Prečo zajedáme stres? Na vine je neschopnosť mu čeliť.

„Dnes ešte nie, začnem od pondelka.“ Presne toto je fráza, ktorú často používame, keď sa nachádzame v strese a jediným pomocníkom je pre nás chladnička. V nej potom „vyluxujeme“ všetko, čo tam je, aby sme sa na chvíľku upokojili. Nie však na dlho. Stresu treba čeliť, jedlo však pomôže len krátkodobo.

Už od detstva máme zakódované, že jedlo je „liek“ na všetky neduhy. Spomínate, ako vám mamička hovorila, že keď nebudete plakať u zubára, kúpi vám niečo dobré?

Jedlo samozrejme liekom je, ale len vo chvíľach, keď jeme správne a pomáha to nášmu fyzickému a psychickému zdraviu. Keď je to však presne naopak, treba tento problém riešiť.

Emočné prejedanie ako domnelý „liek“

Emócie často zajedáme čokoládou alebo skvelým obedom v našej obľúbenej reštaurácii. Bohužiaľ, toto nie je tá správna cesta, ako stresu dlhodobo čeliť. Emočné prejedanie navyše nepomáha nášmu psychickému ani fyzickému zdraviu. Ak sa prejeme raz, nič sa nestane, pokiaľ sa však z prejedania stane rutina, ako dôsledok budeme priberať, čo našej psychike vôbec nepomôže. Začarovaný kruh tak môže začať.

Na vine nie je len „mamička“

Ak chcete všetku vinu „hodiť“ na svoju rodinu, tak vás vyvedieme z omylu. Vaša mamička nie je jediným faktorom, ktorý za váš problém so zajedaním emócií môže.

Veľkú úlohu v tom hrajú hormóny. Keď sa totiž dostanete do stresovej situácie, hladina kortizolu prudko vzrastie a s ňou sa zvýši aj hladina cukru v krvi. Kortizol tak bije na poplach a volá po jedinom: „Chcem cukor či akýkoľvek iný zdroj energie.“ Dostaví sa tzv. emočný vlčí hlad, ktorý však s tým skutočným nemá nič spoločné.

V tento okamih dostane váš mozog urgentnú správu, aby ste rýchlo po niečom siahli. Telu je potom jedno, či je to čokoláda, torta z cukrárne alebo plechovka sladkého nápoja.

Keď do seba vpravíte prvé sústo alebo prvý lok, zrazu vaše telo zaplaví úľava a vytúžené upokojenie. Aj keď je tento pocit naozaj opojný, väčšinou trvá len pár minút. A tak siahame po ďalšej čokoláde alebo vrecúšku slaných zemiačikov, ktoré navyše zhltneme rýchlejšie, než je zdravé, a pocit prejedenia spojený s výčitkami je tu.

Bludný kruh prejedania

S prejedením sa dostaví pocit výčitiek a bludný kruh emočného prejedania má zametenú cestičku. Z neho je potom pomerne ťažké uniknúť. Napriek tomu nie je potrebné panikáriť. Z každého problému existuje cesta von. Obzvlášť, pokiaľ o ňu vy sami skutočne stojíte.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako z toho von?

Medzi stresom, emóciami a emočným prejedaním je priama súvislosť. Cestu von z tohto začarovaného kruhu však nájsť možno. Je však nutné, aby ste riešili tú pravú príčinu, a nie iba dôsledok toho všetkého.

Nájdite skutočnú príčinu, prečo ste v strese. Práve to vám následne pomôže nesiahnuť po obľúbenej čokoláde kedykoľvek, keď sa stresová chvíľka dostaví.

Zrekapitulujte si situácie, ktoré vás k emočnému prejedaniu dohnali. Boli za vašim prejedením stres z práce alebo problémy vo vzťahu? Pokiaľ áno, skúste sa na chvíľku zastaviť a celú situáciu najprv predýchať. Prejesť sa predsa môžete vždy.

Skúste to odrazu vydržať. Vždy sa totiž oplatí nekonať hneď a vo vleku emócií. Naopak sa odporúča pár minút počkať a sami uvidíte, ako sa po dvadsiatich minútach budete cítiť.

Pokiaľ sa vám podarí eliminovať stresové faktory na minimum, sami uvidíte, že sa vám emočné prejedanie začne vyhýbať. V prípade, že ani tak svoje stavy nezvládate, obráťte sa na rady odborníka. Nie je predsa za čo sa hanbiť. Odborník vám nielen poradí, ale pomôže aj celý problém trvalo vyriešiť.

Nezabudnite na vodu! Hlad, a to aj ten emočný, môže byť iba prezlečený smäd. Skúste najskôr vypiť dva poháre čistej vody a následne pozorujte, ako sa budete cítiť. Za skúšku predsa nič nedáte.

zdroj: mojezdravi.cz

Ako zatočiť so stresom? Návod, ktorý funguje!

Ako finančný stres ovplyvňuje ľudské zdravie