Emočné zdravie: Ovládate svoje emócie, alebo ony vás?

Ako vnímate svoje emócie? Dokážete ich ovládať, alebo ovládajú ony vás? Emočné zdravie je vedľa toho telesného a duševného ďalšou súčasťou vašej spokojnosti. Neznamená to, že sa musíte celý deň smiať, skôr sa v emóciách vyznať. Ako na to?

Dobré emocionálne zdravie je základným aspektom podpory odolnosti, sebauvedomenia a celkovej spokojnosti. Niekedy sú zamieňané za duševné, ale sú to dve odlišné oblasti. Emočné zdravie sa zameriava viac na emócie, zraniteľnosť a autentickosť. Druhou mylnou predstavou o dobrom emočnom zdraví je, že ste vždy šťastná alebo bez negatívnych emócií. Je to ale trochu inak. Dobré emočné zdravie sa prejavuje zručnosťou pre zvládanie vzostupov a pádov každodenného života. Už ste niekedy zažila deň bez najmenšej negatívnej emócie? Žiadne zamračenie, zvýšenie hlasu, nesúhlasu, naštvanie či sebaľútosti? Povedali by sme, že asi nie. Negatívne emócie asi nevyženiete, ale môžete sa s nimi naučiť pracovať, aby neovplyvňovali váš život. Túto výsadu ponechajte tým pozitívnym. Dobré emočné zdravie je zásadné pre vašu celkovú pohodu. A vy rozhodne chcete byť v pohode.

Ako to vyzerá, keď ste emočne zdraví?

Najlepšie to spoznáte na príklade. Psychologička Juli Fraga ukazuje hneď niekoľko príkladov dobrého emocionálneho zdravia a dopad, ktorý môže mať. „Všimnete si rozrušujúce emócií, keď sa objavia a to vám umožní pomenovať ich a spracovať ich zdravým spôsobom. Môžete sa napríklad rozhodnúť mať súcit s niekým, kto vám ublížil alebo vás naštval, než aby ste na neho hneď vyštartovali a naštvali sa. Alebo sa rozhodnete stanoviť si zdravé hranice v práci alebo s blízkymi, „dáva dôraz na vnímanie emócií odborníčka a dopĺňa. „Vedľa emócií je to vnímanie aj svojich myšlienok, to znamená vedieť premeniť kritický vnútorný hlas na príležitosť pre sebalásku a súcit.“ Vyskúšať to môžete v situácii, keď o sebe začnete premýšľať negatívne, neveríte si a kritizujete sa: „Nie som dosť dobrá, aby som to zvládla. Veď som tučná. Nikdy si nenájdem prácu, ktorá ma bude baviť. „Premýšľajte, ako by ste odpovedala, keby vám tieto negatívne vety hovorili vaši blízki, partner, deti, priatelia? Alebo, čo by ste im povedala, keby tieto súdy o sebe prednášali oni? Už vás počujem hovoriť: „To zvládneš. Si trošku silnejší, ale keď začneme behať, zhodíš to. „Tak prečo si nedodať odvahu, radosť a energiu sama? K tomu vám tiež pomôže zvedavosť. „Emocionálne zdravie prekvitá, keď ste zvedaví na svoje myšlienky, správanie a pocity a na to, prečo môžu v určitej chvíli vzniknúť,“ hovorí Juli Fraga. Je dôležité vedieť si položiť otázku: „Prečo tak reagujem?“ Alebo „Čo ma v mojej minulosti vedie k tomu, že hovorím, chovám sa, reagujem tak a tak?“

