Chodíte správne? Zamerajte sa na svoje chodidlá a uzdravte ich jednoduchým cvičením

Chodidlá majú vplyv na celé fungovanie nášho pohybového aparátu. Bohužiaľ, moderná obuv ani sedavý spôsob života kondíciu chodidiel práve nepodporujú. Zistite, ako sa k nim správať, aby zostali zdravé.

Tak ako dom potrebuje pevné základy, rovnako to má aj naše telo. Takým základom sú pre nás chodidlá, na ktorých celý deň stojíme a nesú našu váhu. Chodidlo tvorí 28 kostí, 33 kĺbov, 19 svalov a 107 väzov, a to nie je práve málo. „Chodidlá významne určujú držanie nášho tela. Tvar klenby a schopnosť správnej aktivácie chodidla nohy pri stoji či pohybe funkčne súvisí s osovým postavením kĺbov a chrbtice. Pokiaľ sa chodidlo vo svojej funkcii nezapája správne, môžu sa objaviť nepríjemné dôsledky v podobe bolesti akejkoľvek časti pohybového aparátu, progresie artrotických zmien, neplodnosti a mnohých ďalších ťažkostí,” upozorňuje fyzioterapeutka.

V čom je najčastejšie problém?

Telo je ako domino, začnete dole malou chybou v postavení nohy a už sa to vezie. Mení sa celá dynamika v pohybovom aparáte, čo nezostáva bez následkov.

Aj keď sa vďaka boomu pedikérskych salónov stále viac ľudí stará aspoň o kožu a nechty, samotné fungovanie chodidiel už tak veľmi neriešime. Vlastne ani nevieme, že by sme mali. Netušíme, ako správne stáť, a nevieme chodidlo používať. Dokázali by ste napríklad pozbierať nohami rozsypané korálky? „Často sa stretávam s tým, že keď k nám ľudia prídu prvýkrát, nevedia rovnomerne zaťažiť chodidlo. Kvôli tomu napríklad nedajú kolená a členky súčasne k sebe a neudržia rovnováhu v balančných pozíciách. Hovorím im, že treba vytrvať a nohy prebudiť, aby fungovalo aj to ostatné,“ potvrdzuje fyzioterapeutka.

Nohám svedčí priestor a pohyb

Medzi najčastejšie zdroje zlého postavenia a obmedzenia funkcie nohy patrí plochá noha, vbočené palce, kladivkovité prsty, vysoký priehlavok, pätové ostrohy, otlaky, kurie oká a zarastajúce nechty. Problémy už veľmi často začínajú v detskom veku, na čo poukazujú aj štatistické údaje, keď vyše 98 percent detí má pri narodení úplne zdravé nohy. Ale už do prvej triedy ich nastupuje viac ako 33 percent s rôznymi deformitami chodidiel. Medzi príčiny zlého stavu nôh patria v prvom rade nevhodné topánky, ďalej nedostatok pohybu, obezita alebo zlé pohybové návyky pri chôdzi.

Jasným hitom v prevencii sú správne topánky. Hlavne u malých detí dbajte na vhodnú a kvalitnú obuv (guľatá špička, ohybnosť, prírodné materiály), rozhodne sa neodporúča kupovať už použitú obuv. Čo to ide, nechajte ich aj seba chodiť bosky na rôznorodom povrchu. Skvelý je piesok, tráva, kamienky. V posledných rokoch aj u nás silnie trend barefoot obúvania. Teda nosenie špeciálnych topánok, ktoré simulujú chôdzu naboso. Preto majú napríklad zámerne nulovú podporu klenby a sú absolútne rovné. Názory odborníkov na túto obuv sa značne líšia, zlatou strednou cestou je používať ich len na prírodnom povrchu, napr. na lesných cestách.

Ako sa o chodidlá starať?

Na starostlivosť o zdravie a kondíciu chodidiel nie je nikdy neskoro, zlepšenie môžu dosiahnuť aj seniori. Ale čím skôr začnete, tým lepšie. Vyhnete sa tak bolestiam vo vyššom veku. Pokiaľ viete, že vaše nohy nie sú úplne v poriadku, oslovte ortopéda alebo ešte lepšie fyzioterapeuta, ktorí vám zostavia terapiu na mieru. Doplniť ju môžu ortopedické vložky, návleky na palce a iné pomôcky.

Nohám veľmi uľavíte, keď sa naučíte správne stáť a chodiť. Čudovali by ste sa, koľko z nás pri každom kroku chybuje. S nácvikom správnej chôdze poradí fyzioterapeut alebo pohybový špecialista. Rovnako dôležité je aj správne státie. Natrénovať to môžete napríklad na lekcii jogy a skúste to potom dodržiavať aj v bežnom živote. Pokiaľ cítite, že by to chcelo chodidlá prebudiť, jóga je dobrou voľbou. Pre aktiváciu chodidla skúste podľa lektorky jogy vykonávať tieto cviky:

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

1. Aktivácia palca. Oddiaľte palec od ostatných prstov a zakývajte ním zo strany na stranu. Potom nechajte palec stabilný a kývajte ostatnými prstami. Odlepte chodidlo od zeme a hýbte prstami rôznymi smermi.

2. Zapojenie zmyslov. Zájdite si na masáž alebo si nohy masírujte sami doma s pomocou loptičky. Prechádzajte po ňom chodidlom od špičky po päty a zase späť, chodidlo nechajte okolo loptičky ovíjať. Stimulujete tak nielen svaly chodidiel, ale aj akupresúrne dráhy, a teda aj vnútorné orgány. Ideálna je na to gumová loptička s ostňami, tzv. ježko, ktoré zoženiete v zdravotníckych potrebách. Môžete skúsiť aj Kneippov chodník: chodenie po kamienkoch a striedanie teplej a studenej vody. Povzbudzujúca pre našu energiu je aj chôdza trávou v rannej rose.

3. Spomienky na škôlku. Spomeňte si na stláčanie obrúska, chôdzu po špičkách a po pätách alebo po vonkajšej hrane chodidiel. Chodidlo uvoľňujte krúžením v členkoch.

4. Pretiahnutie. Posaďte sa na päty tak, že prsty sú ohnuté a opierajú sa o zem mäkkými bruškami, pretiahnete pekne celé chodidlo.

5. Držte balans. Chodidlo cvičí aj rôzne balančné pozície. Snažte sa udržať rovnováhu na jednej nohe.

zdroj: mojezdravi.cz

Vyskúšate barefoot? Prečo je chôdza naboso zdraviu prospešná

Chôdza ako jednoduchý nástroj krásy