Z ovsa skúste nielen vločkovú kašu, ale aj otruby a vlákninu

Ovos patrí medzi najzdravšie zrná na svete a dá sa konzumovať nielen ako raňajková kaša. Doplní energiu, prečistí črevá a na dlho vás zasýtia, takže ich oceníte aj pri chudnutí.

Ovsené vločky obsahujú celý rad živín, najmä vitamíny B, vápnik, železo, mangán a selén. Sú tiež bohatým zdrojom vlákniny a vďaka komplexným sacharidom nadlho zasýtia. 100 g ovsených vločiek obsahuje aj 13 gramov bielkovín a len 386 kcal, pritom rovnaké množstvo sladeného müsli môže mať aj o sto viac. Môžete ich použiť do raňajkových kaší, palaciniek, ale aj pri príprave slaných pokrmov, do rôznych placiek, fašírok, burgerov, alebo si z nich môžete urobiť aj cesto na pizzu..

Ovsená kaša pre štart dňa

Kaša z ovsených vločiek poslúži ako sýte raňajky. V zhone sa môžete spoľahnúť na predpripravené instantné zmesi alebo si skúste pripraviť ovsenú kašu večer: do misky dajte 30 g vločiek, prilejte 1/4 litra mlieka či rastlinného nápoja a nechajte cez noc odležať v chladničke. Možno pridať chia semienka, oriešky, škoricu či sušené ovocie. A keď potrebujete niečo na zahriatie, môžete ovsenú kašu zapiecť 20 minút v rúre.

Vločkové polievky večer zasýtia

Hodí sa aj pri príprave polievok. Ovsené vločky polievku zahustia, zjemnia, skvele v nej chutia a dodajú pocit sýtosti. Zahustíte nimi jednoduché zeleninové vývary, a keď vločky vopred nasucho opražíme na panvici, získajú príjemnú orieškovú vôňu. Vždy ich varte 20 minút. Vďaka vysokému podielu vlákniny vločky znižujú glykemický index jedla a stabilizujú hladinu cukru v krvi.

Ovsené mlieko ako zdroj živín

Na popularite získavajú rastlinné mlieka. Ovsený nápoj na rozdiel od skutočného mlieka neobsahuje toľko bielkovín ani vápnika, ale ani laktózu a cholesterol. Svoje miesto nájde v jedálničku ľudí, ktorí nedokážu tráviť klasické mlieko aj tých, ktorí hľadajú rastlinné alternatívy. Pred nákupom si prečítajte zloženie, niektoré ovsené nápoje majú zbytočne vysoký obsah cukru alebo nízky podiel vlákniny. Ako vyrobiť ovsené mlieko doma? 100 g vločiek zalejte 1/2 l vody a hodinu namáčajte, potom zlejte, vločky dajte do mixéra, zalejte 1/2 l čerstvej vody, dôkladne rozmixujte a preceďte cez plátno. V chladničke vydrží tri dni.

Ovsené otruby pre jarný detox

Chcete podporiť detox? Dajte si ovsené otruby – šupky z ovsa. Možno ich pridať do kaše, jogurtu, mletého mäsa alebo primiešať k múke pri sladkom i slanom pečení. Obilné otruby sú bohatým zdrojom vlákniny a použitie pri domácom pečení je veľmi jednoduché. Doplnia vitamíny skupiny B, železo, draslík, cenné polyfenoly a antioxidanty, takže pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym a nádorovým ochorením. Ďalej uľavia pri zápche, hemoroidoch, páleniu záhy a pomôžu s detoxikáciou hrubého čreva. Denne stačí jedna lyžica otrúb, 100 g dodá 353 kcal. Sú skvelé aj pre chudnutie, pretože tlmia chute na sladké a záchvaty hladu.

Ovsená vláknina pre chudnutie

Kúpiť môžete aj ovsenú vlákninu v prášku. Stačí ju zmiešať s vodou a vypiť, možno ju ale pridať aj do smoothie, jogurtu alebo do jedla. Prospieva peristaltike a vyprázdňovaniu, dáva pocit plnosti, a teda pomáha pri chudnutí.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ovsený kúpeľ pre zdravú kožu

Ovos má skvelé účinky nielen ako jedlo. Otruby aj vločky môžete pridať do kúpeľa a získať tým hojivý kúpeľ. Zmierňuje svrbenie pri ekzémoch aj zapareninách a na suchej koži vytvára ochranný film zadržiavajúci potrebnú vlhkosť. 250 gramov otrúb zalejte litrom vriacej vody a nechajte pol hodiny lúhovať. Tekutinu potom preceďte cez sitko a pridajte do kúpeľa, vo vode by ste mali stráviť aspoň 15 minút. Úžasná je aj omladzujúca pleťová maska ​​s tvarohom a vločkami.

zdroj: prozeny.cz

Vylepšené grilovanie: Ako sa vyhnúť karcinogénom?

facebook

Potraviny, ktoré chránia teloméry a spomaľujú starnutie