Čo sú hypoalergénne produkty a prečo ich potrebujeme?

V súčasnosti je medzi známymi čoraz viac správ, že majú potravinovú alergiu alebo sa u nich v dospelosti prejaví peľová alergia. Spočiatku by sme si tiež mohli myslieť, že v dnešnej dobe je ľahšie dokázať alergie. To je do určitej miery pravda, ale čísla stále rastú prekvapivou rýchlosťou.

V Spojených štátoch sa počet detí s potravinovými alergiami zvýšil o 50 % medzi rokmi 1997 a 2010. Predchádzajúca dekáda bola považovaná za najteplejšiu zo všetkých, takže dôsledkom toho boli zvýšené koncentrácie peľu a alergénov vo vzduchu. To vedie k novým alergickým ochoreniam a k zhoršeniu súčasných.

Preto v prostredí, ako je toto, nie je prekvapujúce počuť o hypoalergénnych produktoch. V tomto článku sme zhromaždili, čo to presne je, prečo sú dôležité a prečo ich nazývame hypoalergénne.

Čo sú hypoalergénne produkty?

Hypoalergénne produkty nazývame tie, ktorých zložky boli vybrané tak, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť alergickej reakcie. Hypoalergénne produkty sa najčastejšie vyskytujú v nasledujúcich oblastiach:

  • Starostlivosť o pleť, dermatológia
  • Kozmetika, parfumy, drogéria
  • Jedlo pre deti
  • Krmivo pre psov a mačky

Prečo je však pre nás dobré kupovať si hypoalergénne produkty? Odpoveď je jednoduchá: pretože môžeme minimalizovať vznik alergickej reakcie. Čo presne je alergická reakcia, ako ju rozpoznať a čo robiť, ak sa u vás objavia príznaky, je podrobne popísané v ďalšej časti.

Čo je alergická reakcia a ako ju rozpoznať?

V prírode existuje veľa rôznych druhov alergénov: pele, roztoče, zvieracie chlpy, bodnutie hmyzom a rôzne potraviny. To všetko môže vyvolať alergickú reakciu, ktorá môže byť dokonca život ohrozujúca.

Mierna alergická reakcia môže tiež spôsobiť svrbenie, nádchu, kýchanie a bolesť hlavy. Alergická kožná reakcia sa môže prejaviť ako svrbivá červená vyrážka. V prípade závažnej alergickej reakcie môže byť telo v stave anafylaktického šoku.

Anafylaktický šok môže začať aj ako mierna alergická reakcia, napríklad svrbením. Ďalšie príznaky sa objavia do pol hodiny:

  • opuchnuté pery, jazyk alebo hrdlo
  •  sipot alebo dýchavičnosť
  • mdloby, závraty
  • zvracanie
  • nízky krvný tlak
  • rýchly pulz

Anafylaktický šok je vážna reakcia, ak sa u vás objavia takéto príznaky, čo najskôr zavolajte sanitku.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako sa uistiť, že výrobok je hypoalergénny alebo nie?

Je dôležité vedieť, že neexistuje presná definícia toho, aké zložky by mal výrobok obsahovať, aby sa mohol nazývať hypoalergénny. Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť pred nákupom, je skontrolovať zloženie výrobku, tj. jeho konkrétne ingrediencie.

Pri kontrole zložiek môže byť užitočné vedieť, že zložky nie sú vždy uvedené v ich bežnom jazyku. V prípade chemikálií sú vedecké názvy bežné. Pri prírodných látkach výrobca často používa latinské názvy daných bylín.

Keď muži starnú: Čo ohrozuje ich zdravie a ako si s tým poradiť?

Červený zázrak chrániaci zdravie a spomaľujúce starnutie