Nie je tomu tak dávno, kedy pracovná doba väčšiny obyvateľov začínala o šiestej ráno alebo dokonca o piatej hodine rannej. Po druhej hodine už boli na záhradkách alebo doma. Večerné správy, hodinový film a okolo desiatej už by ste ich našli tvrdo spiacich. Dnes posúvame dobu spánku na oveľa neskoršiu hodinu. Robíme správne?
Škovránky a sovy
Nájdete informáciu o tom, že existujú dva typy ľudí. Škovránky, ktorým vyhovuje skoré ranné vstávanie a idú si skôr ľahnúť a potom sú tu sovy. Nočné tvory. K práci aj k zábave sadajú najlepšie vo večerných až nočných hodinách, chodia neskoro spať a neskoro vstávajú. K tomuto rozdeleniu populácie sa rad odborníkov stavia skepticky a tvrdia, že je to len o zvyku a zmene návykov. Každý si môže upraviť rytmus dňa a hodinu, kedy ide spať. Zo „škatuľky“ sovy alebo škovránka sa môžete ľahko dostať.
A kam by ste mali patriť? Ktorý rytmus je pre zdravie lepší?
Výsledky štúdie chorobnosti medzi škovránkami a sovami
V Kórei prebehol zaujímavý výskum, kde sa respondenti rozdelili medzi škovránkov, sovy a nezaradené. Vek respondentov sa pohyboval okolo päťdesiat rokov. Následne boli zisťované údaje o osobách a ich zdravotnom stave. Nočné tvory mali výrazne vyššie tukové zásoby v oblasti brucha, mali menej svalovej hmoty a trpeli častejšie diabetom. Tieto rizikové faktory môžu v budúcnosti vyvolať celý rad závažných ochorení.
Ako sa stať zdravším škovránkom?
Ak vám to pracovná doba umožní, môžete si zvyknúť na príjemnejší a zdravší ranný režim. Začnite vstávať skôr a hodinu skorého vstávania dodržte aj počas víkendu. Počas jedného až dvoch týždňov sa vám podarí zaspávať v priaznivejšiu hodinu. Je pekné mať celé popoludnie voľného času a urobíte aj veľa pre zdravie. Výdatný spánok vás čaká, ak budete v spálni okolo desiatej hodiny večernej a zaspíte najneskôr v jedenásť.
Základné pravidlá dobrého zaspávania a spánku
Do postele si ľahnite vždy v rovnaký čas a večer sa venujte príprave v pravidelne opakujúcim sa poradím. Večera, sledovanie televízie, sprcha, knižka, čistenie zubov. Všetko by malo prebiehať každý večer v určenom poradí a v podobnú hodinu. Spálňa by mala byť vyvetraná a nesmie v nej byť zapnutý žiadny elektrický spotrebič. V žiadnom prípade nezaspite u blikajúceho monitora počítača, televízie alebo tabletu. Všetky prístroje vypnite a odložte ďalej od seba. Na mieste je aj správny výber zdravotných matracov a roštu rovnako ako lôžkovín z prírodných materiálov. Myseľ pred zaspaním upokojte a sústreďte sa len na pozitívne predstavy. Pomáhajú aj bylinné zmesi v podobe čaju.
zdroj: aazdravi.cz/