Často sa stretávame s otázkou, prečo aj napriek zavedeniu nového stravovacieho režimu, tréningy, každodenný beh a mnoho iného úsilia váha buď nejaví tendenciu sa zmeniť, alebo jej úbytok nie je úmerný vynaloženej námahe a obmedzeným kalóriám. Prečo je to tak? Ponúkame vám 10 možných vysvetlení.
Ak ste jednou z tých vôlí naplnených osobností, ktorá dokáže nielen dlho premýšľať nad plánom chudnutia, ale aj pristúpiť k jeho realizácii, potom vám blahoželáme. Ste na správnej ceste. Lenže jedna vec je rozhodnúť sa a dokonca začať plán napĺňať a druhá vec sú výsledky. Niekedy napriek všetkému úsiliu váha jednoducho ako keď zamrzne. Snažíme sa v článku vysvetliť, prečo sa to stáva.
Príčina 1: začali ste viac jesť
Ale áno, naozaj. Nedivte sa. Je to trochu šokujúce, avšak ľudia, ktorí prejdú na zdravú výživu, často skutočne začínajú viac jesť. Teraz predsa majú čisté svedomie!
Po prvé sa vytráca ostražitosť – jeme predsa zdravú stravu! Pred hamburgerom a hranolkami dávame prednosť šalátu z divokej ryže s kokosovým mliekom, kuracím mäskom bez kože a zeleninou. Tak aký problém? Problém spočíva v porciách. Jedlo je zdravé, ľahké, takže si podvedome povolíme väčšie porcie. Lenže aj zdravá strava má svoje kalórie. Spomeňte si na to, až sa budete naťahovať pre prídavok.
Rada: počkajte po tom, čo zjete primeranú porciu, 10-15 minút. Pokiaľ sa pocit sýtosti nedostaví, pridajte si ešte trošku – vyberte pri tom zeleninu a ryžu s kuraťom odsuňte na druhú koľaj.
Po druhé, športové aktivity, ktoré proces chudnutia veľmi často sprevádzajú, prirodzene zväčšujú chuť do jedla. Výnimkou je snáď iba beh. Ten totiž stabilizuje krvný cukor, takže chuť do jedla po behu skôr klesá. Avšak po silových cvičeniach často nastupuje pocit: „Teraz by som snáď zjedol slona!“
Rada: Striedajte silové cvičenia s kardio cvičeniami a nezabúdajte pritom jesť. Nejakú dobu pred nimi, aby ste neumierali od hladu po nich.
Príčina 2: ste v strese
Je to podivné, ale je to taký uzavretý kruh. Keď obmedzíte obvyklé porcie, organizmus sa nastraží a vyčkáva, aby spustil mechanizmus obrany pred stresom. Mnoho ľudí nielen že obmedzí kalorickú hodnotu stravy, ale ešte si k tomu pridávajú intenzívne cvičenia. V prvých týždňoch aj mesiacoch to môže viesť k rýchlym výsledkom, ale potom mnohí narazia na to, že váha jednoducho zamŕza alebo dokonca začína rásť.
Rada: Zaveďte si dni, kedy nebudete dodržiavať diétu, ani nebudete cvičiť. 1-2krát do týždňa sa rozmaznávajte niečím, čo je veľmi dobré, aj keď vlastne zakázané.
Okrem toho vám radíme až do omrzenia odporúčanej meditácie, jogu a teplého kúpeľa na celkové uvoľnenie. Áno, vieme, že to nie je vôbec originálne, ale sú to skutočne výborné protistresové metódy.
Ak sú príčiny vášho stresu uložené hlbšie (neobľúbená práca, rodinná kríza, osobná kríza, finančné starosti…), potom kým ich nevyriešite, žiadny kúpeľ vám nepomôže. V takom prípade vám musíme odporučiť dať najprv do poriadku ten hlavný stresujúci faktor. Až potom sa zaoberajte tým, ako dať do poriadku svoju líniu.
Na rovinu. Ak máte zato, že keď schudnete 10, 20 alebo 30 kíl, nájdete prácu svojich snov alebo sa konečne vydáte, musím vás sklamať. Tak to nefunguje. Je to presne naopak.
Príčina 3: príliš silno si prajete schudnúť
Opäť to bude znieť divne, uznávam. Ale keď je vaše prianie niečo dosiahnuť príliš silné, spúšťate opäť už spomínaný protistresový mechanizmus. A ďalej už všetko beží tak, ako je popísané vyššie…
Rada: zmeňte nutkavú túžbu po schudnutí v obyčajné želanie.
Príčina 4: málo spíte
Akýkoľvek poradca cez fitness alebo výživu vám potvrdí, že ak málo spíte, potom všetko vaše zúrivé úsilie zhodiť nenávidené kilá navyše môže byť márne. Po prvé, opäť je tu stres. Po druhé, ak sa dostatočne nevyspíte, zvyšuje sa chuť do jedla a zjete viac, než by ste mali. Pritom vás to láka práve k tomu, čo je zakázané: k tučnému a sladkému. Po tretie, pozornosť a sila vôle slabnú. Preto pre vás bude nielen ťažšie odolať kúsku múčnika vo firemnej jedálni, ale je tiež pravdepodobnejšie, že zrušíte plánované cvičenia. A keď vyviniete skutočné úsilie a predsa len cvičiť pôjdete, nevložíte sa do toho plnou silou…
Rada: spite!
