Ďalší milostný mýtus zbúraný. Podľa vedcov muži po rozchode trpia viac ako ženy

Psychická bolesť, smútok, slzy, zlomené srdce. To zažívajú po rozchode muži aj ženy. Cieľom novej štúdie bolo, aby zistila, koho bolesť je v priemere väčšia, kto je skrátka viac citlivý. Tipnete si?

Začalo to ako väčšina bežných výskumov a prieskumov týkajúcich sa vzťahov. Pôvodne chceli vedci skúmať, čo ľudí v heterosexuálnych vzťahoch najviac trápi a aké problémy ich spolužitie najviac narúšajú. Teraz ale oslovili naozaj veľkú vzorku spoločnosti, do projektu sa online zapojilo vyše 184-tisíc ľudí z rôznych kútov sveta. „Väčšinu informácií pre rôzne štúdie totiž doteraz vedci čerpali predovšetkým z klinického prostredia, od vzťahových poradcov a podobne. Teda vlastne od ľudí, ktorí majú čas, peniaze a motiváciu sa o svoj vzťah starať,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie Charlotte Entwistle.

Čo nás trápi

Cieľom štúdie bolo zmapovať bežnú populáciu, laicky povedané obyčajných ľudí a to, čo im vzťahový život komplikuje. A tak účastníci v anonymnom online dotazníku popisovali svoje bežné partnerské problémy a vedci ich výpovede analyzovali a rozraďovali podľa geografických a iných ukazovateľov, až vznikol akýsi rebríček toho, čo robí vo vzťahoch najväčší problém.

Ukázalo sa (a to vlastne nebolo až také prekvapivé), že najväčší problém je v komunikácii. Priznával sa k tomu každý piaty, dohovoriť sa s partnerom je vraj dosť často nemožné a skončí to hádkou. Druhým najčastejším problémom (hovoril o ňom každý ôsmy účastník) potom bol problém so vzájomnou dôverou, s čím súvisí samozrejme žiarlivosť, podozrievavosť, snaha jeden druhého obmedzovať, kontrolovať a podobne.

Prekvapivé zistenie

Z celého prieskumu potom vzišlo jedno veľké prekvapenie. Ukázalo sa, že viac než konkrétne problémy ľudí trápi emocionálna bolesť, ktorú kvôli vzťahu prežívajú. Smútok, plač, ľútosť, bolesť, a to ešte za trvania vzťahu, a potom zlomené srdce po rozchode, tieto slová a témy sa v odpovediach veľmi opakovali. A pozor, častejšie u mužov ako už žien! Bolo vážne pozoruhodné, že napríklad o zlomenom srdci a o emočnej bolesti hovorili muži častejšie ako ženy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Vedci začali premýšľať, prečo to tak je, keď spoločnosť má úplne inú predstavu o mužských emóciách a o tom, ako prežívajú krach vzťahu. Sú muži naozaj menej emocionálne zainteresovaní vo vzťahoch? Nie je to náhodou len stigma, ktorej čelia?

Na nejaké veľké závery síce jeden výskum, hoci s tak vysokým počtom účastníkov, nestačí, ale jedno sa ukázalo jasne. Keď muži nečelili spoločenskému tlaku, že by mali byť tvrďáci, zdali sa byť o niečo citlivejší a vo vzťahoch ešte o niečo emočne zainteresovaní ako ženy.

zdroj: prozeny.cz

Dáme si pauzu. Kedy je to na rozchod a kedy vzťahu pomôže?

facebook

Porozchodové myšlienky, ktoré by ste si mali zakázať