Naordinujte si šťastie! 4 triky, s ktorými sa vám to podarí

Každý chce byť šťastný, ale málokto sa tak naozaj cíti. Len povážte, koľko zamračených ľudí chodí po uliciach, koľko žiaľu a sťažností na všetko možné sa stále odniekiaľ ozýva. Pritom to nie je zas také zložité. Tu je pár jednoduchých trikov, ktoré vás urobia šťastnejšími.

Šťastie je stav mysle, nad ktorým máte vplyv len vy sami. Vy rozhodujete, ako sa budete cítiť: niekto vidí pohár ako poloprázdny, druhý ako poloplný. Prvý smúti, že už má skoro dopité, druhý sa raduje, že má ešte pol pohára k dobru.

Ak chcete byť šťastní, musíte sa to naučiť. A tu je niekoľko trikov, ktoré vám k tomu dopomôžu.

1. Každý deň stojí za to

Každý deň stojí za to, ale mnoho ľudí na to v zhone, záplave povinností a stresu často zabúda. Všetko, čo musíte stihnúť, zatieni to, čo vám urobilo – možno len drobnú – radosť.

Aj tu platí, že čo si nenapíšete, to zabudnete. Preto skúste jednoduchú vec. Každý deň si na malinký papierik napíšte aspoň jednu drobnosť, ktorá vám vykúzlila úsmev na perách, pobavila vás, urobila vám radosť. Nemusí to byť nič špeciálne, napríklad jednotka, ktorú dieťa prinieslo z dôležitej písomky, alebo vtip, ktorým vás rozosmiala kolegyňa, pekný večer s partnerom či priateľmi, zaujímavý výlet…

Všetky tieto papieriky si poctivo schovávajte vo veľkom pohári alebo váhe. Už iba to, ako sa bude postupne plniť, vám bude robiť radosť. A na konci roka, napríklad na Štedrý deň, na Silvestra či Nový rok, si s rodinou sadnite a všetky papieriky si spoločne prečítajte. Môžete to samozrejme urobiť aj na etapy – koniec koncov správne by papierikov malo byť 365!

Keď to budete mať takto pekne pohromade, dôjde vám, že každý deň vášho života naozaj stojí za to!

2. Žiadne sťažovanie

Je to zlozvyk, ktorý má skoro každý. Len sa zamyslite, určite nie je deň, kedy by ste sa na niečo neposťažovali. Na počasie, na únavu, na dieťa, ktoré vás práve dnes trochu potrápilo, na bolesť hlavy, radu na pošte a podobne.

Lenže všetkými týmito – hoci malichernými a nedôležitými – cestami si vlastne neustále kazíte náladu. Preto si to zakážte! Skúste vydržať napríklad jeden mesiac bez akéhokoľvek sťažovania. Zrejme to nevydržíte, alebo aspoň spočiatku vám to vždy nejako prejde (zvyk je železná košeľa), ale už len fakt, že si to uvedomíte, v duchu sa vyhrešíte a nabudúce si dáte väčší pozor, pomáha.

Naučíte sa nad vecami mávnuť rukou, nebudete sa rmútiť malichernosťami a žiaľ si necháte na chvíle, keď je to naozaj zlé.

A keby ste to chceli ešte povýšiť, môžete za každé posťažovanie napríklad hodiť jedno euro do pokladničky. Na konci mesiaca budete mať možno na peknú večeru s partnerom alebo na nejakú drobnosť, ktorá vám urobí radosť.

3. Buďte vďační

Nešvárom dnešnej doby je aj to, že ľudia berú všetko tak nejako automaticky. Všetko pokladajú za samozrejmosť – od teplej vody, čo im tečie z kohútika, až po zdravie, rodinu a lásku. A keď o niečo prídu, cítia sa podvedení, zradení, okradnutí.

Lenže na všetkom v živote je potrebné pracovať, o to, čo je vám drahé, sa treba starať. Tak ako si necháte odborníkom skontrolovať plynový kotol, mali by ste sa starať aj o svojich blízkych a rodinu.

A ako si najlepšie uvedomiť, že to bez toho nepôjde? Naučte sa byť vďační za všetko, čo vám život ponúka a dáva. Skúste si každý týždeň sadnúť a dať dohromady aspoň tri veci, za ktoré ste vďační. A poďakujte! Partnerovi napríklad za to, že sa o vás týždeň staral, keď ste mali chrípku, vedúcemu za to, že prižmúril oko nad vašim neskorým príchodom, rodičom, že postrážili deti a vy ste mohli ísť do divadla.

Nič nie je samozrejmosť, za všetko by ste mali pociťovať vďaku a vážiť si to!

4. Smejte sa

Hovorí sa, že smiech je korenie života. A skutočne to platí! Lenže niekedy je život ťažký a naservíruje vám problémy, kvôli ktorým vám ich skôr do plaču.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

V takých chvíľach by mohla pomôcť osobná knižka plná smiechu. Skúste si pravidelne do nejakého denníka či zošita zapisovať naozaj vtipné zážitky, hlášky vašich detí, vkladajte tam aj fotky, ktoré tieto zábavné chvíľky dokladajú a zachytávajú.

Môže to byť taká vaša „kápézetka“, teda knižka poslednej záchrany. Keď už si budete myslieť, že vás naozaj nič nerozosmeje a navždy z vás bude smutná princezná, vyberte ju a začítajte sa do nej. Uvidíte, že ani nebudete vedieť ako, a budete sa usmievať.

zdroj: prozeny.cz

Desať spôsobov, ako ľudia najčastejšie sabotujú vlastný úspech a šťastie

facebook

Ako si nenechať vziať šťastie? Buďte viac off-line