Chcete vedieť, ako rýchlo starnete? Prezradí to vaša chôdza

Ak chodíte pomaly, pravdepodobne vás ohrozuje zrýchlené starnutie. A s ním aj všetky problémy, ktoré staroba prináša.

Pokiaľ pozorujete, že sa váš krok po štyridsiatke spomalil, možno starnete rýchlejšie, než je zdravé. Aspoň to tvrdia vedci v novej štúdii. Zistili, že rýchlosť ľudskej chôdze môže byť indikátorom fyzického aj neurologického starnutia.

Súvislosť medzi chôdzou starších ľudí a ich zdravím už vedci preukázali skôr. Novo sa zamerali na tisícku Novozélanďanov, ktorí sa narodili v rokoch 1972 a 1973. Mali tak k dispozícii viac ako 40 rokov rôznych dát, ktorá im pomohla získať oveľa lepšiu predstavu o tom, čo rýchlosť chôdze odhaľuje o starnutí.

Každý z účastníkov štúdie bol od troch rokov vyšetrovaný detským neurológom, ktorý hodnotil všetko – od inteligencie, jazykových a motorických zručností až po emočnú a behaviorálnu reguláciu. Každých pár rokov potom účastníci dochádzali na zdravotnú prehliadku a ďalšie testy.

Keď účastníci štúdie dosiahli 45 rokov veku, vedci skúmali 19 zdravotných ukazovateľov vrátane BMI, krvného tlaku a hladiny cholesterolu. Výskumníkov ďalej zaujímali aj inteligenčné testy, meranie mozgu a starnutie tváre. Všetky ukazovatele dohromady potom ukázali, ako rýchlo každý jedinec starne.

Nakoniec bádatelia merali pomocou jednoduchého testu rýchlosť chôdze jednotlivých účastníkov. Tí najpomalší sa pohybovali rýchlosťou len 4,2 kilometra za hodinu, tí najrýchlejší potom 6,26 kilometra za hodinu.

Výsledky viedli vedcov k trom dôležitým záverom

Pomalá chôdza je spojená so zlou fyzickou kondíciou v druhej polovici života. K tomuto zisteniu došli vedci napriek skutočnosti, že väčšina ľudí vo veku okolo 45 rokov chodila rýchlejšie ako ľudia vo vyššom veku.

Pomalšia chôdza tiež súvisí s rýchlejším starnutím. To sa prejavuje nielen väčším poškodením orgánov, ale aj starnutím tváre a štrukturálnymi zmenami mozgu. Tí, ktorí chodili pomalšie, fyzicky starli rýchlejšie ako ich rýchlejší rovesníci.

Pomalšia chôdza tiež súvisí so zhoršeným fungovaním mozgu. U ľudí, ktorí chodia rýchlejšie, vedci zistili vyššie IQ, znížené riziko demencie a podobne. Tento záver sa potvrdil aj z opačného pohľadu – účastníci, ktorých neurokognitívna funkcia bola vo veku troch rokov nižšia, následne mali po štyridsiatke pomalšiu chôdzu. Podľa inteligencie trojročných detí dokázali vedci odhadnúť, ako bude daný človek chodiť v 45 rokoch veku. „Z toho vyplýva, že rýchlosť chôdze v strednom veku môže súvisieť s nejakým deficitom centrálnej mozgovej sústavy v detstve,“ domnieva sa vedúca štúdia Line Jee Hartmannová Rasmussenová.

A čo s týmto zistením?

Chôdza vyzerá jednoducho, ale v skutočnosti vyžaduje súhru mnohých rôznych systémov, ako sú kosti, svaly, pľúca, srdce, zrak, nervový systém. Pravidelné cvičenie a udržiavanie sa vo forme napomáha zlepšiť fyzické aj kognitívne zdravie. Rýchlosť chôdze je len príjemný vedľajší bonus,“ vysvetľuje vedúca štúdia.

Meranie rýchlosti chôdze je bežnou praxou u starších dospelých, vedci ale naznačujú, že začlenenie takýchto testov aj u mladších ročníkov má svoj zmysel. Napomôže odhaliť problémy skôr, ako sú viditeľné inými testami. „Rýchlosť chôdze je jednoduchý a lacný ukazovateľ pohody v dospelosti. Venujte jej pozornosť a vôbec čo najviac choďte,“ radí geriatrička Stephanie Studenski. Podľa nej síce štúdia s istotou nehovorí, že zlepšenie fyzického stavu môže zvrátiť zmeny na mozgu, ale rozhodne dobrá fyzická kondícia dokáže prichádzajúci degeneračný proces spomaliť.

Zmerajte si svoju chôdzu

A ako ste na tom vy? Patríte k rýchlikom, alebo vás ohrozuje proces starnutia viac, než je nutné? Nepotrebujete žiadneho odborníka, aby ste to zistili. Stačí si zmerať, ako rýchlo chodíte.

Štúdia pracovala so vzdialenosťou 6 metrov. Pomocou pásma si vzdialenosť odmerajte a označte začiatok a koniec. Vezmite do ruky stopky a zmerajte si, ako dlho úsek pôjdete. Je dôležité, aby ste šli rýchlosťou, ktorou sa bežne pohybujete.

A nakoniec trochu počítania. Vydeľte vzdialenosť časom, ktorý ste potrebovali na jej prekonanie. Napríklad ak by vám trvalo päť sekúnd, kým ste ušli 6 metrov, vaša rovnica je – 6 : 5 = 1,2 metra za sekundu. Ak chcete získať istotu, môžete meranie zopakovať niekoľkokrát.

 zdroj: mojezdravi.cz

Červený zázrak chrániaci zdravie a spomaľujúce starnutie

Modré svetlo nenarúša len spánok, urýchľuje aj starnutie pokožky