Práca s emóciami prinesie ovocie

Jedným z najdôležitejších pozitívnych prínosov je odolnosť voči stresu. Výskumy US National Library of Medicine ukazujú, že emočná tieseň vás robí zraniteľnejšími voči fyzickým chorobám tým, že ovplyvní váš imunitný systém. Emočne labilnejší ľudia bývajú preto omnoho častejšie chorí. Ale aj po výraznom emočnom vypätí často ochorieme, pretože sme náš imunitný systém oslabili. Ďalším pozitívom dobrého emočného zdravia sú hlbšie vzťahy. Keď ste vybavení zručnosťami zvládať svoje emócie, je pre vás ľahšie nadviazať kontakt s ostatnými a prejavovať viac empatie a súcitu. Viete dobre pracovať s argumentmi, nezačnete sa hneď hádať a hovoríte prostredníctvom svojich pocitov. Máte vyššiu sebaúctu. Vaše myšlienky, pocity a skúsenosti ovplyvňujú to, ako sa cítite. Dobré emočné zdravie vám pomôže vidieť v sebe to najlepšie napriek všetkému, čo sa okolo vás deje.

Ruka v ruke s dobrým emočným zdravím ide energia, ktorej máte viac. Vďaka pozitívnemu pohľadu sa budete cítiť nabití energiou a budete sa lepšie sústrediť a myslieť jasnejšie. Kým zlé emočné zdravie vyčerpáva vaše duševné zdroje a vedie k únave.

Ako môžem zlepšiť svoje emočné zdravie?

Emočné zdravie je skôr proces ako cieľ. Je pravdepodobné, že už možno teraz, sami od seba, robíte nejaké veci, ktoré pomáhajú posilniť vaše emočné zdravie. Pri prechádzaní týchto tipov nezabudnite, že emočné zdravie nie je o tom, aby ste mali vždy dobrú náladu. Ide o to vybaviť si situácie dobré aj zlé a vedieť ich emočne zvládnuť.

1. Precvičujte zvládanie emócií

„Učenie sa stratégiám zvládania, ktoré emócie zmierni, vám môže pomôcť lepšie reagovať,“ radí psychologička Juli Fraga. Medzi stratégie radí meditáciu, odpočinok, počúvanie hudby, čítanie a alebo sedenie s terapeutom.

2. Hýbte sa

Ak ste v práci alebo doma zahltení stresom a povinnosťami, pravidelné cvičenie môže byť problém. Aj tak si čas na fyzickú aktivitu rozhodne nájdite. Prečo? Vie totiž zlepšovať vaše emočné i fyzické zdravie. Snažte sa vyhradiť si 30 minút denne na nejaký druh fyzickej aktivity. Ak máte málo času, nájdite si aspoň 10 alebo 15 minút na rýchlu prechádzku.

3. Posilňujte sociálne väzby

Väzby s ostatnými môžu mať silný vplyv na vaše emočné a fyzické zdravie. Zostať v spojení s blízkymi vám môže poskytnúť podporu, keď prechádzate životnými výzvami. Podporujte tieto spojenia trávením času s blízkymi priateľmi a rodinou, či už osobne alebo po telefóne.

4. Všímajte si

Rastúci počet výskumov spája všímavosť s menšou emočné reaktivitou a väčšiou spokojnosťou vo vzťahoch. Všímavosť môže byť tak jednoduchá. Naučte sa sústrediť sa na jednu vec naraz, vyskúšať detox na sociálnych sieťach alebo sa raz za čas vykašlite na domáce povinnosti. Ide o to byť v súlade s praxou všímavosti a venovať i len pár minút niečomu, čo vás baví.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Kvalitne spite

Kvôli zlému spánku budete náchylnejší k stresu a úzkosti. A to nikto nechce. Jedna štúdia z roku 2018 zistila, že nedostatok spánku vedie k opakujúcim sa negatívnym myšlienkam. Prílišná únava vás činní emocionálne reaktívnejšími. Ľahko na niekoho vybehnete. Skrátka ste nepríjemná. Táto emočná reaktivita môže negatívne ovplyvniť váš pohľad na svet, výkon a vzťahy. Zamyslite sa nad svojím spánkom a urobte všetko pre to, aby bol dobrý a dostatočne dlhý. Rýchlo túto zmenu spoznáte.

zdroj: zeny.cz/

Prechodený vzťah alebo keď chýba vášeň, intimita ale aj záujem o druhého

facebook

Problémy so spánkom: Ako ich zahnať nadobro?