Zdravé návyky, ktoré sú tajomstvom dlhodobých vzťahov

Vzťahy a ich problematika patrí k ľudstvu od nepamäti. Akokoľvek sa ich vývoj môže počas rokov meniť, niektoré otázky týkajúce sa ich fungovania zostávajú totožné. Jedna pre príklad – aké je tajomstvo dlhotrvajúcich vzťahov?

Vďaka internetu je možné návody a „zaručené“ rady, ako si poistiť dlhotrvajúci vzťah, nájsť bez väčších ťažkostí. Niektoré pochádzajú od samozvaných odborníkov na vzťahy, iné od preverených profesionálov. Práve tie druhé priniesol server Huffington Post.

Fyzické a emocionálne spojenie

Jedným z tajov dlhotrvajúcich vzťahov je fakt, že si partneri aj po mnohých rokoch vedia nájsť spôsob, ako medzi sebou udržať fyzické a emocionálne spojenie, dokonca aj v náročnom období. Je jedno, či sa jedná o dlhé objatie, vyjadrenie podpory či ponuku pomoci. „Emocionálne spojenie je jednoducho lepidlom našich vzťahov,“ potvrdzuje vzťahová a rodinná terapeutka Jennifer Chappell Marshová. „V priebehu času práve tieto malé prejavy prehlbujú vzájomné puto a intimitu, ktoré udržujú pár šťastný.“

Čas pre seba navzájom

Hektické obdobie nie je v modernom živote nič neobvyklé. Keď nastane, väčšina ľudí sa sústredí na jednotlivé úkony potrebné na splnenie úloh, vzťah ide v takej chvíli bokom. Lenže úspechom a predpokladom na to, aby vzťah vydržal, je schopnosť práve v takýchto hektických situáciách vedieť nielen spomaliť a sústrediť sa, ale aj nájsť si, prípadne i naplánovať čas na vzťah a jeden pre druhého.

Umenie ospravedlnenia

Vo vzťahu platí, že partneri, ak majú spoločne kráčať životom čo najdlhšie, musia vedieť okrem vyjadrenia vlastných pocitov a vášní aj priznať, keď sa zmýli.

Zášť a zloba nemajú vo vzťahu miesto

Aj v najdokonalejšom vzťahu nastanú občas chyby, pocity krivdy a nedorozumenia. Páry, ktoré sa s tým vedia vyrovnať, hovoriť o tom, nedržia sa starých krívd, sú tie, ktoré sa cez všetko dokážu najlepšie preniesť a pokračovať ďalej. „Takéto páry sa vedia z chýb poučiť, neberú to ako dôvod ako sa navzájom potrestať,“ vysvetľuje psychologička a vzťahová terapeutka Janet Britová.

Umenie ukázať druhému, že o neho stále stojíte

Nemusíte konať veľké gestá, aby ste aj po rokoch druhému dokázali, že o neho stále stojíte. Maličkosti ako romantická správa počas dňa alebo poďakovanie za prípravu raňajok dokážu tiež hotové divy.

Akceptujú priateľov, rodinu i svoje nedokonalosti

Možno nemáte  v láske najlepšieho kamaráta svojho muža alebo váš partner nemusí vašu sestru. Aj napriek tomu všetko ale dokážete akceptovať, že sú to ľudia, na ktorých vášmu náprotivku záleží. Rovnako tak uznáte, že každý človek má právo na svoje malé chyby. Aj to sú vlastnosti, ktoré sa nemalým dielom podpíšu na kvalite vzťahu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Pri hádke je dohoda dôležitejšia ako víťazstvo

Jedna z vecí, ktorá dokáže premeniť skôr plnohodnotný vzťah vo vzťah nezdravý, je spôsob, ako páry dokážu riešiť problémy a pristupujú k vzájomným nezhodám. „Najviac problémov vyvstáva, keď chce počas hádky jeden z partnerov za každú cenu presadiť svoj názor a toho druhého poraziť,“ vysvetľuje psychológ Ryan Howes. „Najlepším spôsobom, ako sa vo vzťahu aj hádke posunúť vpred, je vedieť nájsť vzájomnú zhodu, ktorá bude schodná pre oboch,“ dodáva.

zdroj: novinky.cz

Každý, kto chce schudnúť, vyradí tieto 4 veci z jedálneho lístka

facebook

Ako zvládnuť, keď vaše miesto po rozchode obsadí niekto iný.