Smrteľné hriechy, ktoré pochovávajú romantické vzťahy.

Kto a kedy si ničí partnerské vzťahy? Všetci a neustále. Svojim prístupom, správaním aj neochotou vyjednávať. Alebo je to celé úplne inak? Týchto sedem prehreškov proti láske ľudia považujú za smrteľnú pascu!

Anglický básnik William Shakespeare kedysi povedal, že láska je zo všetkých vášní najsilnejšia, lebo útočí súčasne na hlavu, srdce i telo. Večná rozhodne nie je, tá sa naopak dá považovať za ohrozený druh. Potvrdiť to môžu napríklad Kim Kardashian (41) a Kanye West (44), Bill (66) a Melinda (57) Gatesovci, Ondrej Gregor Brzobohatý (39) a Taťána Kuchárová (34) a ďalšie. Vlani sa to rozchodmi len hemžilo a tento rok sa nesie v podobnom duchu.

Už zase sama

Rozpad vzťahu už oficiálne potvrdila napríklad speváčka Lucie Vondráčková (41), ktorá randila s moderátorom Petrom Vojnarom (46). Vzťahy sú denne podrobované rôznym skúškam a nie každý je natoľko silný, aby nástrahám v podobe smrteľných hriechov odolal. Ktoré to sú a na čo by ste si aj vy mali dávať veľký pozor? Nedávny súbor štúdií publikovaných v časopise Personality and Individual Differences odhalil sedem hlavných tém, ktoré negatívne ovplyvňujú partnerské vzťahy a prispievajú k rozchodom.

Neodpúšťa sa sebeckosť ani egoizmus

V prvej štúdii vedci vykonali online prieskum medzi 155 single a zadanými heterosexuálnymi dospelými vo veku 18 – 45 rokov. Európski účastníci boli požiadaní, aby vymenovali vlastnosti, kvôli ktorým by svojho partnera ako životného druha zavrhli. Pri skúmaní odpovedí výskumníci extrahovali niekoľko najčastejšie spomínaných odpovedí a vyšlo im, že sa nedá žiť s niekým, kto sa chová egoisticky či sebecky, ak chcete.

Ďalej to nedotiahnete ani s pesimizmom

V druhej štúdii sa 2 445 heterosexuálnych dospelých Európanov vo veku 18 – 45 rokov zverilo s tým, na čo sú pri výbere potencionálneho partnera pre krátkodobý aj dlhodobý vzťah citliví (hákliví). Výsledky v tomto prípade boli obsiahlejšie.

Okrem vyššie uvedeného egoizmu sa na zoznam smrteľných hriechov dostala nepriebojnosť (neambiciózne správanie), nepriateľskosť (permanentná nevrlosť a pesimizmus), potom tiež arogancia (nadmerné sebavedomie), fyzická neatraktivita (nedostatočná starostlivosť o seba samého) a prehnaná snaha. Rebríček toxicity uzavrela urážlivosť, ktorá je ďalším previnením voči funkčným a spokojným vzťahom. Je zaujímavé, že medzi pohlaviami panuje vzácna zhoda.

Prevažujú negatíva nad pozitívami?

Európski muži a európske ženy to vidia úplne rovnako. Je tiež zaujímavé, že oveľa viac vedia, čo nechcú. Práve varovné signály môžu mať nakoniec pri rozhodovaní o výbere partnera väčšiu váhu ako žiaduce vlastnosti.

Môžete tak vyzerať ako anjel alebo idol z časopisu, ale ak sa nápadníkovi budete zdať štipku sebecká (arogantná), je možné, že prehliadne všetky vaše úžasné fyzické atribúty od pevných pŕs po pekelne hustú hrivu a pokojne vás pošle preč.

Ideálny svet neexistuje, ale ideálny prístup áno

Zabrániť tomu samozrejme ide – prácou na sebe samom aj vzťahu ako takom. Ten totiž vždy vyžaduje starostlivosť. Pokiaľ ju nedostáva, logicky sa rozpadá, čo s konečnou platnosťou potvrdila aj ďalšia anketa, ktorá ešte trochu rozširuje vyššie uvedený zoznam hlavných problémových tém a zároveň varuje pred všetkými leňochmi, ktorí si myslia, že im šťastie samo spadne do lona.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Zo štúdie publikovanej v časopise Journal of Sex & Marital Therapy, ktorá sa zamerala na dvetisíc už rozvedených ľudí, vyplynulo, že sa medzi časté dôvody rozchodov radí nedostatok lásky alebo sexu, komunikačné problémy, strata dôvery a rešpektu a odcudzenia. Podľa americkej sexuálnej terapeutky Rachel Needle, ktorá na štúdii spolupracovala, by si partneri v dnešnej stresovej a náročnej dobe mali venovať navzájom čas, zdieľať spolu pocity a viac sa počúvať. Toto je pre lásku to najdôležitejšie.

zdroj: prozeny.cz

Láska a zdravie: Ako spolu súvisia, aký vplyv má láska na našu psychiku a prečo je liekom na dlhovekosť?

facebook

Láska, alebo vášeň? Návod, ako to spoznať