Vieme, prečo sa robia vrásky

Nehnevajte sa na pokožku, je v tom nevinne.

 Ľudstvo odjakživa hľadá spôsob, ako si čo najdlhšie uchrániť mladosť tváre, ako sa dožiť vysokého veku v čulosti. Každá doba, každý národ mali na splnenie takých túžob svoje tajomstvá a svoje nádeje – od kúziel až po vedeckú genetiku – večné hľadanie! Hneď v úvode však dôrazne pripomínam, že žiadna farba a žiadne maľovanie, ani využívanie tých najdrahších krémov či chirurgických zákrokov nenapomôže nestarnutiu tváre, len ho tým trochu schováme pod nánosmi „pozlátka“, ktoré prekryje či dočasne vyhladí naše vrásky, neklamných svedkov postupujúceho veku.

Jedinou cestou, ako starnutie spomaliť a dosiahnuť tváre dlhodobo bez hyzdiacich vrások, je poznať príčiny starnutia, toho, prečo sa staroba prejavuje práve vráskami a ryhami na našej tvári.

Kto je informovaný, ten je ozbrojený.

Najprv teda musíme vedieť, prečo sa s pribúdajúcim vekom tvoria vrásky. Umožní nám to spoznať a pochopiť, prečo mladosť tváre trvá tak krátko a potom tiež nájsť spôsob, ako je možné starnutie tváre spomaliť, ako si čo najdlhšie uchovať mladistvý vzhľad.

Pre nás, pre ženy, je to veľmi dôležité.

Nikto nevieme zastaviť čas. Ale je dôležité, na koľko rokov sa samy cítime a ako teda vyzeráme! Naša tvár sa skladá z kože (pokožky, pleti), ktorej obyčajne venujeme mimoriadnu pozornosť. Dôležité je uvedomiť si, že pod tou kožou sú svaly a pod nimi kosti lebky. Ale na rozdiel od nich, je tvár (pokožka) viditeľná, tú neschováte. Všetko je však medzi sebou vzájomne prepojené, všetko potrebuje k bezchybnej službe rovnováhu, harmonickú vyváženosť.

Akákoľvek zmena vyvolá reťazec ďalších zmien.

Tvár to vždy odzrkadlí.

Na kostiach lebky tvoria tvárové svaly korzet, na ktorom je natiahnutá koža. Vysychanie tohto svalového korzetu a zmena napätia v jednotlivých svaloch spôsobujú, že časť kože nad nimi sa stáva prebytočná. Sťahujúci a vysychajúci sval ťahá kožu za sebou a núti ju vytvoriť vrásku, ryhu, pretože sa koža pre nedostatok elastickosti nevie stiahnuť súčasne so svalom. Takže naše svaly zhruba už od 25 rokov veku výraznejšie fyziologicky starnú a ako už vieme, vytvárajú na tvári vrásky. Ten proces je zaujímavý nielen z hľadiska estetického.  Z toho vyplýva, že príčinou množstvo hlbokých vrások a ovisnutej kože, ktoré tak prezrádzajú náš vek, je deformácia starnúceho svalového korzetu, na ktorý je koža natiahnutá. Možno je pre vás objavné, že práve stav svalov tváre je zodpovedný za vrásčitú pokožku. Naviac je na takej malej telesnej rozlohe ako je hlava s tvárou a šijou okolo 100 svalov. Je to celkom 20% zo všetkých.

Medzi svalmi tela a tváre sú však niektoré rozdiely. Predovšetkým – svaly tela sa upínajú oboma svojimi koncami ku kostiam, ale tvárové svaly sa jedným svojím koncom upínajú ku kostiam, druhým ku koži. Aby sme lepšie tento proces pochopili, predstavme si, že pokožka tváre je ako vrchná časť kabáta a svaly pod ňou sú ako jeho podšívka. Po vypraní sa podšívka v kabáte zrazí, a potom je vrchná látka prebytočná, zväčšuje sa,  vytvára akési vrecká.

K rovnakému úkazu dôjde, keď spazmus skráti mimický sval tváre. Prebytočná koža nad svalom vytvorí ovisnutie, „vrecká“, rovnako ako tomu bolo u podšívky kabátu. Za každú vrásku v tvári je zodpovedný určitý sval! V tých vzniknutých vreckách sa potom začínajú hromadiť prebytočné tekutiny, ktoré vytvárajú opuchy a ešte viac zviditeľňujú, prehlbujú vrásky. Tým dochádza aj k vytváraniu ďalších vrások. Spazmový (stiahnutý) sval utláča kapilárne systémy (krvný a lymfatický), ktoré zbavujú tkanivové bunky splodín ich látkovej výmeny. Tak vlastne bránia voľnému odtoku škodlivín a toxínov z tela. Tieto telesné tekutiny sa potom hromadia pod kožou, najvýraznejšie nad a pod očnými viečkami, pod bradou a i. Spazmovaný sval navyše sťažuje výživu kože (tiež pokožky. Tak je tento fyziologický proces nebezpečne narušený.  Krv sa totiž cez stuhnutý sval ťažšie dostáva na periférie, teda ku koži a nedostatočne ju vyživuje nevyhnutnými látkami a vitamínmi, ktoré potrebuje, aby si zachovala mladosť. K vráskam tým pribudne nezdravá, nepekná pleť.

Hlavným vinníkom vrások na našej tvári a „žalobnici“ staroby sú spazmové svaly.

U každého človeka to býva trochu inak, vzhľadom k individuálnym zvláštnostiam lícnych svalov nie je možné vytvoriť ich univerzálnu, presnú schému ani ich rozloženie, ani upevnenie ku koži, k ďalším svalovým skupinám a k tvárovým kostiam. Preto je vo všetkých anatomických atlasoch vytvárané akési spriemerovaná schéma.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Pamätajte – anatómia svalov a kostí tváre je individuálna.

Preto je tak dôležité pochopiť a osvojiť si proces biomechaniky tváre a spoznať algoritmy jeho svalového starnutia. Je potrebné získať aspoň minimum vedomostí, aby sme mohli tvár zmladiť.

zdroj: zenysro.cz/

Pozitívny vplyv sexu na ľudské zdravie

facebook

Vzťahy ako najdôležitejšie aspekty života