Chyby, ktoré po štyridsiatke môžu srdce vyradiť z prevádzky

Nenápadné priberanie, prejedanie sa, ničenie sa vo fitku, stres a náhlenie, fajčenie… Tieto a ďalšie zlozvyky vystavujú srdce skúškam, ktoré si po štyridsiatke začínajú vyberať daň. Nahraďte ich pozitívnymi návykmi a starajte sa oň, aby vám dlho a verne slúžilo.

Vyšší krvný tlak, zvýšená hladina zlého cholesterolu, obezita, cukrovka, nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie. To sú najčastejšie príčiny problémov so srdcom. Po štyridsiatke ich riziko stúpa.

Dobrá správa ale je, že veľa sa toho dá vyriešiť odstránením zlých návykov, a to nielen pohybových alebo stravovacích. Diel viny nesie aj zanedbaný spánok alebo vzťahy. Kde teda ubrať a kde naopak pridať?

1. Nenápadné priberanie

Nedostatok času, starostlivosti o deti či starnúcich rodičov, kariéra a ďalšie. Práve z týchto dôvodov ľudia v produktívnom veku okolo 40 rokov zanedbávajú pohyb, čím dochádza k spomaľovaniu bazálneho metabolizmu. Keď necvičíte, netvorí sa svalová hmota, ktorá bazálny metabolizmus zrýchľuje. Pokiaľ sa nehýbete a jete viac, než by ste mali, zákonite začnete priberať.

Ženám v menopauze sa navyše vďaka hormónom presúva tuk do oblasti brucha, čo kladie srdcu ďalšiu nástrahu. Spolu s vyšším množstvom útrobného tuku sa zvyšuje aj riziko infarktu. Prevenciou je zdravý jedálniček bohatý na polynenasýtené tuky (vlašské orechy, morské ryby, tekvicové semienka), vlákninu a kvalitné ovocie a zeleninu.

2. Sociálna izolácia

Strácate s pribúdajúcimi rokmi chuť vychádzať medzi ľudí? Každý občas preferuje samotu, podľa lekárov by sa to ale nemalo preháňať. Pretože sociálna izolácia môže negatívne ovplyvniť činnosť srdca. Štúdia z roku 2016, ktorá bola publikovaná v magazíne Heart, dokonca zistila, že osamelosť zvyšuje riziko ochorenia srdca a mŕtvice rovnako ako fajčenie. Nevzdávajte sa preto kontaktu s rodinou a priateľmi len kvôli lenivosti.

3. Nadmerné cvičenie

Nemôžete existovať bez toho, aby ste každý deň zničili vo fit centre? Potom by ste mali zvoľniť. Intenzívne cvičenie môže zvýšiť riziko poškodenia srdca. Po dosiahnutí štyridsiatich rokov by ste sa ideálne mali pohybu venovať pol až trištvrte hodiny trikrát až štyrikrát týždenne. Dôraz by ste mali klásť na zahriatie a pretiahnutie, ktoré by mali trvať aspoň päť minút.

4. Stres a zhon

Kto dnes a denne nezažíva stres? Kto sa nikam neponáhľa? Že to robia všetci nie je výhovorka pre to, že sa tak musíte správať tiež. Z dlhodobého hľadiska škodí najmä chronický, potlačovaný a neriešený stres. Namiesto predstavy, že musíte všetko stihnúť, sa upokojte, venujte sa dennej meditácii alebo nejakej inej činnosti, pri ktorej dokážete „vypnúť“.

5. Fajčenie

Možno už to znie ako klišé, ale je to tak: fajčenie škodí zdraviu, ohrozuje cievy, a tým aj srdce. Čím skôr s týmto zlozvykom skončíte, tým lepšie. Veľa fajčiarov však začne znova. Neviete si rady? Poraďte sa s odborníkom: vyskúšajte behaviorálnu terapiu, substitučnú terapiu nikotínom, lieky alebo kombináciu rôznych metód. Predovšetkým sa ale vedome rozhodnite, že s tým chcete raz a navždy skoncovať.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Návšteva pravidelnej preventívnej prehliadky u lekára raz za dva roky by mala byť samozrejmosťou. Ak cítite nadmerné búšenie srdca, ste malátni a zle sa vám dýcha, nečakajte tak dlho a absolvujte radšej vyšetrenie skôr, aby ste sa uistili, že ste v poriadku.

zdroj: prozeny.cz

Vedľajší efekt nevery, ktorý sa navyše môže zdať niekomu nefér: chudnutie!

facebook

Diéty a chudnutie: Chudnutie behom i chôdzou!