Koronavírus sa zmutoval do troch rôznych kmeňov, ktoré sa rozšírili po celom svete

Vedci, ktorí zmapovali pôvodné šírenie koronavírusu u ľudí, zistili, že na celom svete existujú 3 varianty vírusu.

Rekonštruovali počiatočné vývojové cesty Covid-19, keď sa infekcia rozšírila z Wu-chanu, Číny do Európy a Severnej Ameriky. Analýzou prvých 160 kompletných vírusových genómov, ktoré sa majú uložiť od ľudských pacientov, vedci zistili, že variant, ktorý je najbližší variante objavenej u netopierov, bol do značnej miery nájdený u pacientov z USA a Austrálie, nie z Wu-chanu.

Peter Forster, genetik a hlavný autor z University of Cambridge, povedal: „Existuje príliš veľa rýchlych mutácií na dôkladné vystopovanie rodokmeňa Covid-19. Použili sme matematický sieťový algoritmus na vizualizáciu všetkých možných vývojových štádií  súčasne.

‘Tieto techniky sú väčšinou známe na mapovanie pohybov pravekých ľudských populácií prostredníctvom DNA. Myslíme si, že je to prvýkrát, čo boli použité na sledovanie infekčných ciest koronavírusu, ako je napríklad Covid-19. “

Tím použil údaje zo vzoriek odobratých z celého sveta medzi 24. decembrom 2019 a 4. marcom 2020. Našli tri odlišné, ale úzko súvisiace varianty Covid-19, ktoré nazvali A, B a C.

Pre všetky najnovšie správy a aktualizácie o Coronavirus kliknite sem.

Vedci zistili, že v meste Wu-chan sa nachádzal najbližší typ koronavírusu, aký sa vyskytoval u netopierov – typ A, pôvodný ľudský vírusový genóm, ale nebol to dominantný vírusový typ mesta.

Mutované verzie A sa spozorovali u Američanov, o ktorých sa uvádza, že žili vo Wu-chane, a veľké množstvo vírusov typu A sa našlo u pacientov z USA a Austrálie.

Hlavným typom vírusu Wu-chan bol B a bol rozšírený u pacientov z východnej Ázie, avšak bez ďalších mutácií necestoval ďaleko za región.

zdroj: totalnews.uk

Sme chamtiví a sebeckí.

facebook

5 cvikov, ktoré by mali po štyridsiatke cvičiť všetky ženy každý deň.