Čo sa stane s vašou pokožkou, keď prestanete fajčiť

Fajčenie nezaťažuje len pľúca, ale aj ďalšie orgány v tele, vrátane kože. Podobne ako nadmerné slnečné žiarenie urýchľuje procesy starnutia pokožky, a môže teda za predčasné vrásky až po vznik hyperpigmentácií a tzv. stareckých škvŕn.

Ide o to, že fajčenie spôsobuje zúženie krvných ciev, čo znižuje tok kyslíka a živín do pokožky. Fajčiari tak majú menej kolagénových a elastínových vlákien, kľúčových proteínov pre zdravie a pevnosť pokožky.

Zároveň nadmerná pigmentácia spôsobuje, že je pleť šedá, červenkastá alebo žltkastá a na pokožke sa objavujú starecké škvrny, predčasné vrásky, zhoršiť sa môže aj kožné ochorenie, ako je psoriáza či ekzém.

Čo sa stane s pokožkou, keď prestanete fajčiť?

Zrejme oveľa viac, než si len dokážete predstaviť. Pokiaľ skoncujete s fajčením, uľavíte v podstate všetkým orgánom v tele, vrátane toho najväčšieho, teda kože.

Hneď niekoľko štúdií potvrdilo, že následne dôjde k minimalizácii začervenania a ďalšieho sfarbenia pokožky, vrátane stareckých škvŕn. Dôjde aj k obnove produkcie kolagénu v tele.

Zároveň dochádza aj k zníženiu biologického veku, a to až o 13 rokov. Vedci na toto číslo prišli na základe niekoľkých faktorov, ako je jas, hladkosť, elasticita a sfarbenie pokožky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kedy začne byť viditeľné prvé zlepšenie?

Podľa vedcov u stareckých škvŕn a hyperpigmentácií dochádza k zlepšeniu už mesiac po skoncovaní s fajčením. K zmenám farby pleti potom dochádza po 1-3 mesiacoch.

Tipy pre obnovu pleti

Okrem toho, že prestanete fajčiť, existujú aj ďalšie kroky, ktorými môžete podporiť obnovu funkcií pleti:

  • Vyvážená strava
  • Pitný režim
  • Obmedzenie alkoholu
  • Dostatok pohybu
  • Dostatok kvalitného spánku
  • Používanie opaľovacieho krému
  • Dodržiavanie pravidelnej rutiny starostlivosti o pleť, kam spadá čistenie, hydratácia a výživa pleti
  • Používanie produktov formulovaných pre obnovu pokožky. Napríklad séra s vitamínom C pomáhajú redukovať vrásky a rozjasniť pleť. Niacinamid pomáha s prejasnením pleti a so zmiernením hyperpigmentácie a stareckých škvŕn. Retinol je veľmi účinný v boji proti vráskam.
  • Estetické zákroky, ako je mezoterapia (pomocou mikroihličiek sa do pleti dostáva kyselina hyalurónová, ktorá sa postará o potrebnú hydratáciu pleti, prísun vitamínov i aminokyselín. Tento vitamínový a hydratačný koktail pre pleť znovu naštartuje tvorbu kolagénu a elastínu výplne či laserové ošetrenie.

zdroj: novinky.cz

Chyby, ktoré po štyridsiatke môžu srdce vyradiť z prevádzky

facebook

Čo môžu spôsobiť baktérie, ktoré žijú vo vašich ústach?

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.