Príčina 5: váš organizmus je zaplavený škodlivými látkami
Čo u väčšiny moderných ľudí nie je nič udivujúce. Časté návštevy kaderníka, široké používanie kozmetiky, jedlo s množstvom chemických prísad, sladké, všelijako ochucované malinovky, vzduch plný splodín, fajčenie… To všetko sa hromadí v našom tele.
A čo na to telo? Telo reaguje zvýšením hmotnosti! Keď vás uštipne komár, miesto vpichu nabehne. To isté sa deje s vašim telom, avšak vo väčšom meradle. Telo sa snaží zvýšením hmotnosti znížiť koncentráciu škodlivín.
Rada: Minimalizujte vplyv škodlivých látok na svoje telo. Zaraďte pravidelnú detoxikáciu.
Príčina 6: pijete málo čistej vody
Dehydratovaný organizmus nedokáže z tela odvádzať škodliviny v potrebnom objeme. Pokiaľ je škodlivinami zaplavený, váha sa zvýši, ako je popísané vyššie.
Rada: Pite minimálne 2 litre čistej vody alebo bylinkového čaju bez kofeínu denne.
Príčina 7: inzulínová rezistencia
Ide o predštádium diabetu druhého typu, kedy glukóza nepreniká do buniek, pretože tie sa stali inzulínorezistentnými (nie sú schopné inzulín vstrebať).
Jednoducho povedané, inzulín je tým kľúčom, ktorý otvára glukóze prístup do bunky. Ak však bunka nedokáže inzulín vstrebať, glukóza namiesto toho, aby dodala energiu bunke, ďalej koluje v krvi. A všetka energia z nej, ktorá sa nemohla uložiť v bunkách, sa ukladá vo forme telesného tuku! Preto ľudia, ktorí trpia inzulínovou rezistenciou, priberajú na váhe, aj keď napríklad veľmi málo jedia. Inzulínová rezistencia môže byť tiež odpoveďou organizmu na stres. Takže sa v práci radšej veľmi nestresujte.
Ďalšie príznaky inzulínovej rezistencie:
- Stála únava.
- Večná chuť do jedla.
- Neprekonateľné nutkanie na sladkosti.
- Narušenie menštruačného cyklu.
- Nemožnosť otehotnenia prirodzenou cestou.
Ak je pauza medzi jedlami dlhšia ako 3-4 hodiny, môže sa vám točiť hlava, nastupujú tras a chvenie, zle sa cítite, ste podráždení.
Rada: dodržujte diétu a veďte spôsob života zameraný na odstránenie inzulínovej rezistencie. Znížte spotrebu omega-6 kyselín (slnečnicový olej) a zvýšte spotrebu omega-3 kyselín (olivový olej, rybí tuk), snažte sa do stravy zaraďovať čo najviac potravín s nízkym glykemickým indexom.
Príčina 8: jete príliš často
Otázka „koľkokrát denne je najlepšie jesť?“ je všeobecne a stále posudzovaná. Mnohí fitnessoví poradcovia odporúčajú jesť 5-6krát denne. Má to však háčik! Jednoducho tak zjete viac. Vždy je pre nás ťažké zastaviť sa po odporúčaných 100 kcal. Chuť, ako je známe, s jedlom rastie. Obed určite nevynechávate a sem tam niečo zahryznúť tiež nezabudnete. Celkovo však za deň týmto spôsobom zjete viac, než máte.
Rada: Jedzte päťkrát denne, ale naozaj maličké porcie. Ak sa vám nedarí dosiahnuť výsledok, prejdite na 3 jedlá za deň.
Príčina 9: nemáte potrebnú motiváciu
Motivácia typu „aby som sa zmestila do obľúbených šiat“ alebo „aby sa človek sám sebe páčil“ nie sú vhodné. Bude to určite málo k tomu, aby ste deň po dni dokázali odmietať to fantastické pečivo, ktoré vám ponúkajú kolegovia vo firme. Zvíťazí pečivo a pocit kolektívu. Koniec koncov, čo pre vás znamená viac? Byť tá tyčka v nových šatách veľkosti XS, alebo plnoštíhla duša kolektívu?
Niekedy však príčina nespočíva iba v dostatočnej motivácii. Často je v hĺbke vášho podvedomia schovaná skutočná antimotivácia.
Rada: okrem zoznamu „prečo chcem schudnúť“ si zostavte zoznam „prečo sa mi moja terajšia váha páči“. Napíšte tam všetko, čo vás napadne. Od obľúbeného „môžem zjesť tort koľko chcem“ až po manipuláciu rodinnými príslušníkmi. Buďte k sebe poctiví, ten zoznam je iba pre vás.
Príčina 10: už nemáte kam chudnúť!
Ale áno! Všetko má svoje medze. Ak Angelina Jolie váži pri 170cm päťdesiat kíl (ide o obyčajný odhad), potom to neznamená, že vy musíte mať tie isté parametre. Často sa na mňa obracajú ľudia, ktorí chcú schudnúť, ale ja ich musím odmietnuť. Pozerám sa na ich výšku a váhu a je mi jasné, že by skôr mali pribrať. Body mass index zatiaľ nikto nezrušil.
Rada: Spočítajte si svoj telesný váhový index a pokiaľ vám vyjde „hmotnostný podstav“, dajte už svojmu utrápenému organizmu pokoj a konečne niečo zjedzte!
zdroj: prokondici.cz