7 dobrých návykov zdravých a šťastných žien. Osvojte si ich tiež

Dostatok odpočinku, spánku, dobrá strava – to je len časť faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie žien. Dôležité je ale aj to, či sa nestresujú, chodia na pravidelné prehliadky, a samozrejme aj to, akú majú genetickú výbavu.

Ako si udržať zdravie do vysokého veku? Aké sú návyky žien, ktoré sa udržujú v kondícii po celý život, a tak sa im vyhýbajú mnohé problémy? Skúste sa ich radami inšpirovať a využite na to aj moderné technológie.

Chodia k lekárovi

Ak chodíte každé dva roky na pravidelnú kontrolu k svojmu praktickému lekárovi, tak je oveľa jednoduchšie včas odhaliť, či nemáte vysoký krvný tlak, cholesterol alebo nejaké iné ochorenie. Nepodceňujte to. Rovnako je dôležité chodiť na gynekológiu, pri prehliadke potom lekár môže okrem rakoviny krčka maternice odhaliť aj iné problémy, a to nielen onkologické. Vo veku nad 45 rokov je potom každé dva roky nutné ísť na mamograf. Od 50. roku by malo byť samozrejmosťou podstupovať preventívne vyšetrenie na kolorektálny karcinóm. Lekári tiež môžu ľahšie odhaliť, či nemáte vrodené sklony k niektorej vážnej chorobe.

Kto je pre nich najdôležitejší? Ony samy!

Mnoho žien je tak zaneprázdnených, že odsúvajú v návale práce a starostlivosti o rodinu svoje vlastné potreby až na druhú koľaj. Doslova čakajú, čo na nich zostane po ostatných – všetci poznáme mamy, ktoré sa uspokoja s dojedením večera po deťoch, namiesto toho, aby si pripravili vlastné podľa svojej chuti i výživových potrieb. Alebo sa okrádajú o spánok, aby mali viac času na prácu a upratovanie. Ale čas pre seba samého by mal byť v skutočnosti až tým posledným, čo by mala žena zo svojho zaplneného diára vyškrtnúť. Vyskúšajte niektorú z mobilných aplikácií, ktoré vás dokážu motivovať a pripomenúť, že je čas venovať sa sama sebe.

Správne jedia

Od určitého veku žien sa znižuje chuť na mäso. To potom vedie často k zníženiu svalovej hmoty, ale paradoxne aj váhy, pretože telo nemá dostatok bielkovín. Nemusíte mať práve chuť na pečienku, ale určite jedzte aspoň jogurty, tvaroh alebo tak populárne skyry, ktoré v sebe majú veľa bielkovín. Tuku sa nemusíte báť tak, ako sa predtým myslelo. Pozor si dajte skôr na sladkosti a biele pečivo. „Energia sa z tuku vďaka ďalším metabolickým pochodom uvoľňuje dlhšie ako z jednoduchých cukrov a všeobecne sacharidov. Zdravé tuky sú teda často vhodnejším zdrojom energie ako rýchle sacharidy,“ vysvetľuje biochemička a odborníčka na výživu. Vyberajte potraviny ako avokádo, orechy, semienka a tučnejšie ryby. V nich obsiahnuté tuky sú nenahraditeľným zdrojom polynenasýtených mastných kyselín, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Vypínajú mobily

Po náročnom dni sa vám možno chce odpočívať s vínom, zmrzlinou a mobilom v ruke. Tieto typy odpočinku však ponúkajú síce okamžité, ale veľmi krátke uvoľnenie – rýchlu dávku dopamínu v časti mozgu zvanej centrum odmeny. Múdre zariadenia ako smartfóny, tablety a notebooky sa však okrem práce dajú efektívne využiť aj na odpočinok, pokiaľ na to ideme múdro. Na chytrých zariadeniach radšej konzumujte obsah, ktorý vám bude užitočný ako zdroj inšpirácie pre skutočné načerpanie síl, uvoľnenie tela a takzvané vyčistenie hlavy. Namiesto jednoduchého sledovania zábavných videí skúste on-line lekcie fitness, jogy a iných foriem cvičenia alebo sa treba učte meditovať a tancovať. Zásadné je vedieť vypnúť telefón alebo tablet včas. Potom sa vám bude aj lepšie zaspávať.

Chodí spať v rovnakom čase

Dodržiavanie vhodného času na spánok prinesie toľko benefitov, že ho nebudete vnímať ako pravidlo, ale slobodnú voľbu. Skúste si zistiť svoj spánkový chronotyp. Táto metóda vyhodnotením odpovedí na sadu otázok o vašej fyziológii a životnom štýle stanovuje, kedy je pre vás ideálne ľahnúť a vstávať. „Na jednotlivé chronotypy sa ale vzťahujú aj ďalšie odporúčania pre režim počas dňa, aby človek správne volenými aktivitami a stravovaním vrátane načasovania dosiahol to, že v hodinu určenú na spánok bude metabolizmus v optimálnom stave na zaspanie a osviežujúci spánok. Najčastejšou prekážkou dobrého spánku je obyčajná nočná žravosť. Príjem jedla, ale aj alkoholu, totiž naštartuje metabolické procesy, ktoré k spánku nepatria a majú veľmi zlý vplyv na jeho kvalitu,“ vysvetľuje fitness trénerka.

Používajú ochranné krémy s UV filtrom

Podľa dermatológov je vhodné sa proti škodlivým zložkám slnečného svetla brániť prípravkami s ochranným faktorom po celý rok. 0,04 litra, teda čo by sa zmestilo do panákového pohára, je optimálne množstvo na nanesenie na všetky miesta po väčšinu roka nezakryté oblečením – ruky, nohy, krk a tvár. Nezabudnite na uši – vedeli ste, že práve uši patria medzi najčastejšie miesta výskytu bazocelulárneho karcinómu? V sezóne sandálov potom samozrejme myslite aj na priehlavky chodidiel aj prsty a celoročne nezabúdajte na vhodný balzam na pery s ochranným faktorom. Na trhu je už dnes bohatá ponuka prípravkov, ktoré nezanechávajú na koži mastný film a bez problémov ich môžete aplikovať pred použitím make-upu. Prípadne je možné použiť make-upy priamo s UV filtrom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Správne stoja a chodí na fyzioterapiu

Podľa odborníkov má väčšina z nás zlé držanie tela, ktoré je spôsobené tým, že sa dostávame do neprirodzených pozícií alebo ešte horšie – zotrvávame v nich. Svaly a väzy okolo chrbtice a na chrbte tuhnú a chrbát začnú časom bolieť. Pritom naučiť sa správne stať a sedieť nie je nič zložité. Len treba poznať pár zásad a tiež cvikov, ktoré udržia svaly v rovnováhe. V tom vám poradí fyzioterapeut. Dôvodom zlého držania tela sú nevhodné pohybové stereotypy, ktoré sú daňou za náš „moderný“ spôsob života. Veľa času trávime sedením pri počítači, v aute, pozeraním do telefónu. Výsledkom je potrebné predsúvanie hlavy, zhrbený alebo väčšinu času zaguľatený chrbát. Často dochádza k nadmernému zaguľateniu hrudnej časti chrbtice a lopatky aj ramená sa dostávajú do nerovnováhy. Určité svalové skupiny sa tak preťažujú a iné naopak oslabujú. Bolesť je potom výstražným signálom tela, ktoré sa nás snaží upozorniť, že niečo robíme zle.

zdroj: mojezdravi.cz

Červený zázrak chrániaci zdravie a spomaľujúce starnutie

Majte radi svoje srdce! Top 7 potravín pre jeho zdravie.