Boj s kilami navyše: Najčastejšie chyby večných dietárok a prečo to nejde, aj keď teóriu ovládajú.

Chudnutie je súčasťou vášho života, skúsili ste všetky zaručené diéty vrátane tej podľa Štefana Margitu a pojedanie tukožrútskej polievky, ale nikdy sa nedostavil trvalý úspech? V čom je problém? Chudnutie je pre vás stále diéta a nie životný štýl.

S kilami navyše bojujem, väčšinou neúspešne, čo mi pamäť slúži. Začínam vždy od pondelka. A nie som sama, kto neustále „chudne do plaviek“: väčšina mojich kamarátok pozná slovo diéta v dvadsiatich jazykoch. Cez deň jeme málo a večer dopĺňame energiu, málo sa hýbeme a tvrdíme, že víno patrí medzi ovocie. Navyše nám nie je dvadsať, každé deko zhadzujeme týždeň, ale päť kíl dáme hore počas víkendovej oslavy.

Patríte tiež medzi chronické „chudnúce“, máte teóriu v malíčku, ale aj tak robíte stále tie isté chyby? O ktoré ide najčastejšie, nám povedali výživová poradkyňa a kuchárka Karolína Kamberská a koučka Markéta Konupčíková, autorka metódy Celista a propagátorka komplexného prístupu k zdraviu.

1. Nerobíte to pre zdravie

Chudnete kvôli zdraviu, alebo do plaviek?

Markéta Konupčíková potvrdzuje, že problém často býva v motivácii: „Klienti sa nechcú vydať na cestu k zdraviu, chcú rýchle riešenia. Navyše predpokladajú, že sa budú musieť obmedzovať, len tak pôjdu kilá dole a to k ‚chudnúcemu šťastiu‘ stačí. Chudnite pre zdravie, nie aby ste sa páčili alebo do plaviek.“

Rovnako nemusí fungovať negatívna motivácia v zmysle „nechcem dopadnúť ako ona“. Aj keď sa v rámci trendu body pozitivity niektorej modelky chvália svojimi krivkami a tvrdia, že každé telo je krásne, pre niekoho môžu pôsobiť ako odstrašujúci príklad. Karolína Kamberská dopĺňa: „Chudnúť pre zdravie je správne a ja som zástancom zlatého stredu. Páčia sa mi ženské, ktoré sú zdravé, energické a pekne sa nesú.“

2. Chcete zázraky na počkanie

Kúzelné diéty sľubujúce desať kíl dole za mesiac? Tušíte, že to nie je to pravé, ale láka to.

Podľa Karolíny Kamberskej pri prudkých diétach jete neprirodzene: „Rýchlo schudnete, ale telo potom chce čo najskôr späť na ‚svoju‘ váhu. V prípade chudnutia platí, že rýchlo je zle. Optimálne je schudnúť dve kilá mesačne, čo je dvadsať kíl za desať mesiacov!“

Aj Markéta Konupčíková vidí, že ľudia stále veria zázračným pilulkám a chudnúcim kokteilom: „Jednostranné redukčné diéty pôsobia krátkodobo, vyvolávajú jojo efekt a zmnoženie tukového tkaniva, môžu poškodiť zdravie.“

3. Máte strach z odriekania

Nedeľný obed si ešte užijete a od pondelka zase drsný režim? Tento prístup ničomu neprospieva.

Naopak podľa Markéty Konupčíkovej je to dôvod, prečo to nejde: „Veľa klientov má v hlave bubáka, že chudnutie je diéta a hladovanie. Majú strach, že už si nikdy nedajú sviečkovú a pohár vína. Ale pokiaľ naozaj vedia, prečo zmenu chcú, zmenia celkový prístup k životu.“

Podľa Karolíny Kamberskej je jedna chyba naozaj typická: „Veľa žien cez deň skoro neje, chcú schudnúť. Večer šialený hlad zahlušia fliašou vína, klobáskou, polovicou hermelínu a tabuľkou čokolády. V poradni potom hľadáme prirodzený poriadok, aby metabolizmus fungoval, ako má.“

4. Zažívate chronický stres

Veľmi dobre viem, ako vedia chudnúce neúspechy celoživotne ovplyvniť prístup k telu. Tento stres nás však brzdí.

To vysvetľuje Markéta Konupčíková: „Nízke sebavedomie a porovnávanie sa s ostatnými spôsobuje, že sa dostanete do chronického stresu, telo produkuje viac stresového hormónu kortizolu, ktorý podporuje tvorbu telesného, ​​viscerálneho, tuku najmä v oblasti stredu tela, kde obklopuje životne dôležité orgány, uvoľňuje mastné kyseliny do krvi, zvyšuje hladinu cholesterolu a inzulínu a pripravuje pôdu pre srdcové choroby a cukrovku. Nájdite svoju cestu, každé telo je iné.“

5. Idete na to cez bolesť

Aj keď je pre úspešné chudnutie zásadné upraviť stravovanie, bez pohybu to nejde. A tu sa robí ďalšia chyba, pred ktorou Markéta Konupčíková varuje: „Hýbať sa neznamená drieť bez ohľadu na svoje telo a fyzické možnosti. Bolesť k zdravému chudnutiu nepatrí. Odporúčam začať sa hýbať naozaj pozvoľna, ideálna je napríklad chôdza. A pozor, nesmie sa zabúdať ani na odpočinok!“

6. Neriešite pitie

Upravíte jedálniček a váha stále dole nejde zvesela? Karolína Kamberská hovorí, že veľa chudnúcich má pod kontrolou kalórie z jedla, ale nevníma nápoje: „Týka sa to ochutených latté z kaviarní, perlivého vína alebo farebných koktailov. V lete je fajn vedieť, že nealko pivo alebo nealko sekt majú len tretinu kalórií oproti alkoholickým verziám a hugo má oveľa menej kalórií ako aperol spritz.“

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
7. Nepoznáte prirodzenú váhu

Možno teda boj s kilami navyše vyhrať, alebo je lepšie sa s nimi zmieriť? Karolína Kamberská radí nájsť svoju prirodzenú váhu: „Tá sa s vekom mení, nie je možné chcieť až do staroby udržať päťdesiat kíl, ako ste vážili v šestnástich. Boli by ste vysušené a nepôsobili zdravo. Odborníci hovoria, že medzi mladosťou a menopauzou môže žena prirodzene nabrať okolo desiatich kíl a netreba to riešiť. Pokiaľ jete kvalitne a pestro, alkohol pijete symbolicky a hýbete sa, je vaša súčasná váha asi prirodzená a telo spokojné.“

Zdravé chudnutie vždy znamená prijať správne návyky. Také, ktoré nebudete vnímať ako diétu a odriekanie a pri ktorých sa nebudete tešiť, ako si užijete, až „to skončí“.

zdroj: prozeny.cz

Diéty a chudnutie: Chudnutie behom i chôdzou!

facebook

Vláknina a chudnutie: Prečo je tak dôležitá a kde ju nájsť?