Ženy a orgazmus 1.diel – Čo orgazmus ovplyvňuje a ako ho rozpoznať

Ženský orgazmus je pocitové vyvrcholenie vzrušenia (rozkoše) u ženy. Mať alebo nemať orgazmus je osobná vec ženy a rozhodne nie je nutnosť ho vždy dosahovať, aby bola žena spokojná so svojím sexuálnym životom. Mnoho ľudí verí, že by ženy mali mať orgazmus, že je so ženou niečo v neporiadku, ak ho nemá. Domnievam sa, že žena, ktorá chce mať orgazmus, ho bude schopná dosiahnuť vtedy, až pre to nastane ten pravý čas, kedy jej telo bude na to pripravené.

Čas dozrievania

Je veľa faktorov, ktoré prežívanie orgazmu u ženy ovplyvňujú. Prvým faktorom je vek a sexuálna zrelosť ženy. Mladé dievčatá sa vrhajú do sexuálneho života v stále mladšom veku. Niektoré s dosiahnutím orgazmu nemajú problém, sú sexuálne veľmi vzrušivé. Iné však zahajujú sexuálny život, hoci ich telu sa do toho ešte nechce, nič ich nevzrušuje a to len preto, že chodia s chlapcom, ktorý sex vyžaduje. Takéto dievčatá by sa sexom radšej mali počkať do tej doby, než ucítia, že sú na to zrelšie, napr. do 18-20 rokov a s chalanmi sa len kamarátiť. Nie je nutné to robiť len preto, že to robia všetci ostatní!

Kúzlo masturbácie a začiatok sexuálneho života

Ako dievča spozná, že je na sexuálne hry zrelá? Predovšetkým tak, že začne objavovať, čo ju vzrušuje, objaví čaro masturbácie a dôjde sama napríklad aj k orgazmu. Tiež začne túžiť po bližšom kontakte s niektorým chlapcom a pokiaľ dôjde napríklad k bozkávaniu, objavia sa príjemné pocity v podbrušku a zvlhčenie genitálií. Pokiaľ toto dievča neprežíva, buď nie je ešte dosť „zrelá“, alebo nestretla toho „pravého“, alebo váha, či ju viac nepriťahujú dievčatá a hľadá svoju sexuálnu orientáciu. Dievčatám a ženám, čo ešte nevedia, čo je to orgazmus radím: Majte rada svoje telo a nehanbite sa sama seba dotknúť. Spoznajte citlivosť svojho tela a nebojte sa o tom povedať partnerovi. Ďalším faktorom, ktorý hrá úlohu pri prežívaní orgazmu pri sexe s partnerom je samotný výber vhodného partnera. Jednak vás partner musí priťahovať aj inak ako len nabitou peňaženkou, pretože inak môžete zistiť, že je to úplný vôl a nejde mu o nič iné, než sa urobiť a na vaše uspokojenie kašle. Ak teda nájdete partnera, ktorý vás priťahuje a záleží mu na vás, poradím vám pár vecí. Osloboďte sa od tabu určujúcich, čo máme a nemáme mať rady v sexuálnom živote. Skúšajte rôzne sexuálne praktiky a polohy a experimentujte, prebuďte svoju sexuálnu fantáziu a objavte, čo sa vám páči najviac a vzrušuje vás.

Rozdiely v spôsobe dosiahnutia orgazmu u rôznych žien

Prevažná väčšina žien dosahuje orgazmus dráždením klitorisu, eventuálne v kombinácii s dráždením pošvového vchodu. Mnoho mužov si túto zvláštnosť ženskej sexuality neuvedomuje a túto aktivitu zanedbáva. Asi 40% žien je vzrušivých výhradne cez klitoris, zatiaľ čo výhradne vzrušivých vaginálne je asi 4 × menej. U dráždivých žien cez klitoris nevedie k orgazmu akokoľvek dlho trvajúca súlož bez dráždenia klitorisu. V priebehu života sa citlivosť a preferovaný spôsob dráždenia môže meniť. Zvlášť u mladých dievčat sa môžeme často stretávať s neschopnosťou dosiahnuť orgazmus, a to ani pri masturbácii. Tieto dievčatá jednoducho musia k orgazmu dozrieť a táto funkcia sa často objaví až po dlhšej dobe pohlavných stykov. Avšak asi 5-6% žien zostáva trvalo celoživotne neschopných dosiahnuť orgazmus akýmkoľvek spôsobom. Tieto ženy by sa tým nemali stresovať, pretože aj napriek tomu prežívajú často uspokojivý sexuálny život. Len výnimočne je anorgazmia spojená s frigiditou.

