Internet je pre väčšinu ľudí nepostrádateľným pomocníkom, súčasťou ich existencie. Nedokážu si bez neho predstaviť napríklad len niekoľko málo hodín. Čo je bohužiaľ smutné. Či chceme alebo nie, virtuálna doba sa nepekne odráža na každom z nás.
Zachovajte paniku
Iste ste si všimli, že v posledných rokoch, mesiacoch, týždňoch, plnia informačné servery správy nepríliš povzbudzujúceho charakteru. Kamkoľvek kliknete, popredné priečky sú plné násilia, smrti a chorôb. Všetky negatívne správy, ktoré hoci len kútikom oka zbadáme, sa nasajú do nášho vnútra. Následne z nás pomaly vyprcháva vidina lepších zajtrajškov, energie, optimistická nálada. Keď navyše s priateľmi, partnerom, rodičmi, neustále rozoberáte aktuálne denne správy, temno vo vás priživujú. Skúste preto túto rutinu obmedziť a aspoň na čas vyradiť sledovanie správ. Vedzte, nič životne dôležitého vám neunikne.
Neohrození
Instagram a Facebook sú nástrojom, ktorý ženie ľudstvo do morálnej skazy. Vo virtuálnom svete kde kto získava pocit nadradenosti a moci. Skrze tieto platformy si niektorí liečia svoje komplexy, používajú ich ako pomyselný hromozvod nahromadenej zlosti, reflektujú svoje (ne)znalosti. Áno, máme slobodu slova, však by nebolo na škodu zvážiť, čo komu píšeme. Neschovávať sa za rúškom neznáma. Aj pár písmen dokáže byť dobre mierenou zbraňou. Nikdy nemôžete vedieť, ako druhá strana bude na váš komentár reagovať. Než teda, ak začnete písať niečo hanlivého, za hranicou dobrého vychovanie, zastavte sa. Naozaj máte takú túžbu škodiť či zosmiešňovať? Budete konať rovnako, keď s dotyčným budete tvárou v tvár? Premýšľajte …
Na obláčiku túžby
Ďalší obrovský vplyv má internet na partnerstvo. Virtuálny priestor poskytuje toľko možností na zoznámenie. Okrem toho, opäť tu hrá veľkú úlohu vysoké „internetové sebavedomie“, ktoré s mobilom a počítačom získavame. Zrazu už nie sme tie hanblivky, čo by atraktívneho muža v električke neoslovili. Stávajú sa z nás alfa samice. S vidinou nového dobrodružstva odhadzujeme hanbu, púšťame sa do vôd neznámych, vôbec si neuvedomujeme možné riziká. V tomto smere sú si muži aj ženy úplne rovní.
Než sa pustíte do „neškodného“ koketovania cez správy, zvážte, či vám tých pár lichotivých slovíčok naozaj stojí za ohrozenie vzťahu. Môže sprvu pôsobiť, že dotyčný vás nepozná, lenže svet je podivné a malé miesto, kde náhoda je blbec. Neviete, či za profilom sexy zajačika nestojí osoba s podivnou úchylkou, žiak základnej školy, čo sa chce pobaviť, partnerov tréner golfu, možností, ako sa taká zábava môže zvrtnúť, je veľmi veľa.
Na dno
S vyššie spomenutým bodom úzko súvisí ďalšia nástraha v podobe podvodníkov všetkého druhu. Niekedy neopatrnosť môže „stát“ len pár sprostých snímok, ľahkú psychickú ujmu, nespočet výčitiek a obáv, kde sa vaše intímne partie objavia.
Avšak horšie je to vtedy, keď naletíte skúsenému darebákovi, ktorému ochotne pošlete všetky úspory. Vedzte, naletieť je tak jednoduché, o tom by mohlo rozprávať mnoho dám, ktorým ostali len oči pre plač. V strehu musia byť tiež matky malých detí. Práve pre deti je internet plný nástrah. Stačí chvíľka nepozornosti, maximálna dôvera v potomka, nešťastie môže byť na svete.
Žrút času
„Nemám chvíľku sama pre seba.“ Obľúbená výhovorka. Ruku na srdce, koľkokrát za deň vezmete do ruky mobil, len tak surfujete internetom? Hráte v zamestnaní potajomky hry na PC, sliedite na profile novej kolegyne, prezeráte si ponuku v e-shope do garderóby?
Pravdou je, že moderné technológie nám síce život uľahčujú, na druhej strane môžu byť aj na škodu. V internetovom prostredí trávime až príliš hodín. Patrí k hlavným dôvodom prokrastinácie. Namiesto hraním sa s telefónom v ruke radšej vymeňte onen priestor za starostlivosť o svoj zovňajšok, myseľ, vyrazte s deťmi von. Keď po príchode do kancelárie, domov, odložíte mobil, razom zistíte, koľko voľna vlastne máte.
zdroj: idnes.cz/