Liečba pôstom alebo dá sa rakovina vyhladovať?

Od pôstu ako metódy chudnutia väčšina odborníkov odrádza. Ľahko zhodené kilá sa totiž väčšinou rýchlo vrátia späť. Stále viac ľudí ho ale podstupuje pre jeho liečebné a preventívne účinky. Skutočne sa dá choroba vyhladovať?

V pozitívnu silu hladovania verí aj herec a filmový producent Jiří Pomeje, ktorý sa prostredníctvom neho snaží bojovať s rakovinou hrtana. Momentálne podstupuje takzvanú Breussovou diétu.

Tadiaľ cesta nevedie

Dnes už zosnulý autor metódy Rudolf Breuss tvrdil, že keď sa nádoru odoprie prísun živín, dôjde k jeho odumretiu a následnému zničeniu pomocou imunitného systému. Počas 42 dní nie je dovolené prijímať žiadnu potravu s výnimkou zeleninových štiav. Táto diéta by sa navyše nemala kombinovať s chemoterapiou ani rádioterapiou.

Breussov spôsob liečby je populárny, hoci neexistuje žiadny vedecký dôkaz a riadna klinická štúdia, ktorá by potvrdzovala, že skutočne funguje. Práve naopak – lekári poukazujú na prípady, keď chorí ľudia po absolvovaní tejto kúry zomreli. Kvôli dlhodobej absencii jedla totiž nemali dostatok síl na boj so zákernou chorobou.

Krátkodobý pôst však môže mať na pacientov s rakovinou pozitívny vplyv. Vedci z univerzity v Južnej Kalifornii došli k záveru, že občasná dvoj- až štvordňová pauza v jedle posilňuje imunitný systém. To je prospešné najmä u chorých podstupujúcich chemoterapiu, ktorá dáva obranyschopnosti poriadne zabrať. Ale tu je však priestor pre ďalšie štúdie, ktoré by tieto závery ďalej potvrdili.

Očista tela i duše

Pôst teda rozhodne nie je všemocným liekom, v niektorých prípadoch ale skutočne pomáha, najmä ako prevencia. „Trávenie zjedené potravy je pomerne náročný dej, pri ktorom sa spotrebuje veľké množstvo tráviacich enzýmov a energie. Pri pôste, kedy telo nie je nútené tráviť, použije ušetrenú energiu a enzýmy na čistenie, opravovanie a uzdravovanie seba samého, „opisuje lekárka Barbora Müllerová.

Oddych od prísunu potravy teda uľavuje tráviacej sústave, obnovuje črevnú mikroflóru, regeneruje pečeň a obličky. Pôst býva využívaný aj k zníženiu krvného tlaku a blahodarný je aj jeho vplyv na psychiku.

Lepšia pleť i osvieženie

„U ľudí, ktorí prešli niekoľkodňovom pôstom pre zdravie, ktorý sa používa hlavne pre regeneráciu relatívne zdravých jedincov, zaznamenávame pozitívne ozdravné výsledky – odchádzajú bolesti chrbta a kĺbov, miznú opuchy, zlepšuje sa pleť, mizne únava, bolesti hlavy a ďalšie neduhy,“ popisuje svoje skúsenosti tréner pôstu Vladimír Popov z Centra riadenej regenerácie.

Názory na optimálnu dĺžku pôstu sa líšia, ale aj tie jednodňové majú zmysel. „Sú určite vhodným odľahčením obzvlášť v dnešnej dobe, keď sa ľudia dosť často prejedajú. Nemožno však od nich očakávať žiadny veľký regeneračný či liečebný účinok. Ten podľa poznatkov nemeckých lekárov prírodnej medicíny nastáva až po piatich až siedmich dňoch, „hovorí Vladimír Popov.

Nehodí sa pre všetkých

Do hladovania by sa však nemal púšťať každý. „Pôst nie je vhodný napríklad pre adolescentov, deti, tehotné a dojčiace ženy, podvyživené osoby, pre ľudí s ťažkými psychickými problémami či pre diabetikov, ktorí užívajú lieky na zníženie hladiny krvného cukru. Zvážiť by ho na základe svojej kondície mali tiež ľudia vysokého veku, „menuje Barbora Müllerová. Konzultácia s lekárom je namieste tiež u chorých.

Než začnete

Patríte medzi pôstových zelenáčov a chystáte sa hladovanie vyskúšať? Dodržujte pravidlá. Úplne najlepšie ale je sa pred pôstom, hlavne ak má byť dlhší, poradiť s odborníkom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Začínajte s jednodňovými pôstami, pri ktorých zistíte, ako vaše telo na absenciu jedla reaguje. Ak sa cítite dobre, môžete si hladovania predĺžiť. Pri pôste nepodstupujte príliš veľkú fyzickú záťaž, ale dajte prednosť prechádzkam či joge. Niekoľko dní pred začatím hladovania odľahčite jedálniček. Striedmi buďte tiež po jeho skončení – začnite s ovocím a zeleninou. Ostatné potraviny zaraďujte postupne.

Počas pôstneho obdobia viac pite.

zdroj: prozeny.cz/

Čo jesť a piť, aby sme boli šťastnejší

facebook

Ako to vidí chlap: 7 metód, ako si udržať partnera