Rôznorodosť prežívanie orgazmu

Niektoré ženy majú búrlivý orgazmus, iné mierny. Niektoré majú multiorgazmus (vlna orgazmov nasledujúcich tesne za sebou), iné iba jediný. Niektoré nie sú príliš sexuálne založené, iné áno. Ak sa žena chce naozaj naučiť mať orgazmus, zrejme toho bude schopná. Ale vyžaduje to čas, trpezlivosť, uvoľnenie, šikovného partnera (ak chce orgazmus dosiahnuť dráždením od partnera) a dobre poznať svoje telo. Existuje obrovský komplex možností v oblasti ženského orgazmu – od orgazmu týkajúceho sa celého tela po orgazmus klitoridálny či vaginálny, od mentálneho (vyvolaného myšlienkami) k výrazne emocionálnemu (vyvolanému silným citovým zážitkom). Klitoridálny orgazmus je vyvolaný dráždením klitorisu, vaginálny dráždením pošvy, kde môže byť najcitlivejším miestom bod G, ak sú dráždené súčasne, orgazmus je nazývaný kombinovaným alebo komplexným. Tiež je možné vyvolať orgazmus análnom dráždením, v tom prípade je snáď možné ho nazvať orgazmom análnym. Niektoré ženy sú schopné dosiahnuť orgazmus tiež dráždením prsných bradaviek a iných erotogénnych zón. Dôležité je, aby každá žena bola v súlade s tým, čo chce jej telo.

Popisy orgazmov od rôznych žien

Orgazmy sú ako valiaci sa vlny, niekedy nežné a inokedy ako rútiaca sa búrka.

Nenachádzam pre to slov, snáď len, že sa dostaví obrovský rozmach a po ňom uvoľnenie a je to skutočne skvelé.

Moje orgazmy predstavujú kombináciu morských vĺn a elektriny prechádzajúce telom.

Pre mňa orgazmus predstavuje uvoľnenie napätia, najmä keď masturbujem. Ide o určité svalové kontrakcie, ktorých je niekedy len niekoľko, inokedy prichádzajú jedna za druhou.

Prežívam pocit vzrušujúcej horúčavy niekde v podbrušku, vnútri pošvy i na vulve. Pri silnejšom orgazmu sa horúco rozlieva v podobe slastných elektrizujúcich kŕčov do tela, väčšinou cez stehná do nôh až po končeky prstov. Pri slabšom orgazmu horúco zostáva v mieste pohlavných orgánov, ale pri masturbácii môžem prstami cítiť sťahy pošvy a konečníka. Potom vzrušenie ustáva a cítim pocit uvoľnenia.

Rôzne spôsoby dosiahnutia orgazmu

K dosiahnutiu orgazmu neslúži len penis. Žena môže rôznymi spôsobmi masturbovať a pri hrách s partnerom má tiež veľa možností, ako ho dosiahnuť. Je možné ho vyvolať prstami, orálnou stimuláciou – ústami a jazykom, s pomocou nejakej pomôcky – napr. vibrátor, orgazmus je možné vyvolať trením genitálií o telo milenca alebo o nejaký predmet, mnoho žien využíva k dosiahnutiu orgazmu prúd vody alebo sprchu. Orgazmus je možné zažívať aj vo sne alebo aj pri bdenia pri živých predstavách (denné snívanie), alebo pri sledovaní erotického obsahu aj bez fyzickej stimulácie – tzv. mentálny orgazmus alebo pri silnom citovom zážitku – emocionálny orgazmus. Každá žena je iná a môže byť citlivá na iných miestach, preto skúmajte citlivosť svojich pohlavných orgánov a okolie a hľadajte erotogénne zóny po celom tele.

