Depresívne nálady, podráždenosť, poruchy erekcie: To je andropauza. Ako ju môžete zvládnuť s gráciou?

O klimaktériu u žien sa bežne hovorí v súkromí aj verejne, je to pomerne bohatá mediálna i reklamná téma. O mužskej andropauze sa takmer nehovorí, hlavne o nej zjavne nechcú veľa hovoriť ani počuť sami muži.

Mužská andropauza má podobné prejavy ako klimaktérium, hoci príčiny sa samozrejme líšia. A nepríjemnejšie je v tom, že zatiaľ čo v prípade dám po klimaktériu jedného dňa nastúpi menopauza a sprievodné nepríjemnosti prechodu v prevažnej (aj keď nie vždy v absolútnej) miere pominú, andropauza sa vlečie dlhšie a býva často zaťažujúca ako pre mužov, tak pre ich najbližších okolie.

Rovnako ako u žien býva sprevádzaná náladovosťou a nervozitou. Hlavnou príčinou je úbytok „chlapského“ hormónu testosterónu (ale aj ďalšie hormonálne zmeny), ktorý je ale pozvoľný.

Poruchy erekcie sú spôsobené hormónmi

Vo výsledku to znamená, že muži nestrácajú tak skoro ako ženy schopnosť plodnosti, hoci s erekciou už to je horšie ako za mlada. Čo mužskej ješitnosti k dobrej nálade tiež neprispieva. Avšak vzhľadom na zachovanie plodnosti mnohí odborníci skôr než pojmu andropauza, ktorý pri správnej interpretácii značí úplné zastavenie tvorby mužských hormónov, čo sa do neskorého veku nedeje, používajú termín LOH – Late Onset Hypogonadism alebo syndróm mužského starnutia.

K úbytku testosterónu dochádza napospol už od zhruba tridsiatich rokov veku, ale je takmer neznateľný, až postupne sa jeho strata stupňuje hlavne po päťdesiatke, hoci je to proces veľmi individuálny. Podstatné je, že testosterón nesúvisí len s pohlavnými schopnosťami a znakmi, ale slúži aj na udržiavanie hladiny energie, podporuje pevnosť kostí, vývoj svaloviny i duševnej aktivity.

Celkovo môže postupná strata tohto hormónu vyvolávať celý rad rozmanitých príznakov: duševné napätie, podráždenosť, depresívne nálady, úzkosť, zvýšenú únavu, návaly tepla a potu, nespavosť alebo naopak zvýšenú potrebu spánku, svalovú slabosť, problémy s kĺbmi.

Hormonálne zmeny majú vplyv aj na priberanie. S postupným starnutím totiž dochádza v mužskom tele k nerovnováhe medzi testosterónom a „ženským“ hormónom estrogénom. Práve estrogén spôsobuje hromadenie tuku a navyše tukové tkanivo mení androgény opäť na estrogény.

Ako zmierniť príznaky andropauzy?

Ako takmer pri všetkom je dôležitá psychická aj fyzická stránka. V najlepšom prípade by mal mať aj sám muž schopnosť sebareflexie a snažiť sa svoje výpady čo najviac krotiť. A aj keď to nie vždy zvláda, tak by sa partnerka mala snažiť nastoľovať čo najpohotovejšiu atmosféru, príjemné chvíle, neprepadať urazenosti.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Dôležitý je dostatok športových aktivít, ktoré majú okrem iného preukázateľný vplyv na tvorbu testosterónu, nehovoriac o boji s priberaním. A vôbec celková životospráva, a to aj preventívne – muži, ktorí ju dlhodobo dodržiavajú, majú menej výrazné „prechodové“ ťažkosti a nastupujú u nich neskôr.

Zároveň so športom opatrne, pretože mnohí muži ťažko nesú pokles energie a výkonnosti, takže nadmerné úlohy tohto typu ich môžu naopak opäť rozladiť.

V dnešnej dobe sa ponúkajú aj podporné lieky a potravinové doplnky, ale nie sú príliš rozšírené a vyhľadávané. Muži skrátka svoje problémy nepriznávajú, nieto aby ich konzultovali a hľadali pomoc. Ale rozhodne majú prospešný význam aj bežne dostupné prípravky, napríklad tie s materskou kašičkou alebo ženšenom.

zdroj: mojezdravi.cz

Antikoncepcia, obezita a vyšší vek! Kedy môže byť cesta lietadlom nebezpečná?

Plameň dlhovekosti zapália pikantné potraviny