10 darčekov pre mozog. Potrebuje ich každý deň.

Plány, termíny, noví klienti, nové úlohy… Všetok zhon všedného dňa dopadá na mozog. Aby mohol toto bláznivé tempo vydržať, musíme sa oň včas a riadne starať. Ako? Využite aspoň jeden z desiatich nasledujúcich spôsobov, ako svoj mozog odmeniť.

1. Zdriemnuť si po obede. Každý už počul o prospešnosti popoludňajšieho spánku. Má to svoj zmysel. Nielenže týmto odpočinkom naberieme nové fyzické sily, ale aktivizujeme aj mozgovú činnosť, prospievame svoje pamäti a zlepšujeme náladu. Iba 10-15 minút spánku je schopné trvalo zmeniť naše všedné pracovné dni. K úlohám budete pristupovať s novými silami a nápadmi.

2. Trochu tvorby pred spaním. Mali ste ťažký deň? Maľujte si chvíľu, než pôjdete spať. Nielen že pomôžete mozgu uvoľniť sa po dni plnom záťaže, ale aktivizujete jeho tvorivú činnosť.

3. Nie všetko naraz. Ak chcete dosiahnuť čo najväčšiu mozgovú produktivitu, zaťažujte v určitý čas mozog jednou určitou úlohou. Iba tak je schopný pracovať s maximálnou efektivitou. Ako to pri súčasnom životnom tempe dosiahnuť? Odpoveď je prekvapivo jednoduchá: zostavte si plán a jednotlivé úlohy plňte postupne. Stihnete toho oveľa viac, pritom budete menej unavení.

4. Žite aktívne. Kardio cvičenie urobí vášmu mozgu dobre. Beh, chôdza i plávanie vám nielen pretiahnu telo, ale tiež nabijú mozog novou energiou a skvalitnia tak rozumovú činnosť. Stačí 15-30 minút podobnej aktivity denne (napríklad aj obyčajná prechádzka). Pre unavený mozog je to skutočný zázračný elixír.

5. Nezavrhujte ceruzku a papier. Kvôli počítačom, tabletom, smartfónom berieme ceruzku a papier do ruky stále vzácnejšie. Je to škoda. Bolo dokázané, že práve činnosť spojená s týmito jednoduchými nástrojmi aktivizuje mozgovú činnosť a zlepšuje výkon mozgu.

6. Vitamíny mu robia dobre. Každý deň zaťažujeme mozog novými a novými úlohami a žiadame od neho spoľahlivý, stabilný výkon. Nemali by sme teda zabúdať na pravidelný prísun výživných látok, v prvom rade vitamínov. Upravte jedálniček tak, aby ste mozgu zaistili stály prísun vitamínov skupiny B, vitamínov C, D a E. Urýchľujú celodennú mozgovú činnosť, zlepšujú krátkodobú aj dlhodobú pamäť, zdokonaľujú predstavivosť.

7. Ešte jeden jazyk. Jeden z najlepších spôsobov odmeny mozgu za jeho prácu. Štúdium nového jazyka je pre mozog skvelou rozcvičkou, odhaľujúcou jeho skryté možnosti a zdroje. Nemusíte vyvíjať žiadnu zvláštnu organizačnú činnosť, na internete nájdete množstvo bezplatných jazykových kurzov.

8. Hra so slovami. Okrem toho, že sa hrou uvoľníte a pobavíte, je akákoľvek hra so slovami veľmi užitočná pre mozgovú činnosť. Výskumy preukázali, že podobné hry sa priaznivo odrážajú na IQ a zvyšujú výkon mozgu.

9. Meditácia ho osvieži. Meditácia je jednou z najlepších foriem odpočinku pre organizmus vôbec, a to ako fyzického, tak duševného. Upokojuje, zbavuje napätie a podľa výskumov priaznivo ovplyvňuje činnosť všetkých úsekov mozgu. Každodenná meditácia viditeľne zlepšuje stav mysle i tela.

10. Buďme optimistami. Pozitívne myslenie mozog potrebuje na úplné šťastie aj na svoju efektívnu činnosť. Optimistické naladenie stimuluje objaviteľskú činnosť, nové nápady a možnosti, podporuje naše sebazdokonaľovanie a motivuje k ďalšiemu rozvoju.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Možno vám väčšina rád pripadá trochu otrepaná, skúste sa však zamyslieť, koľko z tých vecí naozaj robíte. A vyberte jeden alebo viac darčekov, ktoré svojmu mozgu budete dávať pravidelne.

zdroj: prokondici.cz

Ako umelé sladidlá ovplyvňujú mozog a telo

facebook

Prečo vziať do rúk pastelky a vyfarbovať? Mozog vám poďakuje