Detoxikujte svoju myseľ. Buďte chvíľu offline

Počítače, notebooky, tablety, smart telefóny a teda predovšetkým internet. Zo všetkých strán na nás útočia aplikácie, dotierajú upozornenia a sypú sa nové správy. Aj keď je pohodlné sa v priebehu niekoľkých sekúnd spojiť s celým svetom, stále viac osôb zisťuje, že potrebujú digitálnu detoxikáciu.

Mnoho ľudí sa v súčasnosti cíti bez internetu stratených. Keď niekto neodpovie na ich volanie alebo e-mail hneď, znervóznie. Sú zvyknutí byť každodenne konfrontovaní s nespočetnými podnetmi zvonku a pokiaľ sa chvíľu žiadna vec nedeje, príde im to divné.

Ako žije digitálna generácia?

Veľa ľudí sa bojí priznať svoju závislosť na smartfóne. Majú ho stále pri sebe, ustavične sledujú novinky alebo sa pozerajú, či im neprišli nové správy. U niektorých je väzba až taká veľká, že si berú mobil do sauny, posilňovne alebo do plaveckého bazéna. Permanentná dostupnosť už patrí k „výbave moderného človeka“. Niet divu, že potom v lavíne neustále valiacich sa informácií trpia nervozitou, podráždenosťou, vyčerpaním alebo stratou pozornosti.

Dni bez internetu

Z týchto dôvodov mnoho osôb zaradilo do svojho života dni bez internetu. Vedome sa tak odpájajú zo siete, aby mali chvíle ticha, pokoja a času pre seba. Takzvaná digitálna detoxikácia však okrem psychického odpočinku podporuje aj produktivitu a kreativitu. Počas nej spoznáte nových ľudí a zážitky, ktoré vám prinesú búrlivý príliv nápadov do hlavy.

Dovolenka offline

Veľa ľudí sníva o tom, že prežije svoje dni voľna bez notebookov, tabletov a smartfónov. Chcú vypnúť a miesto zvonenia, pípania a oznámenia si želajú počúvať prírodu. Hoci veľké množstvo pohostinských a ubytovacích zariadení podľahlo modernému trendu a inštalovalo Wi-Fi, existujú aj také, ktoré zámerne razia filozofiu offline.

A rozhodne „neumierajú na úbytku“. Klienti oceňujú aj absenciu internetu, ticho, pokoj, praskanie ohňa v krbe u alebo bublanie potôčika. Ak ste na internete závislí, budú pre vás najlepším miestom na dovolenku hory. Vo vyšších nadmorských výškach väčšinou nie je signál, teda sa môžete rekreovať buď jeden, alebo viac dní (podľa typu pobytu a vašich aktivít) mimo dosahu siete. Po detoxikácii mysle budete veľmi prekvapení. Po prvé tým, ako skvele si oddýchnete, po druhé zistíte, že svet ponúka jednoduché skutočné krásy, ktoré vám virtuálny priestor neposkytne.

V niektorých krajinách už boli vytvorené centrá, ktoré pomáhajú ľuďom zbaviť sa závislosti od internetu. Dokonca vznikajú aj prázdninové kempy (miesta majú vypredané v priebehu pár hodín), kde účastníci platia veľké peniaze za to, aby trávili čas bez elektroniky a dokázali sa baviť sami.

Aj keď nikam nejdete

Avšak nemusíte hneď vyrážať do podobných zariadení. Na začiatok stačí, keď jeden deň (napríklad cez víkend) budete svoj telefón používať len v núdzovom režime. To znamená, že ho využijete len na zavolanie či na napísanie SMS iba v nutnom prípade. Inak si nepovoľte žiadne chaty, e-maily, sociálne siete či aplikácie.

„Abstinenčné príznaky“ zaženiete hraním kariet, doskových hier, lúštením krížoviek, čítaním knižiek, pobytom v prírode, piknikom s priateľmi, trávením času s rodinou, športom, fotografovaním, návštevou prednášky, divadla, koncertu. Možností je množstvo. Len sa zamyslite alebo poraďte s kamarátmi, ktorí žijú aktívne. Keď si namiesto mobilu nájdete inú zábavu, vypnite ho aspoň raz do týždňa na pár hodín.

Popletený organizmus

Jedným z dôvodov, prečo tráviť menej času v spoločnosti elektronických prístrojov, je aj vyžarovanie modrého svetla z obrazoviek (rovnako pôsobí aj modré svetlo pri LED osvetlení). Váš mozog si tak pletie svetlo obrazovky s denným svetlom a myslí si, že prebieha deň. Prestane produkovať hormón melatonín, ktorý riadi cirkadiánny rytmus (fáza aktivity a pokoja) a nespavosť je na svete. Ak chcete mať teda kvalitný spánok, vypnite všetky monitory a obrazovky dve až tri hodiny pred spaním do postele.


Pracie pásiky GreenSun sú prirodzenou voľbou pre tých, ktorým záleží na životnom prostredí a vlastnom zdraví.
Rizikové žiarenie

Kvôli búrlivému rozvoju mikroprocesorovej a komunikačnej elektroniky je každý z nás vystavený expozícii elektromagnetického poľa. A to ako doma, tak v zamestnaní. Keď spustíte svoj elektronický prístroj, začne sa okolo vás tvoriť prostredie s vysokou koncentráciou pozitívnych iónov, čo neprospieva zdraviu. Príznaky sa môžu prejaviť bolesťami hlavy, ďasien, zubov, hučaním v ušiach, srdcovou arytmiou či únavou. Vedci z Veľkej Británie vo svojej štúdii tvrdia, že elektromagnetické pole okolo spotrebičov uvádza do pohybu vírusy, baktérie a rôzne alergény vyskytujúce sa vo vzduchu.

Pokiaľ spotrebiče nepoužívate, vytiahnite elektrické káble zo zásuvky. Aj v spiacom režime prístroje vytvárajú okolo seba elektromagnetické pole. Okrem ochrany vášho zdravia vás príjemne prekvapí nižší účet za elektrinu. Do miestností tiež umiestnite izbové kvety, pretože niektoré druhy dokážu elektromagnetický smog eliminovať. Medzi najvýkonnejšie „čističky“ patrí zelenec, figovník  alebo aloe vera.

zdroj: mojezdravi.cz

Posadnutosť po internete ničí vzťahy, priateľstvo i milostný život

Láska cez internet: Ako správne vytvoriť profil?