Naučte sa rozhodovať rýchlo a bez stresu

V práci preskakujeme od jednej úlohy k druhej, v obchode váhavo vyberáme z desiatich druhov chleba a dvadsiatich druhov jogurtov, máme si nájsť nového lekára a zvoliť inú banku. Čím viac možností máme, tým horšie je si z nich vybrať. Možnosť voľby nás zdržiava. Hlavou sa nám ženie príkaz: Tak už sa konečne rozhodni. Čo robiť, aby bolo rozhodovanie jednoduchšie?

Diár a nalepovacie papieriky slúžia na zaznamenávanie úloh, ale poradie ich splnenia za vás nevyriešia. Naše možnosti nás paralyzujú, stále hľadáme poriadok v našom svete. A čo je najhoršie? Že čím viac variantov pred sebou máte, tým je výber ešte zložitejší. Viete, kto je teda váš skutočný nepriateľ, s ktorým bojujete každý deň? Volá sa rozhodovacia paralýza! Dokáže ochromiť vaše vedomie. Zjaví sa k vám v okamihu, keď vyberáte z viacerých na prvý pohľad porovnateľných možností.

Ľudia chcú mať možnosť výberu, ale vo výsledku si s tým nevedia poradiť. Náš svet je extrémne zložitý a veľa tomu nahráva sloboda, ktorú máme. Žijeme v prostredí preplnenom možnosťami, ktoré spôsobujú rozhodovaciu paralýzu.

Zažívame ju vo všetkých oblastiach nášho života, takže zrejme neexistuje človek, ktorého by niekedy nezasiahla. Predstavte si svoju škálu možností ako roztvorené nožnice. Občas ich jednoducho musíte privrieť, aby ste sa vrátili z bludiska späť. Lenže nie je jednoduché vedome tieto nožnice privrieť, zamietnuť niektoré ponuky a riešenia hneď na začiatku.

Čím horšie sú prichádzajúce možnosti porovnateľné, tým horšie sa rozhodujete. Skôr sa potom radšej pustíte do činností, ktoré sú nepodstatné. Konečný výsledok potom asi sami poznáte zo svojho života. Keď sa rozhodovací proces komplikuje, tým viac vás priťahuje vybrať si predvolený variant.

Čo ovplyvňuje rozhodovanie?

Nezvolal niekto na vás zúfalo „Máš predsa mozog!“, keď už s vami strácal trpezlivosť? Mozog máme v hlave všetci, ale nie je to kameň mudrcov. O jeho možnostiach netušíme zďaleka všetko, ale čo vieme je, že je zložený z rôznych súčiastok, z ktorých niektoré sú vývojovo zastarané. Jedna zo starších častí mozgu zodpovedá za emócie, zatiaľ čo rozhodovanie pod diktátom rozumu sa odohráva vďaka mladšej časti mozgu. Najskôr naše uvažovanie ovplyvní emócie. Tie ale nevidia do budúcnosti. Ľahko kvôli nim urobíme chyby. Rozhodnutie pod ich vplyvom má potom mozog racionálne zdôvodniť.

Používať rozum znamená vedieť dopredu, a teda aj plánovať. Určite sa oplatí premyslieť si scenár ďalšieho dňa dopredu. Preplnený zoznam úloh je živná pôda pre rozhodovaciu paralýzu. Treba si vybrať z úloh tie najdôležitejšie, pretože všetky sa nedajú zvládnuť. Ale ako?

Myšlienková mapa je užitočný nástroj

Peter Ludwig radí plánovať si každý deň zvlášť. Najlepšie je sadnúť si nad čistý papier už predchádzajúci deň:

Pomenujte svoje úlohy a utvorte z nich ostrovčeky na papieri. Nie je potrebné sa snažiť umiestniť podľa vás najdôležitejšiu úlohu doprostred.

Heslá napíšte náhodne.

Priority označte červeno, modro menej dôležité úlohy a zeleno to najmenej dôležité.

Šípkami začnite úlohy spájať tak, ako ich možno vzhľadom k možnostiam a okolnostiam postupne vykonávať. Podľa vášho odhadu k úlohám pripisujte čas, v ktorom by mala realizácia prebiehať.

Štiepenie a dávkovanie

Verte tomu, že každá veľká úloha sa dá rozštiepiť na menšiu. Štiepenie si ale nepleťte s dávkovaním. Naopak drobnosti spojte do kompaktného celku. Napríklad e-maily nevybavujte počas dňa, ale vyhraďte si na ne určitú dobu, kedy sa nenecháte vyrušovať inými podnetmi.

Menej je viac

Všetko, čo sa odohráva v našich hlavách, sa snažíme zakódovať do slov. Abeceda nám na to poskytuje iba 42 písmen. Nie je teda divu, že pochopenie toho, čo si hovoríme, je vždy niekam posunuté. Kľúčom k jednoduchosti je zvyšovať vzájomné porozumenie. Nepomáhajú nám v tom ani ľudia, ktorí sa podieľajú na našom vzdelávaní. Väčšinou veci nezjednodušujú a tým idú proti osvedčenej praxi, že jednoduchosť je dokonalá. Najlepšie vynálezy, ktoré prečkali veky, sú jednoduché. Napríklad lyžica alebo koleso.

Človek musí mať disciplínu a odvahu udržovať veci jednoduché. Je chytľavé robiť veci zložitejšie. Kto dokáže jednoduchosť aplikovať všade, je potom úspešnejší aj výkonnejší. Dá sa to prirovnať k práci s diamantom, brúsite ho, ale v pravej chvíli musíte prestať, aby ste ho neznehodnotili. Keď niečo zjednodušíte veľmi, rozpadne sa to.

zdroj: mojezdravie.cz

Francúzsky paradox: môže za to naozaj víno?

Zaseknutá gramoplatňa. Ako „prepísať“ škodlivé návyky