Žena 50+, single a šťastná? Pre mnohé dámy najkrajšie životné obdobie. Pocit slobody je na nezaplatenie!

Rozvádzať sa po desiatkach rokov manželstva nie je práve disciplína, po ktorej by človek túžil, ale stane sa. Vyrovnať sa s takouto životnou zmenou nebýva ľahké, ale môže to byť aj odrazový mostík k úplne inému životu. Oveľa lepšiemu.

Strach zo samoty býva asi najčastejšia emócia, ktorá človeka po rozvode zaplaví. Ak ste boli zvyknuté žiť dlhé roky v páre, sú obavy, ako teraz všetko zvládnete, úplne oprávnené a pochopiteľné. Nejde len o financie, ale aj o to, že zrazu nemáte s kým prebrať, čo sa stalo v práci, s kým sa podeliť o problémy okolo detí, rodičov, opráv v byte… Všetko je zrazu iné.

Čas úľavy príde…

Po rozvode bývajú ľudia plní psychických zranení a obáv, ale mnoho žien môže časom pocítiť aj výraznú úľavu. Najmä tie, ktoré boli po celý život zvyknuté starať sa predovšetkým o svojho muža a deti, dopovali ich svojou energiou, zachraňovali ich, mysleli predovšetkým na nich a seba pritom zanedbávali. Alebo sa dostali do úlohy večných čakateliek, až si na ne partner urobí čas, alebo namiesto toho, aby tiež žili svoj život, tak ťahali celú domácnosť samy finančne, pretože muž odmietol či nemohol pracovať…

Diagnóza, alebo radosť?

Zostať po päťdesiatke sama? To môže znieť ako diagnóza, ale dá sa to brať aj úplne inak. Napokon a dosť možno prvýkrát v živote si môžete začať robiť to, čo naozaj chcete! A vo chvíli, keď to chcete, čo je dosť podstatné. Áno, je to veľká zmena, ale nájsť v sebe takú dávku slobody je až opojné!

Potvrdzuje to aj 54-ročná Veronika. „Rozvádzala som sa po 22 rokoch pomerne šťastného manželstva, ale zrazu to nejako medzi nami úplne vyšumelo. Ako by sme boli dvaja úplní cudzinci. Žiadna iskra, napätie, vášeň… Nič,“ zveruje sa. S manželom sa vraj rozišli celkom v pokoji aj s ohľadom na dcéru, ktorá to celkom zle niesla. „Prvý polrok bol divný, ale potom ako by sa zdvihla opona a ja som sa zrazu rozhliadla po svete. Toľko vecí mi predtým utekalo. Došlo mi to pri prvom výbere dovolenky. Už sa nemusím s nikým dohadovať! Prvýkrát v živote si to rozhodnem sama. Toto ma vážne nakoplo, ten pocit slobody je jednoducho na nezaplatenie!“ myslí si Veronika.

Samota ako dar

Možno si teraz hovoríte, že toto nie je pre každého: žiť v páre je zvyk, ktorý sa hlboko zažerie pod kožu a len tak nepustí. Ale čím dlhšia doba od rozvodu uplynie, tým viac výhod single života budete nachádzať. Ženy-opatrovateľky sa konečne zbavia pocitu viny, myslia viac na seba a venujú sa svojim potrebám. Ženy-čakateľky zistia, že samota, ktorú si vybrali dobrovoľne, je úplne iná ako tá, ktorú im naordinoval partner. A ženy-ochrankyne zažijú opojný príval energie, už z nich nevysáva niekto iný.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Možno je čerstvo nadobudnutá sloboda a možnosť žiť si podľa svojho pre vás úplné sci-fi, ale prijmite to ako dar. Pre seba a pre tých, pre ktorých tu potrebujete byť a fungovať. A v medzičase, kým vám dôjde, že rozvod bol pre vás vstupenkou do úplne novej kapitoly života, si skúste pripomenúť, aké všetky výhody single život obnáša:

  • Nikto vám nechrápe do ucha: Existujú masochisti, ktorí bez toho nezaspia, ale väčšine sa neskutočne uľaví.
  • Teplo domova: Stále vetral? Napokon sa ohrejete, pretože koliesko na termostate ovládate len vy!
  • Zamilované seriály: Hádky, čo si večer pustiť, sú minulosťou. Nech žije Láska nebeská, Sex v meste a Emily v Paríži!
  • Návraty po polnoci bez ospravedlnenia: Mejdan s kamarátmi sa pretiahol? A čo ako…
  • Šalát na obed miesto sviečkovej: Hodiny odstojené pri sporáku sú passé, varí sa len to, na čo je chuť. Jupí jou!
  • Je upratané. Stále: Nikto nepohadzuje špinavú bielizeň po izbe, nenosí blato do predsiene, nestráca viečko od pasty na zuby a nedvíha doštičku na záchode.
Život po živote

Kúzlo slobodného života spočíva aj v tom, že môžete znova nájsť cestu samy k sebe. Objaviť znova to dievča, ktoré svet tak bavil a nezaťažená starosťami a problémami dychtivo vyzerala, čo jej ďalšie dni prinesú. Žena, ktorá sama seba vo vzťahu potláčala, môže znovu slobodne prežívať svoje pocity a emócie a nemusí sa strachovať, či je vhodné alebo nevhodné ich vyjadrovať. Skrátka žiť tak, ako sama chce a ako sa jej to páči. No povedzte, kto by si toto neprial?

zdroj: prozeny.cz

Kedy byť radšej single

facebook

Žiarlivosť, toxické vzťahy aj „neviditeľnosť“. Ako sa pozná nízke sebavedomie a čo vám v živote kazí