Ako byť silná osobnosť? Chce to len držať sa jednoduchých zásad

Chcete byť silná osobnosť? Tou sa nemôžete stať, tou sa človek rodí, chcelo by sa povedať. Ale silná osobnosť je každý, len si viac verí. Ale pozor, byť silná osobnosť so sebou nesie dobré aj zlé veci.

Aby som si dokázala predstaviť, kto je silná osobnosť, potrebovala som konkrétnu predstavu. Premýšľala som o svojom okolí a hľadala človeka, o ktorom by som to dokázala povedať. Bol to môj profesor Sociálnej psychológie, ktorého osobu aj slová sme hltali. Žasli nad tým, ako si dokáže udržať pozornosť ľudí, zažil možné aj nemožné a nič ho nerozhádzalo? Alebo môj dedo, ktorý prešiel niekoľkými režimami, a napriek tomu nezanevrel na ľudí a rozdáva svoj čas, vedomosti a pomáha ľuďom v sebe objavovať to najlepšie. Alebo moju bývalú šéfku, ktorá riadi veľkú firmu, zvláda rodinu a nebojí sa riskovať? Pri svojom hľadaní som narazila na toto tvrdenie, ktoré vo svojej podstate na jednu zo stránok silnej osobnosti poukazuje a trúfnem si s ňou súhlasiť.

Povedali by sme, že sila človeka je súhrnom mnohých jeho vlastností a činov, ktoré rozvíjajú jeho duševnú silu a ovplyvňujú ako jeho osobný život, tak aj pracovný. Čo medzi nich teda patrí? Čím sa vyznačujú silné osobnosti?

1. Sú úprimní k druhým a najmä sami k sebe.

Priznávajú si svoje motívy, strachy aj priania. Len minimálne využívajú nezrelé obranné mechanizmy ega.

2. Sú ochotní ustúpiť.

Silný človek sa prispôsobuje svojim blízkym aj spoločnosti, je ochotný obmedziť seba, ak to prinesie druhému prospech. O tom, kde ustúpi, však rozhoduje sám.

3. Sú morálne vyzretí.

Majú stabilný a vyzretý systém hodnôt. Nekradnú napríklad ani v spoločnosti, kde „kradne každý“. Odolávajú tlaku a vedia povedať nie, nepodliehajú módnym trendom ani ideám.

4. Vystupujú z komfortnej zóny.

Komfortná zóna môže byť nebezpečným miestom, kde každý, kto tam zostane príliš dlho, sa úplne stratí. Silní ľudia sa neboja robiť len „bezpečné“ veci. Chcú riskovať!

5. Nie sú žiarliví na šťastie druhých.

Nie je výnimkou, že ľudia závidia, keď niekto v živote uspeje. Dôvodom, prečo to cíti, je skutočnosť, že trpia nízkou sebadôverou alebo ju nemajú vôbec. Mentálne silní ľudia nežiarli na úspech druhých, ba naopak, cítia sa za nich šťastní! Čo by mal každý vedieť, je to, že zášť prehltne obrovské množstvo duševnej energie.

6. Vedia, že zlyhanie je súčasťou úspechu.

Na dosiahnutie cieľa je potrebná odvaha a trpezlivosť. To znamená, že by ste mali pochopiť a prijať zlyhanie ako skutočnosť, ktorá by vás mala viesť k tomu, aby ste to skúsili znova. Silné osobnosti sa nevzdávajú kvôli neúspechu – vedia, že je súčasťou hry.

7. Učia sa zo svojich chýb.

Nerobia rovnaké chyby znova a znova. Prijmú zodpovednosť za svoje správanie a učia sa zo svojich minulých chýb. Neboja sa pokračovať a robiť v budúcnosti lepšie rozhodnutie.

8. Prijímajú skutočnosť, že nemôžu potešiť každého.

Neboja sa hovoriť nie alebo v prípade potreby pomôcť. Usilujú sa o to, aby boli láskaví a spravodliví, ale dokážu zaobchádzať aj s ľuďmi, ktorí sa necítia šťastní.

9. Počúvajú rady iných ľudí.

Mentálne silní ľudia nie sú arogantní. Len hlupák verí tomu, že je dobrý vo všetkom. Dobrý nápad je dobrý nápad, bez ohľadu na to, kto s ním prišiel. Nenechávajú zvíťaziť svoje ego a pokiaľ má niekto skvelú radu, riadia sa ňou.

10. Nedovolia, aby ostatní rozhodovali za nich.

Robia vlastné rozhodnutia a neboja sa zodpovednosti a prípadného neúspechu. Pokiaľ nemáte odvahu zlyhať, nemáte odvahu ani uspieť.

11. Vedia, kedy prestať.

Inými slovami, poznajú svoje hranice. Vedia, že stres či trauma sú súčasťou danej situácie, ale nenechajú ich pôsobiť večne. Vedia povedať dosť.

12. Nemajú radi sťažovanie sa.

Sťažovanie sa na problémy ich vždy ešte zhoršuje. Takže ak je niečo zle, investujte ako oni duševnú energiu do lepšej situácie.

13. Veria v seba.

A preto sú schopní robiť všetko čo je vyššie spomenuté.

Zdroj: mojezdravi.cz

Žiarlivosť, toxické vzťahy aj „neviditeľnosť“. Ako sa pozná nízke sebavedomie a čo vám v živote kazí

Týmto ženám nikto neodolá! Dôležitú úlohu zohráva sebavedomie, humor aj vrelé slovo