Chvála komplimentom: prospievajú duši aj zdraviu

Pár milých slov – a deň je hneď veselší. Chvála totiž navodzuje pocit šťastia a vzájomnej blízkosti, prospieva aj nášmu zdraviu.

Ktorou vetou je najlepšie začať príjemný rozhovor? Skúste napríklad: „Pristane ti to!“ Alebo „Pekne sa smeješ!“ Uvidíte, že sa budú diať zázraky. Ten, kto skladá druhým komplimenty, totiž zaboduje svojou sympatiou a môže počítať s pozitívnou odozvou. Platí to nielen pre náš náprotivok pri flirtovaní, ale pre každého človeka v okolí – partnera, kolegyňu, predavačku v lahôdkach alebo úplne cudzích ľudí v rade v supermarkete. A navyše sa za milé slová nielen dočkáme poďakovania ale spustíme nimi aj reťazovú reakciu.

O obdiv a chválu stojí každý z nás

Keď počujeme slová: „Dobrá práca, podarilo sa ti to!“ Alebo „Ten sveter ti veľmi pristane!“, Cítime sa uznávaní a rešpektovaní, hovoria psychológovia. Je škoda, že v našej spoločnosti prevláda názor, že si uznanie musíme najskôr zaslúžiť.

Preto za každým komplimentom tušíme často neúprimné lichotenie. Úplne inak to ale vyzerá napríklad v USA, v Španielsku alebo v Taliansku. Tam totiž nie sú výroky typu „Milujem tvoj smiech!“ určené úplne cudzím ľuďom žiadnou vzácnosťou.

Prospievajú nášmu zdraviu, egu aj spolužitiu

Každý tretí by o sebe rád počul niečo pekné, ako vyplýva z prieskumov. Tak do toho! Vďaka chvále sú deti sebavedomejšie, partnerské vzťahy stabilnejšie a pracovné tímy motivovanejšie.

Medzi priateľmi, známymi alebo susedmi umocňujú komplimenty ochotu si pomáhať a zlepšujú vzájomné spolužitie. A tiež sú zdravé: držia naše stresové hormóny v šachu a posilňujú náš imunitný systém.

Ako na to?
Správne prijímajte chválu

Skladať komplimenty je jedna vec, prijímať je vec druhá. Niekedy je to pre nás ťažké, pretože nám chýba potrebná sebaistota. Ale pre to nie je žiadny dôvod! Majte z pochvaly radosť a užívajte si ten pocit šťastia! Ani nie je nutné ho oplatiť, úplne stačí poďakovať a usmiať sa. Ten, kto komplimenty často odmieta, už čoskoro nebude žiadne dostávať. Veď aj váš náprotivok sa poteší, keď vidí, že jeho chválu prijímate s radosťou.

Trénujte každý deň

Nielen váš partner si zaslúži kompliment. Uznanie poteší každého: od vodiča autobusu cez kolegyňu až po rodičia alebo brata. Hneď sa spolu budete cítiť lepšie. Pokúste sa každý deň minimálne päťkrát niekoho potešiť úprimne mienenými slovami chvály, môže to byť úplne ktokoľvek …

Dbajte na rovnováhu

Pokojne komplimenty skladajte často, ale nemali by ste chváliť každú maličkosť. Potom by rýchlo stratili svoju mimoriadnosť a pôsobili by nevierohodne. Tiež je dôležité udržiavať očný kontakt, keď chcete niekomu povedať niečo pekné. Tak mu dáte najavo, že si ho naozaj ceníte a dokážete úprimnosť svojich slov.

Zabodujte individualitou

Formulujte svoj kompliment čo najosobnejšie, zamyslite sa nad tým, čo má pre váš náprotivok význam. Vyjadrite to milými slovami, keď  vám to preletí hlavou. Najkrajšie výroky totiž vyplývajú z momentálnej situácie. Spontánnosť a úprimnosť spolu súvisia. To, čo vám mimovoľne vykĺzne, pôsobí presvedčivejšie než starostlivo formulovaná chvála, pretože je to skutočne od srdca. A to každý vycíti.

zdroj: idnes.cz/

Ženy, ktoré sú magnetom pre mužov. Ako to robia?

facebook

Starším ženám viac záleží na lepšom sexe

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.