Prečo sa muži vracajú k svojim ex?

S niekým sa zoznámite, randíte a možno spolu dokonca začnete žiť. Po čase vás ale opustí, pretože sa rozhodol vrátiť k svojej bývalke. K žene, s ktorou sa on sám rozišiel! Prečo? Čo k tomu muža vedie?

Stalo sa to aj Báre (28). Rok chodila s mužom a mala pocit, že sa všetko vyvíja dobre. „Fungovalo nám to po všetkých stránkach aj v sexe,“ spomína Bára. O jeho bývalej partnerke, s ktorou žil jej priateľ celých desať rokov, tiež vedela. „Rozišiel sa s ňou on, vraj bol život s ňou v poslednej dobe peklo. Desne žiarlila, prezerala mu telefón a podobne,“ hovorí Bára. O to väčší šok pre ňu bolo, keď ju priateľ opustil práve kvôli svojej bývalke. Lenže muži sa naozaj ku svojím ex veľmi často vracajú. A väčšinou z týchto piatich dôvodov.

1. Zvyk je železná košeľa

Po nejakom čase muži prídu na to, že single život je vlastne výrazne nepohodlnejší a náročnejší ako ten, čo žili predtým. Hľadať nové známosti, venovať energiu na zblíženie s niekým novým, zažiť možno aj nejaké to sklamanie nie je ľahké. Zato s ex partnerkou bolo všetko jednoduché. „S bývalým partnerom sa predsa veľmi dobre poznáte po všetkých stránkach. Viete, čo od seba očakávať aj ako to funguje v sexe. Bohužiaľ pre kvalitný vzťah je to dosť málo, „hovorí psychoterapeutka Lucie Horníková.

2. Reakcia na nespokojnosť v novom vzťahu

Keď sa s niekým rozídete, logicky máte v pláne nájsť si niekoho, s kým vám bude lepšie. Chcete si polepšiť. Lenže hocikedy si páni novou známosťou skôr pohoršia a nadobudnú dojem, že návrat k bývalke všetko vyrieši. „To sa naozaj občas stáva. Ale vo finále ľudia rovnako väčšinou zisťujú, že im nevyhovuje ani ten pôvodný vzťah, „tvrdí kouč partnerských vzťahov Lenka Černá.

3. Zázračné precitnutie

Nebýva to časté, ale niekedy sa predsa len zázrak stane. Muž naozaj dozrie a zistí, že rozchod bol chyba, teda presnejšie povedané jeho chyba. Zrazu pochopí, ako hlúpo sa zachoval a ako veľmi svoju ex miluje. A ak ona súhlasí, vráti sa. Môže to skončiť happy endom, ale aj tu hrozí riziko, že si daná žena bude až príliš užívať zadosťučinenie a vzťah nakoniec rovnako stroskotá.

4. Výčitky svedomia

Toto nie je vôbec jednoduché. Ak muž čelí smútku, plaču, depresiám a problémom svojej ex, ktorej spôsobil práve rozchod, je ľahké podľahnúť pocitom viny. „Bohužiaľ to znamená, že sa stal obeťou manipulácie. Veľmi často sa stáva, že váš bývalý náprotivok prosí, vyhráža sa, naháňa vás a vy jednoducho jeho tlaku podľahnete. Často sa tiež konajú návraty kvôli deťom, ktoré zmenu nemusia dobre znášať. Nie je to ale vôbec dobré. Vracať by ste sa mali, pretože to tak sami cítite, nie kvôli emóciu viny, „vysvetľuje Lenka Černá.

5. Túžbu po starých časoch

Rozchod sa netýka len daného páru. Pánom sa môže cnieť samozrejme po deťoch, ale napríklad aj po svokrovi, s ktorým chodili pravidelne na pivo, alebo po spoločných kamarátoch, po susedovi, s ktorým si vždy dobre porozprávali cez plot. A nakoniec táto túžba po starých dobrých časoch zvíťazí a muž zatúži po návrate.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Bohužiaľ cnenie nie je väčšinou nič iné ako dôkaz toho, že sa stal sluhom vlastných návykov. „Navyše psychika má tendenciu zabúdať na zlé a pripomínať len pekné okamihy. Potom začne onen smútok. V tú chvíľu odporúčam na papier spísať všetky negatíva ex a znovu si overiť, prečo ju opustil, „dodáva Lenka Černá.

zdroj: prozeny.cz/

Keď do života vkročí ten pravý muž

facebook

Skoré ranné vstávanie je balzamom pre zdravie