Všeobecná predstava o starších ľuďoch je taká, že sa nič nové nenaučia. Je pravda, že niektoré procesy osvojovania alebo spracovania informácií môžu byť s pribúdajúcim vekom pomalšie alebo že starším ľuďom nemusia vyhovovať rovnaké metódy učenia ako mladším.
Máte pocit, že päťdesiatka je začiatok konca a po týchto narodeninách už vám nezostáva nič iné, než to nejako „doklepať“? A viete, že to nie je pravda? V skutočnosti neexistuje žiadna veková hranica, ktorá by znamenala pokles všetkých vašich mentálnych alebo fyzických schopností. Bohužiaľ, so starnutím je stále spájané množstvo mylných predstáv a stereotypov. Čo už dávno vedci vyvrátili a čomu rozhodne neverte?
Neznamená to však, že starší ľudia sa nemôžu nič nové naučiť, naopak. Mnohí významní ľudia vymysleli alebo napísali svoje hlavné diela vo veku seniorskom, existujú aj takí, ktorí sa v deväťdesiatich rokoch naučili čítať, seniori zvládajú študovať univerzity tretieho veku. Záleží však na tom, ako bol ich mozog počas života trénovaný. Čo je dôležité? Nenechať ho zaháľať. Precvičovať ho celý život a podporovať tak tvorbu nových buniek a spojov. Okrem učenia, čítania, riešenia logických úloh pomáha aj meditácia.
Starí ľudia zabúdajú a majú demenciu
V posledných rokoch sa často v súvislosti so starobou hovorí o demencii a Alzheimerovej chorobe. Je fakt, že Alzheimerova choroba je na svete diagnostikovaná každých 68 sekúnd. To ale neznamená, že je nevyhnutná. V súčasnej dobe sa týka 6–8 % dospelých vo veku nad 65 rokov. Prevažná väčšina starších dospelých nevykazuje žiadne známky demencie ani Alzheimerovej choroby.
Aj tak sa ale oplatí chorobe predchádzať: Pomáha pravidelný pohyb, vyvážená strava a duševná pohoda. Takže až nabudúce niekam založíte kľúče alebo peňaženku, nepanikárte. Na vine bude najskôr roztržitosť a nie začínajúci Alzheimer.
Seniori sú často považovaní za slabých a krehkých. Telesná hmota síce môže s vekom ubúdať a kosti slabnúť, avšak viac ako samotné starnutie za to môže nedostatok pohybu. Výskum udáva, že štúdie opakovane ukazujú, že správny tréning dokáže u žien vo veku 60 a 70 rokov rozvinúť rovnaké svaly, ako majú ľudia vo veku 40 rokov. Samotné starnutie opäť nie je najväčším faktorom prispievajúcim k úbytku svalovej hmoty u starších ľudí. Je to nedostatok pohybu.
Čo teda s tým? Zostaňte po celý život aktívny, aby ste si udržali svoju silu. Stačí pol hodina rýchlejšej chôdze denne. Venujte sa plávaniu, skvelá je joga, tai chi, tanec, silový tréning atď. A ešte jedna dobrá správa: každá minúta sa počíta.
Starí ľudia si nerozumejú s novými technológiami
Áno, možno vás starí rodičia alebo dokonca rodičia požiadali, aby ste im spárovali telefón s prehrávačom v aute. Na druhú stranu, niektorí z nich sa narodili v čase, keď nevysielala televízia. Magnetofónová páska, počítače, diskety, CD, blue-ray, DVD, fax, flashky, mobily… je toho dosť, čo sa v ich životoch zmenilo a na čo si stále musí zvykať. A niektorí osemdesiatroční to zvládajú oveľa lepšie ako iní z generácie päťdesiatročných. Ide len o to, ako často mali možnosť sa s technológiami v živote stretávať a ako si s nimi vo všeobecnosti porozumeli.
Psychológ Dean Simonton sa na základe svojej praxe domnieva, že jedným z najrozšírenejších mýtov o senioroch je predstava, že kreativita je výsadou mládeže a starnutie rovná sa strata schopnosti vytvárať a prijímať inovácie. Aj tu ale platí, že vek nie je hlavnou príčinou. V skutočnosti existuje veľa osobností, ktoré počas svojho „seniorského obdobia“ vytvorili nové piesne, básne, obrazy, vynálezy a objavy. Paul Cézanne, Pablo Picasso, Charles Darwin, Sigmund Freud, J. R. R. Tolkein, tí všetci vytvorili niektoré zo svojich zásadných diel po 55 rokoch. Aj „priemerný vek vedeckých objavov“ sa zvyšuje, ako poznamenal profesor Bruce Weinberg z univerzity v Ohiu. Mimochodom – držitelia Nobelovej ceny za fyziku ju dostávajú za prácu, ktorú „vykonali“ priemerne vo veku 48 rokov.
Existovalo množstvo výskumov, ktoré jasne dokazovali, že priemerný počet pohlavných stykov seniorov je nižší ako u mladších ročníkov. Významnú úlohu v tom hral však fakt, že veľká časť seniorov nežije s partnerom. A zoznamky, láska alebo dokonca intimita seniorov boli v spoločnosti ešte donedávna tabu. Až v poslednej dobe sa o intímnom živote starších ľudí nielen viac hovorí, ale napríklad práve prostredníctvom nových technológií a aplikácií sa títo ľudia medzi sebou aj viac zoznamujú. Treba dodať, že významnú úlohu v sexuálnom živote starších ľudí zohrala aj medicína a okrem iného aj lieky na poruchy erekcie.
Starí ľudia sú osamelí a majú depresie
Aj obraz osamelého smutného seniora je svojím spôsobom druh klišé. Pravda je, že seniori viac ako iné vekové skupiny musia riešiť napríklad stratu partnera, chorobu a podobne, čo môže viesť k izolácii a osamelosti a zvýšiť riziko depresie. Medzi seniorov ale podľa svetových štatistík nie je nijako dramaticky viac ľudí s depresiou ako v iných vekových skupinách. Medzi ľuďmi staršími ako 60 rokov trpí depresiou iba 7 %, z čoho vyplýva, že 93 % starších dospelých depresií netrpí.
Ako sa vyhnúť depresii v neskorších rokoch? Udržujte pevnú sieť rodiny a priateľov. Starajte sa o svoje zdravie, hýbte sa a dobre jedzte a buďte aktívni. Starnutie nie je len cesta ku koncu. Je to proces, ktorý prináša zmeny, ale nie nutne problémy. Je to všetko o tom, aké máte priority a záujmy. Ak je vaším cieľom zostať svieži, spoločenskí a aktívni, pracujte na tom. Vek rozhodne nie je to, čo by vás brzdilo.
zdroj: mojezdravi.cz