Sedem spôsobov, ako sa zbaviť sezónnej depresie.

Daždivé počasie, zima, stále zamračené a najkratšie dni v roku. To všetko našej psychike práve veľmi nepridá. Za tmy sa prebúdzame, za tmy chodíme domov. A u niektorých sa začne prehlbovať pocit, že sa nič nedarí, že nič nemá zmysel, a vyčerpanie im nedovolí takmer vstať z postele. Pocity skľúčenosti a beznádeje, ktoré nemiznú, môžu byť príznakmi sezónnej depresie. Ako ju spoznať?

Sezónna depresia sa vyznačuje tým, že človeka stretáva v určitom období roka. Väčšinu ide o zimné mesiace, kedy sa výrazne skrátia dni a ubudne slnečné žiarenie. Citlivejší ľudia môžu nedostatok slnka začať pociťovať už na jeseň.

Sezónna depresia býva prechodný stav, ktorý sa objavuje v určitú ročnú dobu. nemusí to byť len v zime alebo na jeseň. Prejavy sezónnej depresie sú väčšinou únava, zlá nálada, potreba odpočinku, niekedy aj zvýšená chuť na sladké jedlá.

Sezónna afektívna porucha môže mať rovnaké príznaky, ako depresia: Okrem skľúčenosti a nedostatku energie sa chorý cíti apatický, bez sily a sebavedomia, máva poruchy koncentrácie, pocity viny a bezcennosti, poruchy spánku, stratu chuti do jedla, zníženie libida. Objaviť sa môžu aj myšlienky na seba poškodzovanie, túžba zomrieť a samovražedné myšlienky.

Pokiaľ vás zlá nálada a depresívne pocity prepadnú, skúste pár nasledujúcich tipov. Pokiaľ sa vaše problémy nezlepšia, je vhodné navštíviť odborníka.

Svetlo a čerstvý vzduch

Účinným liekom proti depresii je dávka akéhokoľvek svetla. Ako bolo uvedené v niekoľkých štúdiách – práve to nám dokáže zlepšiť náladu na celý deň. Keď totiž svetlo zasiahne sietnicu, premieňa sa na nervové impulzy, ktoré prechádzajú späť do špecializovaných oblastí mozgu, ktoré sa podieľajú na regulácii našich emócií. Takže až zase ráno vstanete, rozsvieťte si hneď lampičku a následne veľké svetlo. A myslite na to, že aj keď je vonku cez deň zamračené, vaše telo rovnako nejakú dávku svetla získa. Krátka svižná prechádzka vám zároveň dodá aj ďalšiu dôležitú pomoc v boji so sezónnou poruchou: čerstvý vzduch!

Cvičenie

Píše sa o tom síce stále dookola, ale ono to naozaj zaberá – pre našu myseľ aj telo je neoddiskutovateľným liekom pravidelné cvičenie. Existuje pritom mnoho teórií, prečo práve pravidelný pohyb zlepšuje náladu. Môže to byť zvýšenou hladinou neurotransmitterov v mozgu, cvičenie taktiež podporuje rast mozgových buniek. Štúdie potom poukazujú aj na to, že cvičenie má ako „liek“ proti depresii ešte lepší efekt, pokiaľ je kombinované so svetlom. Takže pokiaľ vysvitne popoludní slnko, vyrazte aspoň na chvíľu von.

Kognitívna behaviorálna terapia

Pod týmto pojmom sa neskrýva nič také zložité – jednoducho povedané táto terapia pomáha ľuďom so sezónnou depresiou nahradiť ich negatívne pocity a správanie pozitívnymi činnosťami a myšlienkami. Môže vám pomôcť nájsť činnosti, ktoré vaše negatívne myšlienky pomôžu zvládnuť. Obed s priateľom, cvičenie jogy, ale aj návšteva divadla, koncertu. Tento bod je samozrejme veľmi individuálny a na každého tu platí niečo iné.

Pozor na maškrtenie

Pokiaľ sa utápate v depresii, sú veľmi lákavým zdrojom energie rôzne cukrovinky, čokoláda či tučné jedlá. Áno, budete sa chvíľu cítiť v poriadku, ale po nejakej dobe môže byť váš stav ešte horší. Jedna štúdia zistila, že ženy, ktoré vyššie uvedené pokrmy konzumovali, mali v krvi vyššiu hladinu cukru, a boli tak vystavené väčšiemu riziku vzniku depresie. Takže platí pravidlo, že čím viac budete jesť ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo – tým menšia bude šanca, že vás depresia dostane.

Nenechajte sa ovládnuť stresom

Chápeme, takzvaná rada nad zlato. Ale často je najväčším strojcom stresu človek sám. Musíte mať tento rok opäť „veľké“ Vianoce? Dvanásť druhov zákuskov, umyté okná a darčeky za stovky eur? Alebo veci, ktorých sa bojíte – nie je viac strachu vo vašej hlave vopred ako v samotnej situácii? Skúste jogu, meditáciu alebo napríklad mindfulness. Mohli by vám pomôcť utriediť si myšlienky a uvedomiť si, na čom človeku naozaj záleží.

Zvážte antidepresíva

Pokiaľ vám uvedené rady nepomáhajú, navštívte lekára. Ten vám môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú zvyšovať hladinu serotonínu v mozgu. Počítajte ale s tým, že nejaký čas zaberie, kým sa vyladí optimálne dávkovanie.

zdroj: mojezdravi.cz

7 návykov, ktoré majú priamy vplyv na sklon k depresiám a zlej nálade

Máte hlad ako vlk? Skutočným dôvodom sú emócie!