Flexitariánska diéta: desať dôvodov, prečo skúsiť chudnúť bez stresu

Diéty nám často diktujú, čo nesmieme jesť: jedzte menej cukru, jedzte menej rastlinných tukov, jedzte menej mliečnych výrobkov, menej sacharidov, menej červeného mäsa… Ak ste sa niekedy o niečo podobné pokúsili, viete, že je občas naozaj ťažké to dodržať. Asi pred desiatimi rokmi sa objavilo flexitariánstvo. Flexitariánska diéta pre ženy je vlastne čiastočne vegetariánskym spôsobom výživy.

Flexitariáni sa v zásade stravujú rovnako ako vegetariáni, ale nie vždy. Snažia sa konzumovať prevažne rastlinnú stravu, zároveň si však uchovávajú určitú pružnosť, ktorá im umožňuje občasný odklon od väčšinovej diéty bez nejakého pocitu viny. To je prístup hodný pozornosti. Umožňuje ľahko dodržiavať zásady zdravej výživy aj harmonického spôsobu života. Existujú však aj iné dôvody, prečo vyskúšať flexitariánstvo – a vlastne nie všetky tak celkom súvisia priamo s diétou samotnou.

Dôvod číslo 1. Budete jesť viac ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na veľa výživných látok a tiež vlákninu.

Základnou prednosťou flexitariánstva je práve zvýšenie podielu ovocia a zeleniny v strave, čo už samo o sebe znamená zdravú výživu. Flexitarián si teda skôr dá omeletu so šampiňónmi než so šunkou. Čo je rozhodne plus pre zdravú výživu.

Zverejnené boli výsledky mnohých výskumov, ktoré potvrdili, že táto polovegetariánska diéta je veľmi prospešná ženám, ktoré by rady išli s váhou dole. Prospieva tráveniu a znižuje krvný tlak. Navyše jej šetrnosť prospieva pri zápalových ochoreniach čreva. A ženy sa nenervujú pre každé malé „zhrešenie“, keď náhodou dostali chuť na niečo dobré.

Dôvod číslo 2. Nebudete nesvoji pri rôznych spoločenských akciách.

Dovolenka, slávnostné hostiny, rodinné sviatky, to všetko sú príčiny, pre ktoré často dochádza k porušeniu akejkoľvek diéty. Flexitariánstvo však umožňuje si podobné príležitosti užiť a poriadne vychutnať. Môžete si dať, čo chcete, len to doplňte dostatočným množstvom zeleniny. Neporušíte vôbec nič.

Dôvod číslo 3. Flexitariánska diéta pre ženy pomáha znížiť telesnú hmotnosť.

Prevaha rastlinnej stravy v jedálničku skutočne môže byť kľúčom k zdravej, primeranej váhe. Výskumy opakovane potvrdzujú, že index telesnej hmotnosti vegetariánov je nižší ako u nevegatariánov. Vegetariánska strava je v priemere menej kalorická. Na druhej strane treba vziať do úvahy riziko deficitu niektorých živín vo vegetariánskej strave, najmä minerálov a niektorých vitamínov. Pokiaľ sa teda nevzdáme mäsa úplne, môžeme získať dvojakú výhodu: zníženie hmotnosti a zachovanie plného zdravia.

Dôvod číslo 4. Prinášate svoj vklad ochrane prírody.

Obmedzenie intenzívnych veľkochovov hospodárskych zvierat nemá podľa odborníkov nejaký zásadne veľký vplyv na zníženie produkcie skleníkových plynov, zato však je produkcia živočíšnych potravín oveľa náročnejšia na spotrebu prírodných zdrojov. Hovädzí dobytok, hydina, ryby aj ošípané sú kŕmené rastlinnou stravou. Polia nevyhnutné na pestovanie krmiva zaberajú stále väčšie územie, z ktorého vytláčajú pôvodné druhy živočíchov. Navyše väčšina poľnohospodárskej produkcie dnes prebieha na ekologicky najcennejších územiach s najväčšou pestrosťou druhov.

