Nepodceňujte spánok! Nedostatok môže za nadváhu aj rakovinu

Spánok nám zaberie asi tretinu života. Je to základná fyziologická potreba, rovnako ako napríklad dýchanie. Pri jeho dlhodobom nedostatku hrozia nepríjemnosti, ako je priberanie alebo odpor k sexu, ale aj najrôznejšie choroby. Viete, prečo je dostatok spánku taký dôležitý?

Spánok je pre správne fungovanie ľudského organizmu nevyhnutný. Pri jeho deficite horšie funguje mozog aj telo, čo môže vyústiť do tak veľkých zdravotných problémov, ako sú depresie alebo mŕtvica. Prečo ešte by ste mali dbať na to, ako dlho a kvalitne spíte?

Čo sa deje v spánku?

Prečo vlastne musíme spať a nedáme si radšej ďalšiu kávu, keď máme toľko práce? Pri spaní sa v tele odohrávajú deje, ktoré organizmus inokedy nezvládne a ktoré sú pre zdravé fungovanie nenahraditeľné.

Počas spánku sa spotrebováva najmenej energie a telo ju tak môže využiť na najrôznejšie očistné procesy. Regenerujú sa svaly, orgány aj centrálny nervový systém, ten má vplyv na správne kognitívne funkcie. Skrátka telo sa týmto spôsobom chráni pred množstvom neurologických, psychických i telesných chorôb.

1. Zlá koncentrácia

Podľa vedeckých štúdií je človek schopný bez spánku vydržať 8 až 10 dní bez toho, aby si narušil fyziologické funkcie. Avšak z hľadiska psychiky je to inak. Výkon intelektu (myslenie, pozornosť, reč, schopnosť pochopenia informácií, rozhodovania, pamäť) kvôli nedostatku spánku značne trpí.

Pokiaľ spíte málo alebo je kvalita vášho spánku zlá, napríklad preto, že sa v noci často budíte, potom sa nebudete schopní dobre sústrediť pri učení, v práci alebo pri riadení auta, čo môže mať závažné dôsledky. Žiadny extrém však nie je správny – ani nadbytok spánku nie je zdravý. Dospelý človek by mal spať v priemere 7 až 9 hodín denne.

2. Nezáujem o sex

Nedostatok spánku môže mať vplyv nielen na váš pracovný alebo študijný život, ale aj na ten osobný. Pokiaľ dlhodobo málo či zle spíte, prestanete mať po nejakej dobe chuť na sex. To preto, že potom rastie v krvi hladina stresového hormónu kortizolu, ktorý má, okrem mnohých iných negatívnych vplyvov na zdravie, významný vplyv aj na libido. Výrazne ho znižuje zvlášť u žien.

Spánok a sex spolu ale veľmi súvisia aj obrátene. Pri sexe sa vám totiž uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré kortizol ničia, čo má pozitívny vplyv na pokojné snívanie. Posilnením jedného sa vám teda veľmi pravdepodobne zlepšia hneď oba tieto aspekty.

3. Priberanie

Možno ste si už všimli, že ak ste unavení a nevyspatí, máte oveľa väčší hlad alebo aspoň chute na sladké či mastné jedlo. Telo si týmto spôsobom hovorí o doplnení energie, ktorá mu chýba. Ľudský organizmus si veľmi dobre pamätá, ktorý typ jedla mu dodá rýchlu energiu – obvykle sú to všetky potraviny, ktoré radíme do tých nezdravých, po ktorých sa priberá.

Výkyv v pravidelnosti spánku narúša aj produkciu hormónov ghrelínu a leptínu, ktoré ovplyvňujú pocit hladu a sýtosti. Tiež horšie funguje metabolizmus, čo je ďalší dôvod na naberanie na váhe.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
4. Riziko chorôb

Pri spánkovom deficite sa do tela vyplavujú vo zvýšenom množstve stresové hormóny, ktoré však telo nemá kedy zlikvidovať. Navyše je potlačená tvorba melatonínu, ktorý ich ničí. To spôsobuje množstvo fyziologických zmien.

Medzi hlavné patrí zúženie ciev, zmeny v krvnom tlaku aj srdcovom rytme. Tým, že telo nemá dosť času na očistu od oxidačných látok, sa v ňom hromadia zápalové bunky, ktoré spôsobujú množstvo chorôb. Podľa niektorých odborných štúdií je nedostatok spánku spájaný aj s rozvojom kardiovaskulárnych chorôb, ako je infarkt či mŕtvica, a dokonca aj niektorých druhov rakoviny.

zdroj: prozeny.cz

Dámy, vyzlečte sa! Nahota vám zrýchli metabolizmus aj zlepší spánok

facebook

Nový partner kradne spánok. Prečo sa oplatí zaspávať vedľa niekoho, s kým sme dlhšie?