Zapeklitá masturbácia: Kedy je pre vás nebezpečná?

Samohrátky sú staré ako ľudstvo samo. Predtým boli považované za neprípustnú rebéliu, dnes patria k liečebným metódam. Sú ale bezpečné? Toto vám hrozí, keď si pri masturbácii nedáte pozor!

Podľa sexuológa masturbácia vychádza etymologicky z latinského slova manus alebo ruka a sturbare čiže zhanobiť. „Tieto termíny však presne nevyjadrujú podstatu prevádzkovanej činnosti. K uspokojovaniu nedochádza iba rukou a o sebahanobení pri onanii dnes uvažuje málokto. Podobné negatívne slovné konotácie skôr predstavujú silne nepriateľský postoj spoločnosti k tejto činnosti,“ domnieva sa jeden z popredných odborníkov.

Podľa neho všeobecne platí, že masturbácia otvára dvere k vlastnej sexualite. Experti z radov psychológov i sexuológov ju odporúčajú aj v rámci individuálnych terapií, avšak každá minca má dve strany. Už ste niekedy počuli o rizikách?

Neznalosť neospravedlňuje?

Sexuálny kouč Sean Jameson z írskeho Dublinu tvrdí, že zatiaľ čo masturbácia je zdravá, predsa len sa v súvislosti s ňou objavujú určité nebezpečenstvá. „To platí najmä vtedy, keď nemáte dostatok informácií ohľadom zdravia a bezpečných postupov,“ uvádza na svojom blogu. Ako ďalej zdôrazňuje, keď napríklad použijete nejakú látku, kvôli ktorej sa baktérie dostanú do vášho lona, môžete podporiť rozvoj bakteriálnej infekcie.

„Rovnako tak môžete dostať infekciu, ak použijete hračku análne a potom vaginálne bez toho, aby ste ju najskôr vydezinfikovali,“ objasňuje spomínaný kouč. Majte na pamäti, že čokoľvek, čo používate análne, musí mať rukoväť, ktorá zabraňuje zaseknutiu v konečníku. A že to, čo dráždilo zadný vchod, sa nesmie dostať do toho predného bez toho, aby sa pomôcka neočistila, alebo ešte lepšie, nevymenila za inú. Ako univerzálny pomocník sa pritom javí bezalkoholový špeciálny čistič – býva v predaji v erotickom obchode. No a medzi ďalšie úskalia masturbácie patrí aj prílišná razancia.

Viac, hlbšie a príliš rýchlo

Niektoré ženy uprednostňujú hlboké (a niekedy aj drsné) preniknutie, čo vedie k cervikálnej bolesti. „Ak si zároveň vyberiete príliš veľkú hračku, alebo použijete nejaký domáci prístroj, ktorý má hrany, rohy, či je dokonca zlomený, môžete sa pri masturbácii poraniť,“ apeluje Sean Jameson a opäť podotýka, že akékoľvek baktérie na predmete predstavujú riziko vzniku infekcie.

A čo taká závislosť na vibrátoroch a dildoch, nepatrí tiež do rizík onanie? Sean Jameson tvrdí, že nejde o skutočnú závislosť. Podľa neho je „návykové správanie“ podmienené určitým postupom a spôsobom dosiahnutia orgazmu. Skrátka zvyk. „Presne toto sa môže stať, aj keď žiadnu hračku nepoužívate. Ak ale máte obavy, vždy dočasne vymeňte svoj obľúbený kúsok za iný,“ ďalej radí sexuálny kouč.

Keď sa masturbácia stáva problémom

A ako je to so závislosťou priamo na masturbácii ako takej? Pokiaľ preberá váš život, odsúvate základné veci, ako sú spánok, jedlo alebo sprchovanie, do pozadia, v poriadku to nie je. Na nadmerné a náruživé sebaukájanie sa používa termín onanizmus.

„Presné vymedzenie je ťažké, môže sa objaviť v rámci poruchy, napríklad mánia, alebo pri poruchách osobnosti,“ vysvetľuje sexuológ. Dodáva, že takíto jedinci nie sú schopní odolať impulzu, v tomto prípade masturbovať a dosiahnuť orgazmus. Narastajúce napätie sa uvoľní až po jej realizácii, avšak nutkavá potreba sa opäť vracia. Potom sa jedná o emočne nestabilné osoby impulzívneho typu. Riešením je terapia s odborníkom. Inak ale masturbácia zlá nie je – v žiadnom prípade!

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

V skutočnosti pomáha naučiť sa orgazmu a zažiť potešenie. To môže byť prínosom pre váš sexuálny život a vzťah. Nie je sa teda čoho báť. Nezaoberajte sa negatívnymi myšlienkami a vychutnajte si všetko krásne, čo potešenie s pomôckami či prstami prináša. Len pritom buďte opatrní…

zdroj: prozeny.cz

Známky toho, že ste sexuálne frustrovaná

facebook

Ženy a orgazmus 1.diel – Čo orgazmus ovplyvňuje a ako ho rozpoznať