Predstierať orgazmus – áno či nie?

V poslednej dobe sa rozbehla nekončiaca debata o tom, či je v sexe dobré či zlé predstierať orgazmus. Pretože táto diskusia nemala svoj vlastný článok, rozhodol som sa, že zosumarizujem svoje povedomie o tejto téme a napíšem článok, ktorý by bol odrazovým mostíkom pre ďalšie pokračovanie tejto výživnej diskusie. Aby sme sa dostali k téme, musíme si uvedomiť, že ľudský sex je neuveriteľne variabilná činnosť, ktorú nie je možné zviazať do žiadnych kategórií, hľadísk ani povinností. Ani ony známe kategórie, análnym sexom počínajúc a lesbickým končiac, nie sú absolútne. Každý z nás je jedinečný a každý má rád niečo iné, napríklad len trošku iného. Aj preto nie je možné stanoviť žiadne pravidlá sexuálneho spolužitia. Všetko sa pohybuje v rovine všeobecných rád a poznámok.

Ľudská sexualita, v ktorej nám záleží na tom, čo si o nás náprotivok pomyslí, je prevažne viazaná na partnerský vzťah. Keď si k sebe domov pozvem prostitútku, ktorá mi ponúkne skvelý SM zážitok, budem sa pred ňou môcť úplne odviazať, už len preto, že ona je profesionálka, ktorú platím za jej prácu a preto chcem, aby som za svoje peniaze dostal zodpovedajúce uspokojenie. Nebudem sa teda príliš držať na uzde. Niečo iné je, keď som vo vyvíjajúcom sa vzťahu s partnerkou, na ktorej mi záleží. Nepoviem jej na prvom rande, že ma dostávajú biče a kovové putá (samozrejme ak som takú partnerku nezískal na SM zoznamke). Budem ju na svoju chuť pomaly pripravovať a sondovať, ako sa k tejto téme stavia ona.

Čo týmto širokým úvodom chcem vyjadriť. Nič nie je a nemôže byť čiernobiele. Nič, čo sa týka vzťahu dvoch jedincov, nie je možné zviazať presnými pravidlami. Kto sa o to pokúša, toho vzťah poväčšinou rýchlo zadusí. Predstieranie orgazmu je otázka zrejme výlučne ženská. Mužom nie je možnosť predstierať sexuálne vyvrcholenie od prírody dané. Áno, sú známe techniky suchého orgazmu, ale či je to vec natoľko bežná a či je to práve ona, pri ktorej by bolo treba hovoriť o predstieraní orgazmu, sa dá pochybovať. Možno ale práve preto je prínosné, keď sa k nej vyjadria aj muži. Prináša to pohľad z „druhej strany barikády.“

Väčšina z ľudí má vo svojom svedomí uložený imperatív, ktorý hovorí, že čokoľvek predstierať je zradou, chybou a omylom. Lenže ako je známe, nie je možné a vhodné byť vždy úplne úprimný a pravdovravný. Inštitút milosrdného klamstva patrí k tejto téme. Ja osobne si nemyslím, že predstieraný orgazmus je vždy chybou. Ak je to odmena partnerovi za jeho snahu, ktorú nie je možné v tom či onom okamihu zavŕšiť skutočným orgazmom, potom je dokonca žiaduce orgazmus simulovať. Nie je ale namieste robiť to príliš okato, pretože nie je asi horšia situácia, než odhalenie predstieraného orgazmu. To sa ale viaže na jednu veľmi dôležitú podmienku. Možno túto barličku využiť len vo výnimočných prípadoch. Ak sa stane z výnimky pravidlo, úplne to mení situáciu. Ženu to začne otravovať, snáď sa jej aj sprotiví akákoľvek myšlienka na sex, keď si predstaví, že to opäť skončí divadelné etudou. Rovnako tak muža ukolíše partnerkin vopred istý vrchol a odradí ho od snahy čokoľvek meniť. Medzi partnermi vyrastie bariéra.

Veľmi dôležité tiež je, že predstierať orgazmus by sa malo len ako „pochvala“ partnerovi za snahu, ktorú nie je možné vyvrcholiť prirodzene, ako som už uviedol. Nemalo by sa to teda stať každodenným chlebom za pramalú snahu lenivého partnera. Za týchto podmienok je predstieraný orgazmus nielenže ospravedlniteľný, ale snáď aj výhodný. A my muži by sme nemali zabúdať na to, že to partnerka nerobí pre seba, ale pre nás a vyčítať jej to, by bolo krajne sebecké. Sex sa ale nesmie stať divadelným predstavením na oboch stranách. „Ja budem robiť, že sa snažím a ty potom budeš robiť, že sa ti to páčilo.“ To je najkratšia cesta do pekiel. Koho by takýto sex bavil? Vzťah skôrnatie, vyschne, príde o šťavu, ktorú mu sex dodáva a skôr alebo neskôr sa rozsype.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Lenže čo ak sa orgazmus nedarí opakovane? Potom rozhodne nie je cestou k náprave jeho predstieranie. Je nutné si s partnerom pohovoriť o tom, čo by mal robiť inak, prípadne ako sex ozvláštniť a priblížiť predstavám oboch partnerov. Potom existujú samozrejme aj ďalšie možnosti, ako napríklad návšteva sexuológa. Sex je nezastupiteľnú súčasťou vzťahu a nie je možné jeho nesúlad prehliadať. To už je ale otázka inej témy.

zdroj: sexus.cz/

Keď psychika ničí erekciu

facebook

Dlhodobý vzťah bez sexu. Vadí, keď máte sexu málo?