Ako zostať mladá.

Pozrime sa na to, ako funguje ľudské telo v rôznych obdobiach života a čo možno robiť proti tomu, aby nás predčasne neodišla životná sila.

V 25 rokoch telo pracuje ešte perfektne. Srdce, pľúca, svaly a obličky zdravého človeka majú 100% svojej výkonnosti. Napriek tomu už v tomto veku je dôležité prevádzkovať najlepšie denne nejaký šport, ktorý náš pulz zvýši z normálnych asi 120 na 160: napr. 15 minút joggingu, 10 km na bicykli alebo 30 minút tenisu.

V 45 rokoch v tele stúpla hladina cholesterolu z pôvodných priemerných 198 na 221. Funkcia obličiek klesla o viac ako 10% v dôsledku nesprávnej životosprávy: príliš veľa tuku, príliš veľa mäsa, príliš málo športu. V tomto veku je vhodné raz za rok dva týždne hladovať. Hladovka spôsobí vnútornú očistu celého tela a krvi od škodlivých látok, ktoré sa v nej nahromadili, obličky sa zregenerujú a hladina cholesterolu klesne. Cvičenci jogy by mali pravidelne zaradiť premývanie zažívacieho traktu vodou. Je vhodné zaradiť telesné i dychové cvičenia na spružnenie pľúcnych mechúrikov.

V 65 rokoch pľúca zleniveli, rozťahujú sa už len na 62% svojej kapacity. Dôvodom je hlavne to, že starší človek sa menej pohybuje, čo je chyba, ktorá škodí nielen pľúcam, ale i kĺbom a svalom. Preto sú vhodné dlhé prechádzky v blízkosti vody alebo v horách, kde je vzduch bohatšie na kyslík. Dobrá je aj denná pätnásť minútová gymnastická rozcvička. Z jogy je už nevyhnutné cvičiť pre zdravie slnku a aktivačné zostavy.

V 85 rokoch má bežný človek už len polovicu pôvodnej sily svalov, na 50% klesne aj kapacita pľúc. Dôsledkom toho je, že telo je zásobované príliš malým množstvom kyslíka, jedy z látkovej výmeny sa ďaleko horšie odbúravajú a všetky orgány rýchlejšie starnú. V tomto veku je dôležité vypiť denne minimálne dva litre tekutín a denne sa prechádzať na čerstvom vzduchu.

V každom veku sú dôležité nasledujúce pravidlá správnej životosprávy, ktorá udržujú telo i ducha vitálnym a sú podľa súčasných výskumov dôležitými brzdami nepríjemného procesu zvaného starnutie:

1. ĽAHKÝ POCIT HLADU

V laboratóriách amerických gerontológov žije 3000 krýs, ktoré mali byť v skutočnosti už dávno mŕtve. Čo s nimi vedcami urobili? Takmer nič. Krysy len dostávajú 40% kalórií, ktoré denne zjedia ich kolegyne. Hladujúce krysy sa dožili približne 60 mesiacov, zatiaľ čo ich tučné sestry boli mŕtve už po 30 mesiacoch. Odborníci si to vysvetľujú tým, že menej kalórií znamená tiež pomalšiu látkovú výmenu, a teda menšie opotrebovávanie organizmu.

Gerontológovia teda radia: jedzte menej, namiesto obvyklých 2800 len 1600 kalórií.

2. SEX A LÁSKA

Profesor Gustav Schimert, kardiológ z Mníchova, považuje sex a lásku za najlepší omladzovací prostriedok. Sex a láska stimulujú psychiku. Mozog produkuje adrenalín, srdce, žalúdok, obličky, pečeň – všetky orgány pracujú lepšie. Imunitný systém, ktorý býva u starších ľudí oslabený, sa lepšie vyrovnáva s chorobami. Dôležité tiež je, že láska podporuje márnivosť v dobrom slova zmysle – človek dbá na svoju postavu, stará sa o svoje telo. Rada znie: milovať, žiadny človek nie je na lásku príliš starý!

