Láska a zdravie: Ako spolu súvisia, aký vplyv má láska na našu psychiku a prečo je liekom na dlhovekosť?

Láska bezpochyby patrí medzi emócie majúce pozitívny vplyv nielen na naše psychické, ale aj fyzické zdravie. Podľa mnohých výskumov sa potom ľudia, keď sa cítia milovaní, rýchlejšie uzdravujú z chorôb, dožívajú sa vyššieho veku a sú aktívnejší. Pokiaľ ste teda počuli tvrdenie, že láska uzdravuje, verte, že na tom naozaj niečo je.

Ako láska ovplyvňuje naše zdravie

Všeobecne platí, že keď milujeme a sme milovaní, sršíme energiou, cítime sa dobre a v neposlednom rade tiež zmýšľame pozitívne. Láska je preto braná ako hnací motor nielen k psychickému, ale aj fyzickému zdraviu.

Pozitíva lásky

Okrem vyššie spomínaného sa s láskou spájajú aj ďalšie kladné emócie ako šťastie a radosť. Keď obklopíme sami seba práve týmito emóciami, učíme sa väčšej sebaláske, naše vzťahy s okolitým svetom sú viac harmonické a pod svojimi nohami máme stabilnejšiu životnú základňu. Máme skrátka pocit, že na čo siahneme, to sa nám podarí. Vďaka pozitívnym emóciám sme potom schopní lepšie bojovať so stresom a adaptovať sa na nové životné situácie, čo má na naše zdravie zásadný vplyv.

Psychika verzus fyzično

V okamihu, keď sa cítime dobre po psychickej stránke, zažívame aj fyzickú pohodu. Naše telo je radostné, nič ho nebolí a všetky telesné funkcie sa zdajú byť v normále. Opak nastáva, keď sme nešťastní alebo v strese. Srdcová činnosť nášho tela sa zvýši, s ňou tiež vzrastie krvný tlak, krv sa nahrnie k svalom, vyplaví sa veľké množstvo hormónov s jediným cieľom: prežiť náročnú situáciu. Následne telo potrebuje určitý čas na to, aby sa upokojilo, spomalil sa tep a tlak sa opäť vrátil do normálu. Pozitívne emócie nám pomáhajú zmierniť či odvrátiť nepríjemné prejavy emócií negatívnych, ktoré majú na naše zdravie škodlivý vplyv.

Láska ako liek na dlhovekosť?

Vplyvom lásky na zdravie a dĺžku života sa zaoberá mnoho výskumov. Štúdia Duke University Medical Center v Severnej Karolíne (USA) uvádza, že manželstvo môže dĺžku života predĺžiť. Ľudia starší ako 40 rokov, ktorí žili v manželstve, preukázali menej rizikových faktorov predčasnej smrti ako tí, ktorí sa rozviedli alebo v manželstve nikdy neboli. Výsledky štúdie Langone Medical Center v New Yorku dokonca preukázali, že tí, ktorí žijú v manželstve, majú silnejšie srdce ako ľudia slobodní.

Smiech lieči. Ako je to s láskou?

Ak sme milovaní, máme dobrú náladu a častejšie sa smejeme. Smiech stimuluje sympatikus a v tele sa vytvárajú katecholamíny, čo spôsobuje, že sa v mozgu vyplavujú endorfíny. Endorfíny, známe ako hormóny šťastia, následne spôsobia, že sa človek cíti dobre. Endorfíny sa tiež podieľajú na tlmení bolesti, zvyšujú aktivitu bielych krviniek, a tým zlepšujú imunitný systém. Pokiaľ chcete teda poznať liek na dlhovekosť, potom ním láska jednoznačne je!

zdroj: mojezdravi.cz

5 potravín pre dlhovekosť: Ktoré vám v jedálničku chýbajú?

facebook

Potraviny pre dlhý vek – čo v ktorom veku jesť


Obnovujúci set starostlivosti o vlasy (šampón + maska)

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.