Psychologické príčiny prejedania

Potrava je jednou zo základných potrieb živého organizmu. U ľudí však niekedy v súvislosti s ňou vzniká závislosť vedúce k problémom so zdravím. Pravidelné prejedanie sa v podstate podobá gamblerstvu, alkoholizmu, fajčeniu a iným druhom závislého správania.

Lenže jedlo je, na rozdiel od drog, alkoholu, hazardných hier a všetkého ostatného ľahšie dostupné a sociálne oveľa a oveľa prijateľnejšie. Človeka s hamburgerom alebo s tvarohovou šatôčkou nikto odsudzovať nebude. Počas príjmu potravy vyplavuje ľudský organizmus hormóny zodpovedné za pocity radosti a uspokojenia. Človek sa cíti pokojný a v bezpečí. Jedlo je kamarát!

Neexistuje nejaká jediná, plánovitá príčina porúch príjmu potravy. Dôvody bývajú často podvedome, úplne neuvedomelé. Jedlo má najčastejšie nejakú zástupnú úlohu, niečo nahrádza, vypĺňa nejaký prázdny priestor, má niečo poskytovať, byť vyvažujúcim prvkom na prázdnom konci hojdačky psychickej nerovnováhy.

Závislosť na jedlo odlišujú od zvyku večne niečo prežúvať alebo častého pocitu hladu napríklad nasledujúce príznaky:

  • Jedlo slúži ako útecha, povzbudenie alebo odmena.
  • Myšlienky na jedlo zaberajú významný diel času. Doma vždy musí byť veľké množstvo jedla.
  • Pocit neprekonateľným hladu vzniká často aj v spánku.
  • Neuspokojená túžba niečo zjesť vedie k podráždeniu a nepokoju.
  • Výdatný príjem potravy prebúdza nespokojnosť so sebou samým a vyvoláva pocity viny.
  • Sebaovládanie je znížené. Človek si môže nadávať a pociťovať vinu, avšak nedokáže prestať jesť.
  • Závislý človek jej radšej osamote. Dráždi ho akýkoľvek komentár týkajúcim sa množstva potravín alebo prídavkoch jedla.

Existuje naozaj veľa príčin, pre ktoré sa ľudia stávajú závislými na jedlo. V zásade je môžeme rozdeliť na psychologické a fyziologické.

Medzi tie fyziologické patrí napríklad veľmi prísna redukčná diéta, nesprávne stravovacie tradície a návyky (často rodinného pôvodu), hormonálne zmeny aj genetické osobitosti. Ak je prejedanie spôsobených fyziologickými príčinami, môžu pomôcť lekári a dietológovia.

S psychologickou závislosťou je to ďaleko zložitejšie, pretože jej príčina môže pochádzať už z detstva či skorej mladosti a veľmi často je skrytá v ľudskom vedomí. To však je len jedna z možností, dalo by sa snáď aj povedať, že dôvody závislosti na jedlo sú celkom individuálne, každý postihnutý má nejaký svoj, úplne konkrétny dôvod. V prípade psychologickej závislosti môže s riešením problému pomôcť psychológ.

Ľudia zajedajú svoje starosti a obavy. Plný žalúdok ich uvádza do stavu „nasýtenia hada“. V tomto prípade je dôležité predovšetkým odstrániť príčiny obáv a naučiť sa vysporiadať sa s nepokojom iným spôsobom.

Nedostatok lásky: korene tohto problému nachádzate v detstve, niekedy však vzniká aj vo veku dospelom. Človek, ktorého nemali alebo nemajú dostatočne radi, sa snaží zaplniť prázdnotu a nachádza náhradu lásky v jedle. Pomôcť tu môžu domáce zvieratá, stretávanie sa s priateľmi alebo nejaká dobrovoľná činnosť.

Stravovacie návyky: mnoho rodičov bohužiaľ rámci nezmyselného presadenia svojej vôle alebo falošných predstáv o šetrnosti nútia dieťa dojesť všetko, čo má na tanieri a niektorí ho učia si v priebehu dňa niekoľkokrát niečo zahryznúť. V dôsledku toho sa vytvára nesprávne stravovacie správanie. V tomto prípade je veľmi dôležité naučiť sa jesť podľa presne stanoveného rozvrhu a iba do prvých známok nasýtenosti.

Nízke sebavedomie a depresie: Človek sa nemá rád, nezáleží mu na tom, ako vyzerá, je mu jedno, ako pôsobí, ako sa na neho pozerajú. Spravidla býva uzavretý, nespoločenský a osamelý. Problém nezriedka prehlbujú neúspešné pokusy závislosti zbaviť sa jedla. Jedlo je tak jediným zdrojom radosti a útechy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Toto sú iba základné psychologické príčiny potravinovej závislosti. Existuje aj veľa ďalších, ako je nútené dlhé hladovanie, nespavosť, odmeňovanie jedlom v časoch detstva atď. Všetky tieto prípady je potrebné riešiť za pomoci psychológa ..

zdroj: prokondici.cz/

Keratínová kúra: Zázrak na počkanie?

facebook

Čo robiť v tridsiatke, aby sme sa v šesťdesiat päťke cítili dobre