3. VITAMÍNY

Ako vitamíny predlžujú život ľudských buniek, sa zatiaľ ešte presne nevie. Vie sa však, že vitamín A a E spôsobuje, že sú bunky odolnejšie proti voľným radikálom, čo sú odpadové produkty látkovej výmeny. Tie „kradnú“ bunkám bielkovinu, ktorú potrebujú k životu. Vitamíny A a E tomuto „vyhladovaniu“ zabraňujú.

Rada: Dôležitý je dostatok oboch vitamínov, buď v prirodzenej forme z jedla (mrkva, špenát, naklíčené pšenica), alebo v pilulkách.

4. KYSLÍK

Keby človek svojmu telu doprial dostatok kyslíka, mohol by sa možno už dnes dožiť bez problémov sto rokov. Kosti, svaly, kĺby a orgány by sa tak rýchlo neopotrebovali. Dr. Karl Caspers z Nemeckého strediska pre kyslíkovú terapiu hovorí: „S postupujúcim vekom klesá obsah kyslíka v krvi. Ale bunky, imunitný systém a orgány práve v starobe kyslík nutne potrebujú.“ Krvné bunky, ktoré roznášajú kyslík po tele, sa s postupujúcim vekom „zlepujú“. To znamená, že majú k dispozícii menšiu plochu, na ktorej zachytia kyslík a tým ho aj menej roznášajú po tele. Toto „zlepovanie“ krvných buniek likviduje magnetoterapia, ktorá vo svojom dôsledku zlepšuje okysličenie tela práve tým, že oddeľuje od seba jednotlivé krvné bunky. Magnetoterapia teda napomáha k „omladeniu“ organizmu.

Rada: doprajte telu kyslík prirodzenou cestou: spite pri otvorenom okne, športujte na čerstvom vzduchu, vyskúšajte prístroje, ktoré sa zaoberajú magnetoterapiou. Cvičenci jogy by mali mať ako samozrejmosť zaradené do svojej dennej zostavy základnej dychové cvičenia.

5. POZITÍVNE MYSLENIE

Náš imunitný systém reaguje nielen na vírusy a baktérie, ale aj na naše nálady. Smútok, depresie a zlá nálada znižujú obranyschopnosť organizmu voči chorobám, šťastie a spokojnosť ho posilňujú. Podľa výskumov ten, kto je optimisticky založený, žije v priemere o tri roky dlhšie než pesimista. Šťastný život v dvoch predlžuje život o päť rokov. Naozajstným prameňom mladosti potom je zvedavosť a aktivita. Lekárske testy preukázali, že ľudia, ktorí sa nudia, majú častejšie problémy s krvným tlakom a imunitným systémom.

Rada: majte radi sami seba. Hoci to znie egoisticky, sebaobdivovanie je dôležitý predpoklad šťastného a dlhého života.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. CHLAD

Prečo ľudia v južných krajinách starnú rýchlejšie než severania? Robert Allen, gerontológ z kalifornskej Rockefellerovej univerzity, hovorí: „Vďaka teplu rýchlejšie starneme a skôr umierame.“ Pri svojich pokusoch nechal Dr. Allen muchy v prostredí teplom 18 a 28 stupňov Celzia. Muchy ktoré boli v chladnejšom prostredí, žili dvakrát dlhšie ako muchy chované v teple. Dr. Allen dodáva: „Čím je teplejšie, tým aktívnejšia je látková výmena v ľudskom tele, tým rýchlejšie sa človek opotrebováva.“

Rada: ideálna teplota prostredia, v ktorom žijeme, je 18 stupňov Celzia. V noci je vhodné spať v chladnej miestnosti, v zime sa príliš nenaobliekať. Tým sa spomalí látková výmena a opotrebenie organizmu.

zdroj: .zenysro.cz

Skoré ranné vstávanie je balzamom pre zdravie

facebook

Keratínová kúra: Zázrak na počkanie?