Bol to, či nebol orgazmus? Podľa odborníkov to tretina žien vôbec nepozná

Búrlivý, hlasný výbuch vášne … Takýmito slovami sa ženské vyvrcholenie opisuje v časopisoch, prípadne v erotických alebo porno filmoch. Lenže realita je úplne iná. Až tretina žien vlastne nevie, či orgazmus vôbec prežila.

Vo filmoch ženy vrcholia ľahko, rýchlo a hlavne tak, že ich zážitku si nemožno nevšimnúť, nie je možné pochybovať o tom, čo práve prežívajú. Lenže v skutočnom živote nie všetky ženy majú takto silný orgazmus a až tretina z nich teda ani nevie, či to, čo cítili, bolo „ono“.

Povedané číslami

Napríklad americká sexuologička Vanessa Marin tvrdí, že až 32 percent žien, ktoré k nej dochádzajú na tvorivé dielne zamerané na ženský orgazmus, sa priznalo, že veľmi často ani nevedia, či „to“ bolo alebo nebolo vyvrcholenie. A súhlasí s ňou aj britská sexpertka Tracey Cox. Tá sa vo svojej praxi stretla s radom žien, ktoré boli v priebehu milostných hrátok vzrušené, užívali si to a na konci sexu sa cítili uspokojené. „Ale tento pocit nie je zárukou toho, že ste prežili orgazmus. Sex môže byť dobrý a príjemný, aj keď nekončí vaším vyvrcholením, „vysvetľuje Tracey Cox.

Prvý orgazmus

Pravda je taká, že väčšina žien prežije svoj prvý orgazmus v živote pri masturbácii, často s pomocou vibrátora. Podľa najrôznejších zahraničných prieskumov ho v 45 percentách ženy prežijú vo veku 18 až 24 rokov, v 43 percentách prípadov skôr ako oslávi osemnáste narodeniny. „Väčšina z nich nepochybuje o tom, čo práve prežila. Ale sú ženy, ktoré nemávajú orgazmy moc silné, naopak skôr veľmi mierne a jemné, a potom prichádza neistota a pochybnosti sú pochopiteľné, „hovorí Tracey Cox.

Rôzne prežitky

Vyvrcholenie je najlepším okamihom sexu, tým najpríjemnejším pocitom, po ktorom prichádza uvoľnenie tlaku, ktorý vznikol milostnou stimuláciou. Ale jeho intenzita sa líši, je vysoko individuálna. „Sú ženy, ktoré majú naozaj silné a búrlivé orgazmy, ale sú aj ženy, ktoré ich majú veľmi nenápadné a jemné. A väčšina žien to má tak pol na pol. Niekedy je to veľké a nezameniteľné, inokedy si hovoríte, aha, tak to už bolo ono,“ vysvetľuje Tracey Cox.

Dôvodov, prečo sa intenzita tak moc odlišuje, je niekoľko. Záleží napríklad na tom, v akej fáze menštruačného cyklu ste, akú máte náladu, či ste pila alkohol (ak ste totiž píla veľa, najskôr sa orgazmu nedočkáte, ale ak ste si dala len trochu, naopak budete viac uvoľnená a bude to lepšie), či máte nejaké gynekologické ťažkosti, aké sú vaše milostné skúsenosti a podobne.

A záleží samozrejme aj na tom, akou technikou ste orgazmu dosiahla, a či ste na to bola sama, či to bolo s partnerom. Tie najsilnejšie orgazmy prežívajú totiž ženy najčastejšie samé pri masturbácii a súvisí to s mierou uvoľnenia. Pri masturbácii myslíte len na seba, nemusíte sa nijako kontrolovať, obmedzovať, čo vedie k úžasným a silným orgazmom.

Nejde to a nejde

Ak si ale myslíte, že ste skutočne anorgasmická (nie ste schopná dosahovať orgazmus), odporúča sa predovšetkým akási fyzická kontrola. „Anorgazmia môže mať fyzické príčiny. Na vine môže byť hormonálna nerovnováha, gynekologické ťažkosti či niektoré lieky,“ tvrdí Tracey Cox s tým, že v tomto prípade pomôže lekár.

Veľakrát je ale na vine psychika. „Väčšinou ide o psychické ťažkosti, ktoré vznikli už v dobe detstve, napríklad veľmi prudérnej výchove či prísnym náboženským založením rodiny. Vznikol tak pocit, že sex je nečistý a zlý,“ vysvetľuje Tracey Cox. Takéto ženy vlastne samy sebe nedovolia vyvrcholiť, pretože v kútiku duše majú pocit, že robia niečo zlé, za čo si zaslúžia skôr trest než odmenu. V takom prípade pomôže len skúsený terapeut.

Keď to nejde s ním

Veľmi častý problém ale je, že ženy orgazmus dosahujú len pri masturbácii, s partnerom už im to nejde. V tomto prípade je najčastejším dôvodom zle zvolená milostná technika a mužská neznalosť toho, ako funguje ženská sexualita. „Stále totiž po svete chodí veľa mužov, ktorí si myslia, že iba ich penis môže žene spôsobiť to pravé potešenie. Avšak len dvadsať percent žien dosahuje vyvrcholenie čistou penetráciou bez akejkoľvek stimulácie,“ hovorí Tracey Cox.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Podľa nej je jediná šanca mužom vysvetliť, že takto ľahké by to bolo len vo chvíli, keď by sa klitoris nachádzal vnútri vagíny. Ale pretože sa nachádza inde, je potrebné sa naň zamerať. A to musíte svojmu partnerovi vysvetliť a nie je od veci mu prezradiť, čo sa vám práve pri masturbácii osvedčilo. Jedným z veľmi spoľahlivých spôsobov, ako s partnerom vyvrcholiť, je podľa Tracey Cox napríklad orálny sex, tak čo ho vyskúšať? Pre inú stimuláciu klitorisu potom môžete s partnerom použiť špeciálne lubrikačné gély, ktoré zvyšujú vzrušivosť a uľahčujú dosiahnutie orgazmu, pretože prekrvujú intímne partie a zvyšujú ich citlivosť. A nemusíte sa báť ani najrôznejších sexuálnych hračiek a pomôcok, ktoré vám na spoločnú cestu k vrcholu pomôžu.

zdroj: prozeny.cz

Predstierať orgazmus – áno či nie?

facebook

Čo robiť, aby vás deň čo deň miloval stále viac?