Vaginálny versus klitoridálny

Je nejaký rozdiel medzi vaginálnym a klitoridálnym orgazmom? Rozdiel je v tom, akým dráždením je orgazmus vyvolaný. Samotný prežitok orgazmu môže byť rozdielny sám o sebe, nehľadiac na to, ako je vyvolaný. Niektoré ženy vnímajú viditeľný rozdiel v zážitku orgazmu medzi týmito dvoma spôsobmi dosahovania. Orgazmus môže byť tiež kombinovaný, spôsobený dráždením klitorisu aj pošvy zároveň. Niektorými ženami môže byť vnímaný ako najlepší, iné si však tento spôsob dosahovania orgazmu neobľúbili.

Rozmanitá túžba

Dokonca aj ženy, ktoré ľahko dosahujú orgazmus, prechádzajú v živote fázami, kedy orgazmus nemávajú. Býva to spojené s obdobím, keď nepociťujeme chuť na sex a naša túžba zoslabne (alebo zmizne) na niekoľko hodín či niekoľko rokov. Príčinou môžu byť napríklad hormonálne zmeny, napr. priebeh mesačného cyklu môže ovplyvniť chuť na sex a schopnosť prežívať orgazmus. Ale prežívania týchto zmien sa veľmi rôznia, každá žena to môže prežívať inak. Ďalším príkladom môže byť klimaktérium, v menopauze je prežívanie sexuálnej túžby odlišné u rôznych žien, niektoré nepociťujú takmer žiadnu zmenu, iné o sex strácajú záujem, ich túžba vymizne. Negatívny vplyv môže mať tiež hysterektómia alebo užívanie niektorých liekov napr. antidepresív alebo liekov znižujúcich krvný tlak, ale aj napriek tomu niektoré ženy orgazmus ďalej prežívajú.

Strácajúci sa a ťažko postrehnuteľný orgazmus

Väčšina žien má občas zážitok strácajúceho sa orgazmu – energia dosiahne vrchol, z ktorého sa normálne rozleje do celého tela, ale namiesto toho, aby tak urobila, nestane sa nič. Je to ako výstup na vrchol hory, tešíte sa z neho, dôjdete až takmer k vrcholu, ale ďalej to už nejde, nemôžete zdolať ten útes, ktorý pred vami stojí. Napriek tomu je to skvelý zážitok. Rad žien si nie je vždy istá, či mali orgazmus, lebo hranica medzi orgazmom a tým, kedy je človek vysoko sexuálne nabitý – takmer vyvrcholenie, na pokraji vyvrcholenie – sú trochu zotreté. Orgazmus môže byť veľmi rozmanitý. Od plne rozvinutého výbuchu, po ktorom nasleduje veľké uvoľnenie, po veľmi nepatrné vyvrcholenie, skrátka len akýsi záblesk, po ktorom nasleduje pocit upokojenia a uvoľnenia. Niekedy je vrchol celkom určitý, inokedy vnem vrcholu vôbec nepostrehnete, vzrušenie ustáva a ďalej sa nič nedeje.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Rozpoznanie orgazmu

Orgazmus môže byť tak jemný, že sa nedomnievame, že by si to, čo pociťujeme, zaslúžilo takéto označenie. Ako to spoznáte? Vnímate pocit zavŕšenia a ďalej už netúžite po sexe. Ak pravidelne masturbujete a nezažívajú nič, čo by ste mohli označiť slovom orgazmus, čo vás prinúti prestať? Ten pocit, že už to ďalej nejde, že vzrušenie, ktoré ste zažila, nejde už ďalej stupňovať. Zrejme ide o veľmi jemný orgazmus, netrápte sa tým. S trochou času a koncentrácia bude s najväčšou pravdepodobnosťou zosilňovať. Naopak niekedy môže byť žena natoľko zlikvidovaná a presýtená túžbou, že ukončí sex bez toho, aby muselo dôjsť k orgazmu. Iné ženy uvádzajú, že niekedy sa pre nich pôžitok z penetrácie úplne náhle stane na nevydržanie. Pocit „už dosť!“ Vôbec nemusí súvisieť s orgazmom, navyše to ani nemusí byť fyzická reakcia. Možno je to určitý pocit úzkosti, ktorý bez varovania vypláva na povrch z nášho podvedomia.

zdroj: sexus.cz/

Dlhodobý vzťah bez sexu. Vadí, keď máte sexu málo?

facebook

Ako začať hovoriť s partnerom o sexe a necítiť sa trápne