, vitamínov a enzýmov. Podporuje činnosť čriev, imunitný systém, zlepšuje kvalitu krvi a blahodarne pôsobí na pokožku.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
15. Šťava z čevenej repy proti chudokrvnosti

Cenné minerálne látky, predovšetkým horčík a meď, podporujú chuť do jedla, prietok žlče a chránia pred voľnými radikálmi. Pomáhajú pri chudokrvnosti. Repa zlepšuje vylučovanie cholesterolu, olova a rádioaktívnych látok. Dodáva pružnosť a lesk pokožke, vlasom, nechtom, odvodňuje organizmus a zbavuje ho toxických látok. Veľmi dôležitá je aj v tehotenstve, pretože chráni plod pred rôznymi vývinovými poruchami.

16. Voda pre silné srdce

Voda je liek na všetko. Pomáha nielen pri problémoch s obličkami, močovými cestami alebo prekyslením žalúdka, ale podporuje aj krvný obeh, vyrovnáva krvný tlak, a dokonca zlepšuje pamäť. Čistá voda dokáže zbaviť človeka mnohých chorôb a bolestí, zlepšiť zrak, sluch, znížiť hladinu cukru v krvi, zlikvidovať tuky uložené v tele, poraziť rôzne zápaly a plesne, odstrániť bolesti hlavy, znížiť riziko lámavosti kostí, kazivosť zubov, odstrániť poruchy spánku a predĺžiť život o 20 až 30 rokov. Denne by sme mali vypiť asi 2 litre vody.

17. Pomarančový džús je prevencia proti prechladnutia

Čerstvá pomarančová šťava zabraňuje tvorbe voľných radikálov, ktoré poškodzujú cievy, a môžu tak viesť k vzniku infarktu. Je výbornou prevenciou proti prechladnutia a chrípke, zlepšuje pamäť, pomáha regulovať krvný tlak, bojovať proti alergiám, astme, migréne, urýchľuje aj hojivé procesy a podporuje trávenie.

18. Jablčný ocot proti stresu a nadváhe

Podporuje spaľovanie tukov a činnosť čriev. Vyrába sa kvasením šťavy z celých čerstvých jabĺk. Svoje liečivé účinky získava vďaka kombinácii minerálov, organickej hmoty a kyseliny octovej. Je veľmi bohatý na minerály a má nízky obsah prírodného cukru. Obsahuje veľa draslíka, vápnika, fosforu, sodíka a stopových prvkov. Pomáha zastaviť hnačku, zvyšuje okysličovanie krvi, zlepšuje metabolizmus, posilňuje trávenie.

19. Kokosové mlieko udržuje rovnováhu v tele

Nemá takmer žiadne kalórie, zato obsahuje veľa minerálov a stopových prvkov. V tele vyrovnáva množstvo kyselín a zásaditých prvkov, znižuje objem kyseliny močovej a zbavuje telo jedov.

20. Zázvorová voda zatočí s nevoľnosťou

Obsahuje betakarotén, vápnik, železo, zinok a cenné oleje. Pôsobí proti bolestiam, pomáha pri nevoľnosti (i cestovnej), tráviacich ťažkostiach aj prechladnutiu. Zlepšuje prietok krvi, čím prispieva k ochrane srdcovo cievneho systému. Znižuje riziko infarktu a aterosklerózy.

zdroj: blesk.cz

Nemáte čas na sex? Pozor, odnesie si to vaša psychika a aj telo

facebook

O čom vypovedá vaša nadváha