Zázvor alebo aj Ďumbier lekársky. Prečo by ste ho mali pravidelne konzumovať?

Ak poznáte tradičnú medicínu, potom iste poznáte hodnotu zázvoru ako liečivej rastliny. Pred tisíc rokmi bol zázvor používaný ako liečivo na rad problémov s trávením i na bolesti. Moderné štúdie navyše dokazujú, aké skvelé prínosy zázvor má. Je jedno, či je sušený alebo čerstvý; nedá sa poprieť, že zázvor je neoddeliteľnou súčasťou prírodnej liečby. Je dobré ho využívať každý deň, aby ste získali mnoho zdravotných prínosov. S čím zázvor pomáha?

Pomáha s nevoľnosťou

Zázvor pomáha bojovať s nevoľnosťou tým, že napomáha k neutralizácii a vylučovaniu črevných plynov, urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka. Dva gramy sa bežne využívajú na liečbu neplodnosti a tehotným ženám pomôže na zmiernenie rannej nevoľnosti. Zázvor funguje lepšie ako dimenhydrinát. Môže dokonca účinkovať lepšie ako vitamín B6 pri prevencii nevoľnosti a vracania u pacientov podstupujúcich chemoterapiu.

Pomáha pri trávení

Aktívne látky zázvoru – gingerol a shogaol – stimulujú trávenie zvýšením slín a produkciu žlče, rovnako ako podpory aktívnych enzýmov ako je trypsín či pankreatická lipáza. Tiež zlepšujú absorpciu živín tým, že znižujú zápal a podráždenie tráviaceho traktu. Okrem toho koreň zázvoru zabraňuje tráveniu, zápche, nadúvaniu a kŕčom tým, že zvyšuje motilitu žalúdka (vyprázdnenie žalúdka). V skutočnosti iba jeden až dva gramy zázvoru pred jedlom môže pomôcť znížiť trávenie až o 50%.

Potláča zápal

Zázvor rovnako ako všetky protizápalové lieky blokuje protizápalový enzým cyklooxygenázu 2 (COX-2) a poskytuje úľavu od bolesti u pacientov, ktorí trpia zápalovým ochorením, ako je osteoartróza. Nedávny výskum ukázal, že zázvorový extrakt bol rovnako účinný a oveľa bezpečnejší ako diklofenak, obľúbený protizápalový liek, ktorý  sa využíva na liečbu osteoartrózy.

Zmierňuje bolesť

Zázvor je tradičný liek na bolesti spôsobené intenzívnymi menštruačnými kŕčmi. Pomáha bojovať tiež so zápalom, bolesťou a opuchmi u pacientov, ktorí trpia artritídou. A pôsobí dokonca lepšie ako lieky NSAID, ako je ibuprofén alebo kyselina mefenamová. Okrem toho zázvor bojuje s bolesťou vyvolanou intenzívnym cvičením tým, že zvyšuje tok krvi a prívod kyslíka do zapálených svalov.

Znižuje hladinu cholesterolu

Zázvor pomáha zlepšiť metabolizmus tukov a tiež znižovať hladinu lipidov v krvi. V štúdii, ktorá bola zameraná na pacientov so zvýšenou hladinou lipidov, bolo zistené, že užívanie troch gramov zázvoru po dobu 45 dní významne znížilo hladiny triglyceridov, cholesterolu, lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou (VLDL) v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo.

Môže znížiť riziko srdcových ochorení

Zázvor reguluje aktivitu krvných doštičiek – krvných buniek, ktoré pomáhajú vytvoriť krvnú zrazeninu a zabraňujú nekontrolovateľnému krvácaniu. Normálna reakcia krvných doštičiek však môže byť zmenená cigaretami či hypertenziou, čo môže viesť ku koronárnym ochorením srdca. Koreň tiež reguluje krvný tlak a hladinu cukru v krvi pre optimalizáciu kardiovaskulárneho zdravia. V skutočnosti počas dvanástich týždňov, kedy sa denne konzumovali dva gramy zázvoru, sa znížil krvný tlak hypertenzných diabetikov o 10%.

Zlepšuje funkciu mozgu

Zázvor podporuje kognitívne funkciu bojom s oxidačným stresom a zápalom mozgu. Vedci sa domnievajú, že to môže byť kľúčom k prevencii a k ​​boju s Alzheimerovou chorobou a ďalšími neurodegeneratívnymi chorobami. Podľa štúdie 800 mg zázvoru, ktoré sa podávajú denne počas dvoch mesiacov, môžu pomôcť presnosti pozornosti, kvality a rýchlosti pamäte u žien stredného veku.

Bojuje proti rakovine

Zlúčenina nájdená v zázvore – 6-Gingeroly – získala zvýšený záujem zo strany vedeckej komunity ako možný protirakovinový agent. Bolo preukázané, že potláča proliferáciu (bujnenia, rast) a inváziu rakovinových buniek prevenciou angiogenézy (proces novotvorby krvných kapilár) v nádoroch. Koreň zázvoru tiež indikuje apoptózu rakovinových buniek v boji proti chorobe. Dva gramy denne potláčajú protizápalové molekuly, ktoré sa podieľajú na vývoji nádorov v hrubom čreve. Zázvor ukázal veľa potenciálu pri liečbe rakoviny kolorektálneho karcinómu a pokračuje sa vo výskume u lymfómov, hematómov, rakoviny prsníka, rakoviny kože, rakoviny pečene a rakoviny močového mechúra.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako užívať zázvor?

Ak chcete získať čo najviac týchto výhod a dostať vaše telo späť, stačí konzumovať zázvor a to každý deň. Môžete ho pridať k mäsu, zelenine, do dressingov alebo do šalátu. Najľahší spôsob, ako konzumovať zázvor, je urobiť si zázvorový čaj a každé ráno ho vypiť na prázdny žalúdok. Na prípravu čaju využite 4 až 6 tenkých plátkov surového zázvoru na jednu šálku varenej vody. Nechajte spoločne variť 10-15 minút a potom odstráňte zázvor. Pridajte lyžicu medu a môžete podávať.

Zdroj: vitalitis.cz/

Cesnak! Aké najväčšie chyby, ktoré ničia jeho účinky, robíme v kuchyni?

facebook

Vďaka čaju budete zdravší a krajší! Aký druh si vybrať?