Ako finančný stres ovplyvňuje ľudské zdravie

Zvyšovanie cien za jedlo, energia a mnoho ďalšieho nedajú v posledných mesiacoch spať mnohým ľuďom. Tento nepríjemný trend sa bohužiaľ okrem peňaženiek prejavuje aj inde – na duševnom zdraví ľudí.

Súvislosť medzi psychológiou a finančným stresom je dobre známa, premýšľali ste ale niekedy nad tým, ako presne môže vaša starosť o financie ovplyvniť vaše fyzické zdravie? Finančný stres ovplyvňuje mnoho vecí – od nášho srdcového tepu po dýchanie a mozog.

Aj keď trocha stresu môže byť pre ľudský organizmus prospešné, pretože nás motivuje k akcii a udržuje nás v bezpečí, z dlhodobého hľadiska škodí. A čo sa týka financií a zdražovania, zrejme ešte nejaký čas tento typ stresu škodiť bude.

Vyšší stres má za následok zvýšenie hladín kortizolu a adrenalínu. Tieto hormóny majú potenciál potláčať tráviaci systém, imunitný či reprodukčný systém a výrazne narúšajú spánok.

Príznaky

Niektoré známky stresu spojeného s vysokými životnými nákladmi sú znateľnejšie ako iné. Kľúčové ukazovatele problémov zahŕňajú zlý spánok, podráždenosť, zníženú energiu a vyššiu plačlivosť.

Niektorí ľudia sa tiež stretávajú s nechuťou do jedla a zníženým príjmom tekutín. Ďalšie problémy potom zahŕňajú migrény, bolesti chrbta a svalov, zažívacie problémy, vysoký krvný tlak či srdcovú arytmiu.

Nezdravé rozhodnutia

Okrem vyššie spomínaných príznakov stojí dlhodobý stres aj za nezdravými rozhodnutiami.

Prejedanie, užívanie alkoholu či drog, rovnako ako nedostatok pohybu sú dôsledky stresu, ktoré zhoršujú zdravie rovnako ako finančnú situáciu človeka. Zlá strava vedie k fyzickej nečinnosti, čo zhoršuje psychické stavy jedinca.

Zvládanie stresu

Aby sa vaše zdravie vrátilo pokiaľ možno čo najskôr do správnych koľají, je potrebné riešiť príznaky stresu aj jeho príčiny, pričom prvým krokom je informovanosť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Je životne dôležité venovať pozornosť svojmu telu a všímať si, kedy a ako pociťujete dopady stresu. Zle spíte? Nie ste schopní dorobiť akúkoľvek úlohu? Straníte sa ostatných? To všetko nemožno prehliadať. Účinným pomocníkom v boji proti stresu je pohyb a cvičenie, a rozhodne nemusí ísť o nič náročné. Aj jednoduchá prechádzka na čerstvom vzduchu pomôže aspoň na chvíľu upokojiť myseľ a znížiť pocity úzkosti.

Dôležitá je tiež vyvážená strava, rovnako ako nebáť sa vyhľadať pomoc, pokiaľ ide do tuhého. Ak sa obávate o svoje fyzické či duševné zdravie, kontaktujte svojho praktického lekára alebo terapeuta.

Kontrola nad financiami

Čo sa týka financií, majú ľudia tendenciu často tzv. „strkať hlavu do piesku“ a čakať, až sa vec nejako vyrieši. Z hľadiska financií je vždy prospešnejšie konať ako prokrastinovať. A to s čistou hlavou.

Skúste si vytvoriť realistický rozpočet a hľadajte miesta, kde by sa dalo niečo ušetriť. A pokiaľ to nevyriešite sami, obráťte sa na finančného poradcu, prípadne rôzne organizácie, ktoré vám môžu pomôcť. Nikdy na to nemusíte byť sami.

zdroj: novinky.cz

Ako stres ovplyvňuje vaše zoznamovacie možnosti?

facebook

Čo robiť, keď ste dlhodobo v strese a nemôžete kvôli tomu spať