Nevera verzus vek: Dôvody záletov sa radikálne menia

Dalo by sa povedať, že nevera sa nevyhýba nikomu. Zahýbajú muži i ženy, mladí i starí. Čo sa ale mení, je dôvod, prečo ich lákajú cudzie postele. Podľa odborníkov je „motivácia“ k záletom v dvadsiatich iná ako v päťdesiatich.

Hovorí sa, kto si bez viny, hoď kameňom. A v prípade nevery naozaj asi nikto nemôže povedať, že sa mu to nemôže stať. Proste nikdy neviete, čo bude za týždeň, za rok, za dvadsať rokov. Ale čo ľudí do cudzích postelí ťahá? Líši sa to podľa veku.

Mladí proste blbnú

Je im okolo dvadsať až dvadsaťpäť rokov, ale majú stáleho partnera či partnerku. A bývajú si neverní. V ich prípade to vraj býva najčastejšie z akejsi túžby po slobode a nezávislosti, čo ako dôvod svojej nevery uviedlo dvadsať percent respondentov, ktorí sa zúčastnili prieskumu pre Journal of Sex Research.

Za ich nestálosťou je tiež určitá mladícka nerozvážnosť a rebelantstvo. Podľa vedcov z Univerzity v Tennessee je to jednoducho povedané obdobie pokusov a omylov, kedy sa mladí snažia utriediť si nejako svoj život. Britská sexpertka Tracey Cox sa navyše domnieva, že dnešná mladá generácia emočne dospieva omnoho neskôr ako v minulosti: „Skoršie generácie sa v tomto veku už vydávali a ženil, mali deti. Súčasnej generácie toto dozrievanie trvá oveľa dlhšie. „

Tridsiatnikom klesá sebavedomie

Ďalšou kategóriou záletníkov sú tridsiatnici, ľudia vo veku tridsať až štyridsať rokov. Tí už emočne dospeli, žijú v dlhodobom vzťahu a často majú aj deti.

Začínajú sa tak trochu vo vzťahu nudiť, respektíve premýšľajú, či by vôbec ešte na trhu singles obstáli. V zajatí partnerských stereotypov môžu nadobudnúť dojem, že na to už nemajú. Klesá im sebavedomie, ktoré si potrebujú niekde zvýšiť. A v cudzej posteli rastie naozaj rýchlo!

Navyše v tomto veku občas prichádza akési prvé kolo životného vyhorenia. „Okolo tridsaťpäť rokov prichádzajú logicky otázky typu, prečo to všetko robím a, čo je zmyslom môjho života. A keď ľudia nepoznajú odpoveď, prepadajú frustrácii a depresii. Z tej sa môžu snažiť dostať aj tak, že sú neverní. Majú totiž pocit, že zase žijú, „vysvetľuje vzťahová trénerka a zakladateľka Školy pre ženy Lenka Černá.

Stredný vek sa trápi

Ľuďom takzvaného stredného veku je zhruba od štyridsaťpäť rokov vyššie. Žijú v dlhoročnom manželstve či partnerstve, majú deti, často už odrastenejšie, alebo dokonca dospelých.

Človek by si povedal, že si konečne môžu dopriať trochu viac pokoja, nemusia toľko lietať okolo potomkov, môžu sa venovať partnerovi. Lenže bohužiaľ v tomto období veľmi často naplno prepuknú všetky vzťahové problémy a nezhody, na ktoré predtým akosi nebol čas.. „V tomto veku sa najviac prejavuje, či ľudia na svojom vzťahu pracovali a dokázali napriek stereotypu udržať vzájomnú lásku a podporu. Väčšina vzťahov, ktoré držali len kvôli deťom, sa teraz rozpadajú, „opisuje Lenka Černá.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Navyše v tomto veku začínajú ľudia oveľa viac myslieť na seba a sú sebeckejší, pretože ich prepadá naozajstný strach. Desia sa, že nič (alebo väčšinu) z toho, čo mali v živote v pláne, zatiaľ nestihli. Zrazu majú potrebu všetko dohnať, kým je ešte čas.

zdroj: prozeny.cz/

Zostať dlho mladý je možné

facebook

Tieto rozdiely medzi partnermi neustojí žiadna láska!