Mnoho vzťahových problémov sa dá vyriešiť – keď o to obaja stojíte a ste ochotní na tom pracovať. Ale potom sú veci, s ktorými sa nedá robiť nič. Nezmeníte ich. Jednoducho spolu nemôžete fungovať. Ktoré to sú?
Najrôznejšie návyky a zlozvyky, ktoré vás na partnerovi (alebo jeho na vás) štvú, hádky o všetko možnom, dokonca aj nevera. S tým všetkým sa dá niečo robiť, to všetko spolu môžete za istých podmienok prekonať. Navyše sa dajú určité veci v priebehu vzťahu spoločne natrénovať a obrúsiť hrany k spokojnosti oboch.
S niečím ale nepohnete, aj keby ste sa postavili na hlavu. Sú to totiž problémy, ktoré plynú z vašej či partnerovej povahy, emočného nastavenia. Z toho, ako vidíte svet. A toto je päť vecí, s ktorými skutočne neurobíte nič a je asi najlepšie skúsiť šťastie s niekým iným.
1. Odlišné spôsoby zdieľania
Všetci v sebe majú zakorenené určité typy správania. Preto niekto na váš smútok automaticky reaguje tak, že vás objíme, prejaví psychickú i fyzickú blízkosť a iného to ani nenapadne. Tieto návyky, spôsoby zdieľania, postoj k intimite (fyzickej aj emočnej) sú dané výchovou, tým, čo ste videli a zažili v detstve, ale aj geneticky. Všeobecne sa dá povedať, že existujú tri typy ľudí:
* Úzkostlivý typ – Títo ľudia sú skoro stále nervózni. Majú strach, že o partnera prídu, že ich opustí. Stále čakajú, čo sa pokazí, vidia vždy to najhoršie. A preto vyžadujú až extrémne partnerovu pozornosť a záujem. Neustále potrebujú počuť vyznanie lásky a uisťovať sa, že je všetko v poriadku.
* Odťažitý typ – Toto je pravý opak úzkostlivého typu. Títo ľudia sa od partnera emočne dištancujú, lipnú na svojej nezávislosti, ktorá je pre nich dôležitejšia ako vzťah samotný. Nevedia sa druhému otvoriť, byť k nemu úprimní a podeliť sa o svoje pocity.
* Zlatý stred – Ideálny variant. Takí ľudia dokážu nájsť správnu hladinu dostačujúcej starostlivosti a záujmu, nie sú ani príliš dotieraví a otravní, ale ani nevšímaví. Nemajú problém s nadväzovaním intimity (v emočnom zmysle slova), partnerským zdieľaním a vcítením do pocitov náprotivku.
Je jedno, aký kto je typ, záleží skôr na tom, či si nájde partnera, ktorý k nemu po tejto stránke pasuje. „Najhoršie možná kombinácia je úzkostlivý typ s typom odťažitým. Nemusíte byť žiadny expert na psychológiu, aby ste si dokázali predstaviť, čo títo dvaja spolu asi budú prežívať,“ hovorí britská expertka na sex a vzťahy Tracey Cox.
A ideálny variant? Samozrejme dvaja ľudia typu zlatý stred. „Ale mnohokrát stačí, keď aspoň jeden z páru je týmto zlatým stredom, pretože je šanca, že to spolu vybalansujú. Aj keď ste úskostlivý typ, môžete od partnera okukať lepší prístup, „hovorí Tracey Cox.
2. Komunikačná neschopnosť
Asi si hovoríte, že je tu zasa to ohrané klišé „základom spokojného a zdravého vzťahu je komunikácia“. „Lenže by ste sa divili, koľko ľudí stroskotá na problémoch, ktoré by mali veľmi jednoduché riešenie, len keby si o nich vedeli porozprávať,“ tvrdí Tracey Cox.
Opäť platí, že ak má problémy s komunikáciou len jeden z páru, dá sa to nejako ustáť. Ten slabší sa môže rade vecí naučiť, okukať ich, nechať sa náprotivkom tak trochu viesť. Lenže keď sú mimo obaja, sú v podstate bez šance.
3. Nezhodnú sa v otázke rodičovstva
Deti vzťah posilňujú, ale aj oslabujú. Obzvlášť prvé roky rodičovstva sú záťažovou skúškou, ktorú zvládnete, len keď ste obaja po potomkoch túžili. Sú vaším spoločným snom, cieľom, za ktorým ruka v ruke idete a ste ochotní za to zaplatiť akúkoľvek cenu.
Ak ale jeden z vás o deti nestojí (a nerozídu sa kvôli tomu hneď), bude pod tlakom a prinútený k niečomu, do čoho sa mu nechce. A všetky problémy a starosti bude znášať oveľa horšie a zrejme to nezvládnete.
4. Dramaticky rozdielne libido
Zabudnite na prvý rok, tam je obojstranná túžba a vášeň na extrémnej výške, pretože fungujú hormóny – za všetkým je zamilovanosť. Neskôr ale uvidíte veci jasnejšie.
Je asi nemožné nájsť niekoho, kto má úplne identické libido ako vy, a bežné rozdielnosti sa väčšinou dajú celkom ľahko vybalansovať. „Ak má jeden z vás naozaj vysokú sexuálnu potrebu a druhý takmer žiadnu, bude to veľmi ťažký a dosť možno vopred prehraný boj,“ hovorí Tracey Cox. Jeden sa bude cítiť neustále odmietaný a druhý zase bude mať pocit, že je pod permanentným tlakom, nútený k niečomu, na čo nemá chuť.
5. Konštantná nevera
Aj neveru možno vo vzťahu prekonať, ale len za určitých podmienok. A jednou z nich je, že si záletník uvedomuje, že urobil chybu, ľutuje ju a predovšetkým nemá v pláne ju opakovať. „Lenže niektorí ľudia na nevere nevidia nič zlé, je to pre nich normálna vec, bežná súčasť života. Preto sa jej dopúšťajú konštantne,“ opisuje Tracey Cox. Ak však žijú s niekým, kto ju odmieta a vníma zálety ako zradu, nemôžu spolu títo dvaja byť šťastní. Nikdy!
zdroj: prozeny.cz/