Dáme si pauzu. Kedy je to na rozchod a kedy vzťahu pomôže?

Váš vzťah ustrnul na mŕtvom bode, kráčate do slepej uličky a na dennom poriadku sú hádky a spory, ktoré nikam nevedú. Napriek tomu však stále veríte, že to má zmysel, že človek po vašom boku je ten pravý a chcete na sebe aj na vás pracovať? Dajte si pauzu! Kedy má zmysel a ako ju nastaviť?

Fanúšikovia seriálu Priatelia (1994-2004) si budú pamätať legendárne scény, kedy si Ross a Rachel dali pauzu. Každý to však pochopil inak… Ross sa zo žiaľu vyspal s inou ženou, zatiaľ čo Rachel len chcela čas na premyslenie. Prerušenie vzťahu neznamená jeho ukončenie. Malo by ísť o prestávku, ktorá dá vám aj partnerovi priestor na premýšľanie, čas a možnosť pozrieť sa na vás dvoch s nadhľadom.

Je pauza vo vzťahu v skutočnosti len pomalší a milosrdný rozchod, alebo môže skutočne pomôcť? Prečítajte si, v akej situácii si pauzu naozaj dať a čo musí byť splnené, aby mala šancu na úspech.

4 prípady, kedy si dať pauzu vo vzťahu

Väčšina vzťahov si niekedy prešla väčšou alebo menšou krízou. Riešenia sú rôzne a dať si pauzu je jedno z nich. V akých chvíľach je rozumné o nej uvažovať?

1. Stále sa milujete, ale z rôznych dôvodov potrebujete priestor. Ste vzťahom zahltení, trávite spolu všetok voľný čas a máte málo priestoru pre seba a svojich priateľov. Pauza pomôže nájsť lepší spôsob delenia času.

2. Hádky sú u vás na dennom poriadku, ste obaja permanentne podráždení a len na seba štekáte. Každý máte svoj pohľad na vec a dôjsť ku kompromisu je stále ťažšie. Vďaka pauze môžete prísť na to, či sa v názoroch vážne toľko rozchádzate, alebo len potrebujete vychladnúť a odhaliť dôvody často žabomyších vojen.

3. Ste spolu dlho a váhate, či a kam vzťah posunúť. Bojíte sa záväzku… Neznamená to, že sa dosť nemilujete a nechcete spolu byť, len si nie ste istí ďalším krokom. Možno bude fajn trochu spomaliť.

4. Zistili ste, že vás partner podviedol? Ľutuje, ospravedlnení bolo viac ako dosť a vy viete, že sa rozísť nechcete. Ale potrebujete to spracovať, s vašou dôverou to veľmi zamávalo.

Pravidlá pauzy: ako dlho a čo sex?

S pauzou musia súhlasiť obaja partneri – inak to nemá zmysel. A obaja musia byť zajedno v tom, že sa týmto spôsobom snažia na vzťahu pracovať a nie iba odsunúť rozhodnutie o rozchode.

Preberte, či zostanete počas pauzy v kontakte a v akom častom. Pokiaľ je zmyslom vyriešiť problémy a nakoniec zostať spolu, je lepšie sa z času na čas vidieť či počuť, aby ste sa neodcudzili.

Ďalšia zásadná otázka je dĺžka trvania pauzy. Je jasné, že sa vopred ťažko odhadne, koľko času od seba budete potrebovať, záleží na probléme. Možno sa už po týždni vrhnete vzájomne do náručia, možno to bude dlhšie… Ak ale ani po polroku nebudete mať jasno, je možno dobré si povedať, či to vôbec medzi vami má zmysel.

O pauze sa vtipkuje, že je to len spôsob, ako sa nerozísť, ale získať prístup k ostatným ľuďom. Úprimne? Pokiaľ má pauza vyriešiť problémy vo vašom vzťahu a vy počas stanovovania pravidiel riešite sex s niekým iným, tak zvážte, ako veľmi vám na vzťahu záleží.

Na čo čas od seba využiť

Počas pauzy sa zamerajte na seba, venujte sa koníčkom, objavte nové záľuby, robte všetko, na čo ste nemali čas, pretože ste boli s partnerom. Buďte sami so sebou, s priateľmi, s rodinou.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Premýšľajte, ako sa cítite, keď s partnerom nie ste. Dať si pauzu neznamená nahodiť status „V zložitom vzťahu“ a užívať si slobodu. Predovšetkým sa sústreďte na zodpovedanie zásadnej otázky, či je vám lepšie spolu, alebo bez seba, čo robiť v budúcnosti inak, na čom pracovať.

Je samozrejme možné, že zistíte, že sa cítite voľnejší a slobodnejší, že sa vám lepšie dýcha. V takom prípade sa nebojte pauzu predĺžiť navždy. Ak je však výsledkom pauzy pocit, že vám vaša drahá polovička chýba a chvíle, kedy ste neboli spolu, vám ukázali, ako veľmi spolu byť chcete, tak to bolo správne rozhodnutie.

zdroj: prozeny.cz

Porozchodové myšlienky, ktoré by ste si mali zakázať

facebook

Porozchodový sex. Pre mužov výhra, pre ženy starosť