Dôvod číslo 5. Pestujete si správny pomer k jedlu.

Navykli sme si označovať jedlo za zdravé alebo nezdravé. Isteže je potrebné stanoviť si pri výbere jedla určité medze, príliš striktná pozícia však vedie až k akémusi sebaodsudzovaniu kvôli výberu niečoho „nezdravého“. Zakázané ovocie ako je známe najviac chutí. Flexitariánska diéta pre ženy ponúka veľký výber potravín, ktoré sú zdraviu prospešné a navyše aj chutné, zároveň však nevidia nič strašné v občasnej konzumácii niečoho „nedovoleného“.

Obmedzovanie konzumácie určitých potravín môže spôsobiť nezdravé nutkavé tendencie. Bývalá vegetariánka Jordan Youngerová rozpráva, ako sa u nej rozvinula ortorexia (patologická závislosť na zdravom stravovaní a biologicky čistej strave): „Začala som doslova žiť samými obmedzeniami. Iba vegetariánstvo, iba vegánstvo, samé rastlinné potraviny, žiadny lepok, žiadny rastlinný tuk, žiadny rafinovaný cukor, žiadna múka, žiadne omáčky atď. atď. alebo nesmiem kombinovať. Na nič iné už v mojej mysli nezostávalo miesto“.

Flexitariánstvo je pružná diéta. Človek sa môže sústrediť na to, čo chce jesť. Nič nie je úplne zakázané. Nemusíte sa totálne zriecť mäsa. O to menšie je aj pokušenie porušiť „zákaz“ a tajne si zahrešiť…

Dôvod číslo 6. Túto diétu je ťažké nedodržať.

Flexitariánska diéta pre ženy je prakticky zaručene úspešná, pretože sa skrátka nedá porušiť. Niektorí ľudia pravidelne jedia potraviny rastlinného pôvodu a potom zase majú obdobie, kedy si doprajú aj mäso. To je prístup, ktorý je v úplnom súlade s flexitariánskou diétou. Žiadne nervy, žiadny stres.

Dôvod číslo 7. Obmedzujete príjem priemyselne spracovávaných potravín.

Priemyselne spracované potraviny obsahujú veľmi málo živín, zato však v nich nájdeme množstvo cudzorodých látok. Konzervanty, arómy, farbivá, stabilizátory a tak ďalej a tak podobne. Pokiaľ sa človek živí prevažne rastlinnou stravou, samozrejme tým výrazne obmedzí prísun týchto chemikálií do organizmu, čím nepochybne robí veľa dobrého pre svoje zdravie. Nehľadiac na to, že vylúčením či striktným obmedzením údenín si vzhľadom na ich preukázané rakovinotvorné pôsobenie predlžuje život.

Dôvod číslo 8. Neklamete sa o živočíšne bielkoviny.

Bielkoviny sú dôležitou súčasťou každej diéty. Sú nevyhnutné na obnovu a výstavbu svalovej hmoty, na spaľovanie tuku a tiež pre zdravie kostí. Mäso nie je jediným, je však ľahko dostupným zdrojom bielkovín. Flexitariáni vedia, že si kedykoľvek môžu dať rybu alebo mäso, aby ich jedálniček obsahoval náležité množstvo bielkovín.

Dôvod číslo 9. Flexitariánska diéta nie je finančne náročná.

Zelenina je lacnejšia ako mäso. Tým je povedané všetko.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Dôvod číslo 10. Nezbavujete sa toho, čo máte radi.

Každý má nejaké svoje zamilované jedlo. Pokiaľ je to jedlo, ktoré mu varila mamička alebo babička, je dvojnásobne ťažké si ho odoprieť. Ak si niečo také pri nejakej sviatočnej príležitosti dáte, neporušujete žiadne pravidlá. A v tom je podstata flexitariánstva.

zdroj: prokondici.cz

Boj s kilami navyše: Najčastejšie chyby večných dietárok a prečo to nejde, aj keď teóriu ovládajú.

facebook

Čistička tela: ako ju udržiavať zdravú a funkčnú čo najdlhšie?