Ste zdraví? Malé testy zdravotného stavu.

Skúste venovať niekoľko minút týmto jednoduchým skúškam, umožňujúcim zhodnotiť stav vlastného zdravia.

Bez preháňania môžeme povedať, že zdravá chrbtica je základom ľudského zdravia. Skúste to zistiť s týmto jednoduchým testom a v prípade nejakých odchýlok sa obráťte na ortopéda.

Vyzlečte sa do pol tela a pozrite sa na seba do zrkadla. Máte jedno rameno vyššie? Natočte sa bokom a pozorne si prezrite hornú časť chrbta. Tvorí „kopček“? Ramená sú poklesnuté a brada vysunutá dopredu? Ak áno, máte zjavné príznaky chybného držania tela.

Teraz sa predkloňte a snažte sa dotknúť dlaňami podlahy. Váš pomocník nech vám prejde prstom po chrbtici a pozorne ju prezrie – všetky stavce by mali byť zoradené v jednu plynulú líniu. Vybočenie vpravo alebo vľavo je jasným príznakom skoliózy. To rozhodne nie je neškodný neduh, ako by sa snáď niekto mohol domnievať. Skolióza môže viesť k poruche správneho uloženia vnútorných orgánov.

Posaďte sa na podlahu, napriamené nohy roztiahnite do strán. Medzi chodidlá položte pravítko tak, aby nula bola na úrovni päty a stĺpec číslic smeroval k prstom na nohách. Pomaly sa predkloňte, ruky natiahnuté dopredu, nohy stále natiahnuté, bez pokrčenia. Pozrite sa, kam ste až dosiahli. Pokiaľ nad 15 cm, je to výborné. Medzi 5 a 15 to tiež nie je zlé, mali by ste však venovať viac pozornosti rozvíjaniu pružnosti a posilneniu chrbtových svalov. Výsledok pod 5 cm vypovedá o veľmi malej pohyblivosti chrbtice a nízkej elasticite väzív a svalov.

Zdravá chrbtica, najmä jej krčný úsek, ovplyvňuje zásobovanie mozgu krvou, a tým aj jeho činnosť.

Srdce. Zistite svoju tepovú frekvenciu. Poseďte päť minút niekde v pokoji a tichu, najlepšie osamote. Štyri prsty jednej ruky položte zvnútra na palcovú stranu zápästia. Nahmatajte pulz. Keď ho zreteľne ucítite, môžete začať po dobu jednej minúty merať počet svojich srdcových úderov.

Norma v kľudovom stave je okolo 60 úderov za minútu.

Dlhší život je na základe rozsiahlych epidemiologických štúdií spájaný s nižšími hodnotami tepu v kľudovom stave. Keď srdce pracuje s nižšou frekvenciou, menej sa opotrebováva a viac vydrží. Rôzne štúdie potvrdili aj ďalší negatívny vplyv rýchlejšej práce srdcového svalu.

Ľuďom s pulzom dlhodobo vyšším ako sedemdesiatpäť úderov za minútu hrozí až trojnásobne väčšie riziko srdcovo-cievnych chorôb. Ak pulz opakovane, minimálne päťkrát za sebou, dosiahne v pokojovom telesnom stave hodnoty medzi deväťdesiatimi a sto dvadsiatimi, vyhľadajte lekára.

Vyšetrením sa zistí, či netrpíte poruchou srdcového rytmu alebo iným neduhom, ktorý môže činnosť srdca zrýchliť. Príčinou by mohli byť hormonálna antikoncepcia, ochorenie štítnej žľazy, obezita, dlhodobý stres a tiež nevhodný životný štýl. Denne je napríklad zdravé vypiť maximálne tri kávy. Vtedy má káva na srdcovo-cievny systém dokonca ochranný vplyv, rovnako ako čierny čaj alebo pohár červeného vína. Obsahujú totiž antioxidanty, ktoré chránia cievy pred škodlivým vplyvom cholesterolu.

K najprospešnejším opatreniam patrí relax a pohybová aktivita. Rozhodne však nie zdvíhanie ťažkého závažia niekde vo fitness centre. Srdce posilní a upokojí iba aeróbna aktivita. Podľa odborníkov je ideálna rýchla chôdza – šesť kilometrov za hodinu aspoň štyridsať minút štyrikrát týždenne. Srdcu však prospejú aj dvadsaťminútové prechádzky. So športom vo všeobecnosti to nepreháňajte. Ako konštatujú kardiológovia, srdcia veľmi aktívnych a profesionálnych športovcov vo zvýšenej miere ohrozujú poruchy srdcového rytmu, hlavne po šesťdesiatke.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Jazyk. Jazyk môže o zdraví povedať veľa. Zmeny, ku ktorým na jazyku dochádza, môžu lekári pomôcť odhaliť nielen zubný kaz alebo zápal ústnej sliznice, ale aj rané štádium radu ochorení vnútorných orgánov. Domácu kontrolu je najlepšie vykonávať ráno. Samozrejme z nej vylučujeme prípady zanedbávania pravidelnej a dôkladnej hygieny ústnej dutiny, čistenia zubov i jazyka – adekvátnej zanedbanej hygiene je aj vzhľad jazyka, zubov a úst, nehľadiac na nepríjemný dych. Kontrolovať v takom prípade vzhľad jazyka nemá zmysel.

Ak je jazyk v norme, je ružový, leskne sa, jeho sfarbenie je rovnomerné, možný je ľahký biely povlak. Nevykazuje žiadnu neprimeranú citlivosť na chuť alebo teplotu.

Pokrytie celého jazyka bielym povlakom je najčastejšie dokladom nachladenia alebo zápalu žalúdka. Pokiaľ má povlak žltkasto hnedasté sfarbenie, môže ísť o zlú funkciu pečene a žlčníka. Zmenou farby sa môže prejaviť nedostatok železa a vitamínu B12. Červený, akoby naleštený jazyk a zápalové kútiky úst, porucha chuti a neznášanlivosť potravín, to všetko dokazuje nedostatok vitamínov skupiny B.

zdroj: prokondici.cz

Ako sa líšia dispozície žien a mužov pri pohybe

facebook

Chyby, ktoré po štyridsiatke môžu srdce vyradiť z prevádzky