Jedno vajce denne.

Záplava kardiovaskulárnych príhod v rozvinutých krajinách a zistenie, že jedným z hlavných činiteľov pri ich vzniku je vysoká hladina cholesterolu spôsobili, že pred nejakými 20-30 rokmi sa vajcia ocitli na indexe. Doporučené množstvo bolo konzumovať najviac dva žĺtky týždenne.

Vajíčka však poskytujú ľudskému organizmu tiež pre jeho vývoj a správne fungovanie veľmi prospešné látky. Pokračujúci vedecký výskum v tejto oblasti potom viedol k poznaniu, že samotný cholesterol v potrave u väčšiny ľudí nezvyšuje cholesterol v krvi; to spôsobujú prevažne nasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v živočíšnych tukoch. Holandskí vedci už pred viac ako 25 rokmi zistili, že vysoká spotreba vajec ovplyvní hladinu cholesterolu v krvi len u približne každého štvrtého jedinca.

Rada štúdií navyše potvrdila, že konzumácia vajec zvyšuje aj hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL), ktorý chráni naše tepny pred aterosklerózou.

Mierna konzumácia vajec (jeden kus denne) neohrozuje naše zdravie, naopak. Výnimku tvoria pacienti s poruchou látkovej výmeny tukov s výrazne vysokými hladinami cholesterolu v krvi (nad 8 mmol / l), pacienti s cukrovkou a niektorí alergici.

Vajcia sú ľahko stráviteľná potravina.

Vaječný bielok telo strávi z 98 percent (žĺtok až 100 percent). Zo všetkých potravín je vaječný bielok tou najhodnotnejšie bielkovinou, pretože má optimálne zloženie aminokyselín. Je biologicky hodnotnejší ako bielkoviny z mäsa alebo mlieka. Je to výborný stavebný materiál nových buniek, dôležitý pre tvorbu a udržiavanie svalovej hmoty.

Jedno vajce denne pomáha pri chudnutí. Je výživné, rýchlo zasýti a znižuje chuť do jedla. Zvlášť užitočné je vajce jesť na raňajky. Organizmu vajcia pomáhajú s kontrolou hormónu hladu – grelinu. Nebudete sa prejedať a budete sa cítiť dobre.

Vajcia obsahujú veľké množstvo prospešných látok

Vajcia patria medzi potraviny s najzrozumiteľnejším obsahom nutrične významných látok. Okrem bielkovín obsahuje veľký súbor vitamínov: A, D, E, B1, B2, B5, B7, B12 a kyselinu listovú (vitamín B9). Z minerálnych látok sodík, draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok, mangán, jód a selén. Okrem toho je vajce zdrojom farbivá luteín, ktoré svojimi antioxidačnými účinkami bráni vzniku makulárnej degenerácie a je prevenciou rizika vzniku šedého zákalu.

Zdravé kosti a zuby, zdravá koža, nechty a vlasy

Okrem iného obsahuje vajce vápnik, vitamín D a Biotín-vitamín B7 (niekedy označovaný ako vitamín H). Vápnik a vitamín D potrebujú naše kosti aj zuby, sú prevenciou vzniku osteoporózy. Pre zdravý vzhľad pleti, nechtov a vlasov má zásadný význam Biotín. (Biotín okrem toho znižuje hladinu krvného cukru, má mierne antioxidačné účinky a zmierňuje bolesti v svaloch).

Vajcia na mäkko k raňajkám tak nie sú len pochúťkou, ale aj dobrou prevenciou niektorých zdravotných problémov.

Vajcia podporujú mozog

Vaječný žĺtok obsahuje veľké množstvo cholínu. To je základný stavebný kameň acetylcholínu, hlavného neurotransmiteru (prenášača vzruchovej informácie medzi nervovými bunkami) v ľudskom organizme. Konzumáciou cholínu zlepšujeme pamäť, rýchlu reakcia na podnety a svalovú koordináciu. Tiež u detí starších ako tri roky, ak sa u nich predtým neprejavili nejaké alergické reakcie, by malo mať vajcia svoje denné miesto vo výžive. Prispieva k zdarnému rozvoju mozgu a hormonálneho pozadia.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Vajcia znižujú riziko vzniku aterosklerózy

Vajcia obsahuje veľa lecitínu, ktorý pomáha znižovať hladinu cholesterolu a má aj rad ďalších pozitívnych vlastností. Vo vajciach prevládajú pre zdravie priaznivejšie nenasýtené mastné kyseliny. Aj tie znižujú hladinu cholesterolu a krvných tukov. Navyše prispievajú k pružnosti ciev, pôsobia proti zvýšenej tvorbe krvných zrazenín, majú protizápalové účinky atď. Ak vajíčka mierne ovplyvňujú cholesterol, zvyčajne sa zvýši viac ten dobrý (HDL) a menej ten zlý (LDL).

Najvhodnejšie na konzumáciu sú vajcia uvarené, či už natvrdo alebo namäkko. Ich trávenie je ľahšie než u vajec vyprážaných a vyhneme sa negatívam pridaných tukov.

zdroj: prokondici.cz/

Zázvor je 10 000-krát účinnejší ako chemoterapia, potvrdila to nová štúdia

facebook

Potraviny pre dlhý vek – čo v ktorom veku jesť