Prečo vziať do rúk pastelky a vyfarbovať? Mozog vám poďakuje

Maľovanky rozhodne nie sú len pre deti. Môžu efektívne uvoľniť myseľ a poskytnúť úľavu od stresu i dospelým. A sú ešte ďalšie dôvody, prečo sa vypláca oprášiť pastelky a zaradiť vyfarbovanie medzi svoje koníčky a relaxačné aktivity.

„Obyčajné“ vyfarbovanie podporuje koncentráciu a pozornosť a vďaka tomu prospieva deťom i dospelým. Už len príprava farbičiek a miesta na maľovanie môže byť príjemný začiatok relaxácie. Potom si vyberiete také vzory a farby, na ktoré máte práve náladu a ktoré často skryto vyjadrujú niečo, čo vás trápi alebo čo chcete zmeniť. Týmto všetkým sa  maľovanie výrazne odlišuje napríklad od lúštenia krížoviek.  S čím všetkým a ako vyfarbovanie pomáha?

1. Znižuje napätie, stres a úzkosť

Autori štúdie z roku 2018 zistili, že vyfarbovanie zlepšuje náladu a znižuje úzkosť a stres ako u zdravých ľudí, tak aj u pacientov s rakovinou. „Je dokázané, že tvorivá činnosť, ktorá človeka pohltí, má blahodárne účinky na myseľ i telo,“ potvrdzuje psychologička Alexandra Hrouzková. Hoci vyfarbovanie nie je tak výrazne tvorivé ako napríklad kreslenie, pohltí vás aj tak. Musíte si vybrať farby, vymyslieť, akú kam nanesiete, je nutné sa sústrediť, aby ste nepreťahovali, a zároveň na vás pôsobí tvar, ktorý ste si na vyfarbovanie zvolili. To všetko vás ľahko odvedie od toho, čo vás ťaží.

2. Upokojuje myseľ a vylaďuje hemisféry

V roku 1981 dostal americký neurovedec Roger Sperry Nobelovu cenu za to, že dokázal, že hoci obe mozgové hemisféry pracujú spoločne, každá má špecifické úlohy. Kým ľavá zodpovedá za racionálne uvažovanie (kam patrí logika, analýza, práca s číslami i slovami), pravá je sídlom neverbálneho vyjadrovania, predstavivosti a tvorivosti. V bežnom živote sa viac využíva ľavá hemisféra a pravá odpočíva.

Maľovanky umožňujú racionálny a písmenkový svet na chvíľu „vypnúť“ a pustiť k slovu tvorivého ducha. Prináša to ohromnú úľavu a upokojenie, dostávate sa do vlastného vesmíru, kde je všetko možné. „K upokojeniu mysli dochádza už pri samotnom rozhodnutí a sadaní k stolu. Príprava na takúto činnosť už sama o sebe nesie punc rituálu,“ potvrdzuje Jana Hostovský.

3. Prebúdza kreativitu pre každý deň

Chvíle, kedy len sedíte a vyfarbuje, sú mimoriadne dôležité pre prebúdzanie kreativity – práve v okamihoch, kedy je myseľ zamestnaná, ale napriek tomu sa môže voľne pohybovať, vznikajú najlepšie asociácie a nápady, ktoré majú moc rozpútať vnútornú tvorivú genialitu. A tá sa nemusí prejaviť len v tom, že namaľujete obraz alebo napíšete knihu, ale že treba uvaríte skvelé jedlo z netradičných surovín, pochopíte, prečo sa na vás hnevá kamarátka, alebo vyriešite záležitosť, s ktorou sa dlho stretávate v práci.

„V rámci tvorivej činnosti sa nielen objavujú nové nápady, ale aj nečakané nové uhly pohľadu a zjavujú sa doteraz nemysliteľné možnosti a riešenia napríklad aj v rámci životnej situácie človeka,“ vysvetľuje Alexandra Hrouzková.

4. Podporuje produktivitu

Spoločne s kreativitou podporuje vyfarbovanie aj produktivitu, pretože znižuje stres a uvoľňuje fantáziu a pravú hemisféru, čo zvyšuje schopnosť nadhľadu, energiu i chuť do práce. A netýka sa to len kreatívnych profesií, ako sú spisovatelia, ilustrátori alebo hudobníci, ale všetkých. Všetci ľudia totiž majú tvorivého ducha, aj keď na neho počas života pozabudneme. Vyfarbovanie ho pomáha prebudiť a rozvinúť jeho silu a hlas.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Pomáha starnúť s gráciou

Postupom času, ako telo i myseľ starnú, sa vytráca niekdajšia manuálna zručnosť, čo je nemilé a obmedzujúce. Aj s tým môže vyfarbovanie pomôcť – jedná sa totiž o praktický koníček, ktorý vás, ak sa mu budete venovať pravidelne, v tomto zmysle môže udržať v kondícii do veľmi vysokého veku. A skvelé je, že trénujete nielen motoriku a zručnosť, ale aj koncentráciu a pozornosť. Zabíjate tak jednou ranou hneď niekoľko múch naraz.

zdroj: prozeny.cz

Akú úlohu hrá pre imunitu vek alebo pohlavie

facebook

Vieme, prečo sa robia vrásky