Chcete žiť zdravšie, schudnúť a zlepšiť si fyzičku? Začnite pri tom, čo jete. Skúste koncept čistého stravovania. Stačí mesiac a pocítite zmenu nielen na tele, ale budete sa jednoducho cítiť lepšie.
Poznáte koncept čistého stravovania (clean eating)? Keď zistíte, čo robí priemyselne vyrábané jedlo s vašim telom, nebudete mať problém ho z jedálnička vyradiť alebo ho aspoň obmedziť. Odmenou vám bude úbytok kíl, zlepšenie funkcie metabolizmu i imunitného systému a viac energie.
Počas posledného storočia sa na naše stoly dostalo obrovské množstvo priemyselne spracovávaného jedla. Výsledkom je, že naše jedálničky obsahujú viac cukru, soli, rafinovaných sacharidov a transmastných kyselín, než je zdravé. V dôsledku toho vážime stále viac, sme viac chorí, letargickejší a stále závislejší na predpisovaných liekoch. A pritom stačí málo – napríklad namiesto po balíčku sušienok siahnuť po čerstvom ovocí. Poďme sa spoločne pozrieť, čo všetko procesované jedlo ovplyvňuje a ako sa môžeme zbaviť jeho negatívneho vplyvu.
Nebezpečenstvo pre zdravie
Veľa priemyselne vyrábaných potravín obsahuje látky, ktoré môžu byť pre naše telo nebezpečné a ktoré môžu spôsobovať, že sa cítime zle. Najzákernejších je cukor, ktorý sa nachádza dokonca aj tam, kde by ste to vôbec nečakali, napríklad v šalátovom dresingu. A potom sú tu aditíva, ktoré sú vo väčšom množstve toxické až karcinogénne – používajú sa ako konzervanty, emulzifikátory a stabilizátory. Zabudnúť nesmieme ani na umelé farbivá, sladidlá a dochucovadlá. Tie môžu byť príčinou niektorých zmien správania u detí, obezity, a dokonca srdcových ťažkostí.
Aby toho nebolo málo, aj niektoré zdravé potraviny (napríklad niektoré müsli tyčinky, sendviče alebo napríklad nátierky) obsahujú veľké množstvo transmastných kyselín spájaných so srdcovými a tráviacimi ťažkosťami a ďalšími zdravotnými problémami. A potom je tu ešte soľ. Niektoré potraviny jej obsahujú toľko, že dokážu naplniť dennú dávku sodíka už v jednej porcii, čo vedie okrem iného napríklad k zadržiavaniu vody v tele.
Priberanie na váhe
Tým, že jeme veľké množstvo procesovaného jedla, do seba dostávame všetky už spomínané chemikálie, nezdravé tuky, cukry a soľ, ale nie dostatok vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov, takže z výživového hľadiska vlastne konzumujeme iba prázdne kilojouly.
Preto sa typický jedálniček západného sveta plný rafinovaných obilnín, sladkých nápojov a procesovaného jedla považuje za príčinu vzniku srdcových ochorení, cukrovky, obezity a niektorých druhov rakoviny. Priemyselne spracovávané jedlo je skrátka z hľadiska výživy značne neefektívne. Bez potrebných výživných látok spôsobuje iba nárast váhy a zároveň pokles našej energie.
Jeden príklad za všetky: Vo chvíli, keď si kúpite hotový sendvič, dostávate vlastne len dávku rafinovaných sacharidov, ktoré obvykle pochádzajú z bielej pšeničnej alebo kukuričnej múky zbavenej všetkých výživných látok, okrem rýchlo stráviteľného cukru. Okrem toho, že takéto potraviny veľmi pravdepodobne môžu za všetky už spomínané zdravotné problémy, tiež zvyšujú hladinu cukru v krvi, čo môže viesť nielen k tomu, že máte rôzne chute, ale tiež to môže spôsobovať únavu a pocit nafúknutia a spomaľovať metabolizmus. Tieto potraviny môžu stáť dokonca aj za výkyvy nálad.
Bez polotovarov budete mať krajšiu pleť
Naproti tomu čisté potraviny so sebou nesú množstvo benefitov, na ktoré sa pozrieme bližšie. Keď začnete jesť čisto, môžete čakať úbytok kilogramov (hoci budete pravdepodobne jesť viac ako predtým), čistejšiu pleť a lepšiu kvalitu vlasov. Budete sa cítiť silnejší, mať viac energie a lepšie spať.
V poslednej dobe sa tento spôsob stravovania spája aj so zlepšením trávenia, znížením krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi aj s lepšou psychickou kondíciou. Pretože čisté potraviny obsahujú viac výživných látok, ich spracovanie v tele prebieha dlhšie, čo znamená, že sa budete cítiť dlhšie sýti. A dokážu zmierniť aj vašu alergiu alebo precitlivenosť.
Princípy čistého stravovania
- Jedzte 5–6 menších porcií denne.
- Jedzte každé 2–3 hodiny.
- V každom jedle kombinujte bielkoviny a komplexné
sacharidy. - Pite minimálne 2 l čistej vody denne.
- Nikdy nevynechávajte jedlo, hlavne raňajky!
- Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným,
rafinovaným potravinám, najmä bielej múke a cukru. - Vyhýbajte sa všetkým nasýteným a transmastným
tukom. - Vyhýbajte sa cukrom naplneným limonádam a
alkoholu. - Konzumujte adekvátne množstvo zdravých tukov
každý deň. - Vyhýbajte sa všetkým kalorickým potravinám,
ktoré nemajú pre vaše telo žiadnu nutričnú hodnotu (obsahujú tzv. prázdne kalórie). - Dbajte na príjem čerstvej zeleniny a ovocia,
ktoré obsahujú veľké množstvo vlákniny, vitamínov a enzýmov. - Držte sa vhodných veľkostí porcií.
Na upokojenie tela
Bylinky a korenie. O zázvore a kurkume sa často hovorí, že dokážu uľaviť boľavým svalom. Skúste ich pridať do marinády na mäso, dajte si zázvorový čaj alebo vyskúšajte takzvané zlaté mlieko (mlieko zvarené s kurkumou).
Sója. Dokáže znížiť hodnoty zápalového parametra CRP, o ktorom sa hovorí okrem iného aj v súvislosti s infarktom myokardu. Siahnite po fermentovanom variante, ako je napríklad tempeh.
Morské ryby. Dobrou voľbou je losos. Jeho ružová farba je dielom karotenoidov, ktoré majú protizápalové účinky.
Sladké zemiaky. Batáty obsahujú veľké množstvo vitamínov C a E, ktoré redukujú podráždenie a zlepšujú zdravie pokožky.
Vlašské orechy. Obsahujú kyselinu alfa-linolénovú, ktorá znižuje riziko vzniku srdcových ťažkostí a cukrovky.
Zelený čaj. Je doslova nabitý katechínmi, ktoré bojujú s voľnými radikálmi a urýchľujú regeneráciu po cvičení.
zdroj: mojezdravi.cz