Diétne hriechy na sociálnych sieťach

Možno budete prekvapení, ale zdieľaním jedla na internete neschudnete. Vyfotiť si obľúbené jedlo – napríklad plný tanier tučného francúzskeho syra a pohár vína a snímku umiestniť na sociálne siete je pritom horúcim trendom tejto doby. To všetko samozrejme s komentármi: „Ja ten syr jednoducho nemôžem prestať jesť“ alebo „Nemôžem uveriť, že som to zase urobil a zase mám ten syr v sebe.“ Prečo to ľudia robia a ako môžete naozaj schudnúť a nie o tom stále len hovoriť ?

Samozrejme vytúženou „zdieľanou lahôdkou“ nemusí byť len syr. Pokojne ho nahraďte chlebom, cestovinami, sušienkami či čokoládou. V dnešnej dobe rôznych stravovacích trendov, detoxikácií a potravinových fóbií je stále viac potravín, pri konzumovaní ktorých sa ženy (a nielen ony) cítia previnilo. Niektorí jedinci tú hanbu jednoducho neznesú a nenapadne ich nič lepšie ako si urobiť fotku pokrmu a „šupnúť“ ju na internet. Prečo to ale robia? Je to jednoduché, podvedome si totiž myslia, že vložením snímky na sociálnu sieť svoj „kulinársky prehrešok“ ospravedlnia.

Základným problémom ale je, že by sme sa vôbec nemali cítiť previnilo a jedlo, ktoré jeme, by sme si predsa mali užívať, je to predsa naša hlava, naše telo, prečo stále niekoho počúvať. Doma potom pozeráme na balenie obľúbených sušienok, ale je nám trápne si ich pár dať. Cítime sa pred sebou trápne, aj keď by sme vôbec nemuseli.

Čím viac si niečo odopierame, tým viac po tom túžime

Nehovoríme tu rovno o nejakej bulímii, ale posadnutosti tým, že máme nadváhu, že sme ten najškaredší človek na planéte. „Pravdou ale je, že ak jeme správne potraviny v normálnom množstve, môžeme dosiahnuť ideálny tvar nášho tela. A to aj bez nejakých veľkých diét,“ podotýka pre Moje zdravie lekárka Lucia Nováková s tým, že už vlastne ani nejde tak o naše telo, ako o našu hlavu.

Keď si totiž dáme vyprážané hranolky, berieme to skôr ako obrovské zlyhanie našej vôle. Ale naša neschopnosť odolať niektorým potravinám, ktoré sme si v diéte zakázali, nie je morálnou chybou. Problém je niekde inde. Náš mozog totiž silne reaguje na odopieranie a obmedzenie. Čím viac budeme o nezdravých pokrmoch hovoriť, tým väčšiu chuť na ne budeme mať.

Odborníci varujú, že na zoznam jedál, ktoré si ženy a dievčatá často odopierajú, sa dostali aj potraviny so zvýšeným obsahom lepku. Nie je to už ale naozaj prehnané? Dietológovia potvrdzujú, že áno. „Keď totiž myšlienky na jedlo zaberú väčšinu nášho duševného priestoru, iné oblasti v našom živote môžu začať trpieť. Posadnutosť diétami totiž môže časom skutočne viesť až k poruchám stravovania. Všetko to môže začať nevinne, ale následky môžu byť veľmi zlé,“ hovorí Lucie Nováková.

Ako mať z jedla radosť?

Väčšina z nás asi spomínaný syr ani sušienky jesť neprestane, vždy si nájdeme nejaké ospravedlnenie, prečo si tieto pochúťky dať, ale k tomu sa budeme ešte hodiny a hodiny trápiť, prečo sme to zase vzdali a pred svojou „maškrtou“ sme sa neubránili. Je ale nejaké riešenie, ako tieto myšlienky z našej hlavy vytesniť?

Najlepšie a najjednoduchšie je skrátka prestať si stále a dookola ospravedlňovať to, čo jeme. Keď už si niečo uvaríme, tak z toho musíme mať radosť, a pokiaľ na niečo máme chuť a nie je to práve dvadsať hamburgerov, tak to naše telo zrejme potrebuje. Prečo sa tomu teda brániť…

Testy dietológov preukázali, že pokiaľ prestaneme dávať hlúpe fotky svojich prehreškov na internet a utlmíme aj svoj vnútorný monológ, môže sa problém veľmi rýchlo vyriešiť. Takže sa jedlu nebráňte a pokiaľ to stále nejde, skúste treba sušienky nahradiť sušeným ovocím – pochutnáte si a budete mať sami od seba „pokoj“.

Ako skutočne schudnúť?

1. Na začiatku sa vyhnite všetkým dietologickým poverám. Príliš sa totiž spoliehame na rôzne príručky a zaručené recepty na to, ako jesť, čo má a nemá kalórie a čo je a nie je zlé jedlo. Namiesto toho berte informácie priamo z vášho tela. Samo vám totiž napovie, čo potrebuje a čo mu chýba.

2. Ak máte pocit hladu a je ešte len 11 hodín dopoludnia, nebráňte sa mu a bežte si dať obed o niečo skôr. Samozrejme v prípade, že vám to šéf v práci dovolí. Laicky povedané si budú mozog a telo viac dôverovať a vy sa vďaka tomu budete cítiť uvoľnenejší, pokojnejší a psychicky vyrovnanejší.

3. Ako sme už odporúčali v úvode – ak už máte na nejakú „nezdravú“ potravinu chuť, tak si ju pokojne dajte. Ide len o to ovládnuť svoju psychiku a dať si napríklad len jednu obľúbenú sušienku a nezjesť celé balenie. Ako vidíte, nie sú to nejaké novinky, ale cesta k úspechu je cez tieto tri body zaručená.

zdroj: mojezdravi.cz

Chudnutie po päťdesiatke: Ide to, chce to správne jesť aj cvičiť

Chudnutie v prechode? Pôjde lepšie, až skončí menštruácia. Budete mať viac síl